Row-02 plus czujnik ruchu i zmierzchu

Sterownik dwukanałowy
igor002
Posty: 5
Rejestracja: wt mar 02, 2021 12:30 pm

Pytanie mam do znających temat lepiej, czy wyprowadzenia w module ROW-02 OUT1 i OUT2 można łączyć do jednego źródła np oświetlenia?
Czy z modułem coś się stanie?
Rozważając czysto elektrycznie nie, nic się nie stanie jeżeli będą zasilane z jednej fazy, przekaźnik poda dalej tę samą fazę dalej, niezależnie od tego czy to OUT1 czy OUT2.

Ale może się mylę?

Już pokrótce tłumaczę, choć schemat tez pokazuje ideę którą sobie wymyśliłem.

- Impuls z przycisku typu dzwonkowy podaje fazę L na moduł i go załącza, IN1 działa jako monostabilny,
- Sygnał z czujnika ruchu który włącza i wyłącza fazę L podaje ją na IN2 działając jako bistabilny,
- Oba wyjścia OUT1 i OUT2 podłączam do jednego obwodu oświetlenia, w tym przypadku dla uproszczenia - żarówki.

Idea jest taka, że w przypadku np prac przed domem etc, światło nie gaśnie gdy ktoś pracuje w bezruchu, co umożliwia załączenie przyciskiem dzwonkowym. całość można też permanentnie wyłączyć z aplikacji, bez obaw, ze jak zapomnimy wyłączyć przyciskiem światła, to nasz czujnik ruchu nie będzie wyłączał oświetlenia.


Wiem że w module ROW01 też to można zrobić, ale oba "przycisk" i czujnik ruchu, sterują jednym przekaźnikiem, co powoduje ze nie da się włączyć światła na stałe, np kiedy naprawiamy rower przed domem po zmroku, nie wykonując dużych ruchów, bo światło zaraz zgaśnie.
Załączniki
row02-czujnik ruchu.jpg
row02-czujnik ruchu.jpg (60.48 KiB) Przejrzano 1909 razy
Awatar użytkownika
Mirosław F.
Posty: 1773
Rejestracja: wt sie 22, 2017 8:09 pm
Lokalizacja: Pszczyna - ZAMEL

Nic się nie stanie. Będzie działać.
43-200 Pszczyna
ul. Zielona 27
Wsparcie techniczne: 32 211-35-55
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8179
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Czujnik ruchu możesz dać równolegle do SBW - nie ma potrzeby go podłączać
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18207
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Podłączenie tak jak jest może powodować problem. Jeśli czujnik włączy ROW, a ktoś wyłączy z aplikacji to jak zrobi się jasno czujnik załączy oświetlenie. Generalnie podłączenie czujnika pod IN będzie generować "dziwne" (w odczuciu użytkownika) zachowanie.

Podłączenie równoległe wydaje się sensowniejsze ale ROW nie umożliwi wyłączenia oświetlenia jak załączy je włącznik zmierzchowy.
and111
Posty: 293
Rejestracja: ndz lut 18, 2018 3:54 pm

Czy takie podłączenie będzie prawidłowe?
row02-czujnik ruchu.jpg
row02-czujnik ruchu.jpg (66.04 KiB) Przejrzano 1875 razy
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8179
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Tak, to będzie działać. Będziesz mógł włączyć/wyłączyć przyciskiem lub z aplikacji na stałe oraz włączyć zasilanie do czujki, która będzie pracować tylko, gdy ten kanał na ROW będzie włączony
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
MadOnion78
Posty: 1060
Rejestracja: ndz lis 24, 2019 3:53 pm
Lokalizacja: Głubczyce

Chyba najbardziej skomplikowane podłączenie ROW-02
:shock:
3x SRW-01, 1x mSRW-01, 7x ROW-02, 2x SBW-02, 2x LIW-01, 1x SLW-02, 1x SLW-02, 1x MEW-01, 1x DIW-01, RNW-01 ;)
and111
Posty: 293
Rejestracja: ndz lut 18, 2018 3:54 pm

Ale chyba spełni oczekiwania autora wątku :) Dla uproszczenia można zrezygnować z jednego z przycisków fizycznych.
igor002
Posty: 5
Rejestracja: wt mar 02, 2021 12:30 pm

Dokładnie, spełnia, tylko bez tego drugiego przycisku fizycznego, jest niepotrzebny :)

Nie pomyślałem wcześniej aby podłączyć to z "d..py" strony, ale tak będzie ok :)

Na dodatek nie muszę wracać przewodami do puszki od czujnika tylko do lampy od razu.

Dzieki!
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL ROW-02”