Sterowanie roletami - pytania

Sterownik rolet
bikerleszno
Posty: 2
Rejestracja: pn lis 27, 2017 6:34 pm

Witam,

Mam kilka pytań odnośnie sterowania roletami i ogólnie systemu SUPLA

1.) Czy SUPLA to tylko i włącznie oprogramowanie czy wydajecie również swój sprzęt?
2.) Jeśli nie wydajecie swojego sprzętu to jaki wspieracie lub polecacie do zakupu? Słyszałem o ZAMEL`u ?
3.) Czym różni się sterownik rolet np. model SRP-01 od SRW-01 od SRP-22 ?
4.) Co oznaczają numerki po symbolach np. SRP-01 / 02 / 03 ?
5.) Na jakiej zasadzie działa aplikacja SUPLA? Obsługuje tylko WIFI ? czy może też systemy radiowe oraz z-wave?
6.) Jeśli kupię np. sterownik wifi chyba SRW-01 to nie potrzebuje kupować żadnej centralki tylko od razu konfiguruje sobie to w telefonie?
7.) Do czego właściwie służy centralka i kiedy może się przydać? Kiedy może się przydać w przypadku rolet?
8.) Czy jeśli mam sterownik wifi to mogę również sterować nim w domu z pilota? Jeśli tak to jak to zrobić?
9.) Czy mogę podzielić rolety na grupy tak żeby sterować grupami rolet ?
10.) Czy mogę sterować wszystkimi naraz gdy chcę wyjść z domu i zamknąć wszystkie jednym przyciskiem ?
11.) Czy istnieje możliwość ustawienia scen lub zdarzeń ?
12.) Czy mogę np. otworzyć/zamknąć roletę do połowy ? Czy można zrobić takie coś dla grupy rolet lub wszystkich ?
13.) Czy muszę przytrzymywać przycisk przy zamykaniu rolet czy wystarczy nacisnąć tylko raz? Jeśli nacisnę tylko raz to mam możliwość ich zatrzymania w pewnym momencie?
14.) Czy sam przycisk zamykania i otwierania rolet daje możłiwość ich stopowania? Jeśli tak to w jaki sposób? Pytam bo nie mam rolet dopiero planuję je założyć. Widziałem wtyczki z trzema przyciskami i takie z dwoma. Jak są trzy przyciski to przeważnie ten trzeci jest od stopu ale co jeśli są tylko dwa? Mam wówzcas możliwość jakoś zastopować rolety?
15.) Jaki sprzęt dokładnie potrzebuje aby móc sterować roletami z pilota, z telefonu i z gniazdka? Żebym mógł je zatrzymywać np. pośrodku? Proszę o informacje.

Wiem że wiele pytań jest laickich ale myślę że jest więcej osób takich jak ja i z pewnością taka lista pytań i odpowiedzi przyda się nie jednemu użytkownikowi, który planuje dopiero montaż rolet dlatego z góry dziękuje za odpowiedzi. Dodatkowo dopytam czy mam możliwość jakoś sterować np. klimatyzatorem LG ?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18328
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

1. Supla to głównie społeczność i oprogramowanie. Sprzętem zajmują się zewnętrzni dostawcy. Na forum też są osoby, które budują urządzenia wykonawcze np @Espablo
2. Zamel, Sonoff - dla mniej wymagający, no i DIY od @Espablo
3. SRW-01 to Supla, reszta to sterowniki od innych systemów
4. Nie wiem. Pytanie do @ernest z firmy Zamel
5. Aplikacja SUPLA to klient łączący się z serwerem, a serwer łączy się z urządzeniami wykonawczymi
6. Tak
7. W Supli za "centralkę" robi serwer. Możesz mieć włąsny serwer i wtedy stajesz się niezalezny. Jak pada Ci internet to dalej możesz sterować ze smartfona
8. Nie - bynajmnie nie ze znanim mi sprzętem. Wpięcie pilota na zasadzie obejścia rozsynchronizuje pozycje rolety w programie
9. Grupy pownny pojawić się do koca roku
10. j.w., ale będą jeszcze sceny (są na razie w skryptach od @fracz)
11. Na razie w skryptach od @fracz. Docelowo będą w core systemie
12. Tak
13. Masz wszystkie opcje, które wymieniłeś. Jak wolisz
14. Przy dwóch przyciskach... Jedno naciśnięcie zamykanie/otwieranie. Kolejne zatrzymanie. Więcej przycisków nie potrzebujesz
15. Zamel SRW-01 i przyciski w ścianie. Wersji z pilotem nie ma. Za pilota "robi" smartfon.
bikerleszno
Posty: 2
Rejestracja: pn lis 27, 2017 6:34 pm

Odnośnie pkt. 3 - na allegro widzę wyraźnie napisane sterowniki rolet o symbolach SRP-01, SRW-01, SRP-22 dlatego pytam czym się różnią?
Odnośnie pkt. 5 - rozumiem, że działa na wifi i tylko sterowniki wifi można dodawać i konfigurować w supli tak? a jeśli mam klimatyzację lg w wbudowanym modułem wifi to również będę mógł dodać czy supla dodaje tylko sprzęty firmy Zamel czy jak to działa? bo tu pojawia się pytanie jakie inne rzeczy mogę dodać i od czego to zależy, które dodać mogę , a których nie?
Odnośnie pkt. 9/10/11 - rozumiem że na chwilę obecną nie ma możliwości otwarcia lub zamknięcia wszystkich rolet w domu jednym przyciskiem tylko każdą z osobna muszę zamykać/otwierać? jeśli wprowadzicie taką możliwość dopiero pod koniec tego roku lub na początku następnego to czy będę musiał kupować nowe sterowniki/nowy sprzęt czy wystarczy tylko aktualizacja aplikacji na telefonie ?
Odnośnie pkt. 13 - mam rozumieć że w supli konfiguruje sobie czy kliknięcie jednorazowe powoduje zwinięcie rolety do końca czy też muszę je przytrzymać? czy jak to wygląda? czy mogę na rysunku kliknąć np. na jakim poziomie chce żeby roleta się zatrzymała i tak się stanie czy nie?
Odnośnie pkt. 14 - czy nie jest to tak że jeden przycisk zamyka, a drugi otwiera? tak mi się zawsze wydawało patrząc na strzałki góra dół na wielu włącznikach?

Nowe pytanie :
Broadlink chyba umożliwia sterowania wszystkim poprzez fale radiowe czyli pilotami i dodatkowo przez telefon jeśli się ma centralkę zgadza się? Czy można jakoś dodać taką centralkę do sterowania SUPLą ? Czy może zamierzacie wypuścić jakąś centralkę tak aby była możliwa kontrola wszystkich urządzeń na piloty przez fale radiowe?
BomaszN
Posty: 22
Rejestracja: pt lis 17, 2017 8:52 am

Ad 3 - To wszystko sterownik do rolet, ale tak jak pisał pzygmunt - są to różne systemy firmy Zamel - Exta Free i Exta Life gdzie jest wymagana centralka a urządzenia są sterowane radiowo
Ad 5 - Tak, tylko sterowniki Wifi. Sterownik klimatyzacji musiałby być wspierany przez Suplę
Ad 9/10/11 - Aktualnie tylko przez skrypty. Docelowo z istniejącymi urządzeniami po aktualizacji softu
Ad 13/14 - zobacz filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=hO_1JHfRs0I
Aktualny system:
4xSRW-01 | 1xPNW-01 | 1xSonoff Basic + DS18B20 | 1xSonoff TH10 + AM2301
Still to connect:
1xROW-02 | 1xSonoff Basic | 2xSonoff TH10
Awatar użytkownika
Mirosław F.
Posty: 1793
Rejestracja: wt sie 22, 2017 8:09 pm
Lokalizacja: Pszczyna - ZAMEL

Hej.
SRP-01 - Jest to sterownik przewodowy exta.
SRP-02 - Sterownik którym można sterować za pomocą pilota exta free lub za pomocą przycisku.
SRP-03 - Sterownik do sterowania centralnego exta free, sterowanie odbywa się za pomocą pilota lub przycisku. Oczywiście SRP-02 jak i SRP-03 możemy sterować za pomocą kontrolera EFC-02.
SRP-22 to sterownik którym możemy sterować pilotem lub za pomocą przycisku lecz jest to system exta life. Możemy również używać kontroler EFC-01. Zamel produkuje systemy Exta - sterowanie przewodowe, Exta free - sterowanie bezprzewodowe oraz Exta life - również sterowanie bezprzewodowe, z tym że Exta free nie jest kompatybilna na dzień dzisiejszy z Exta life. 😜
43-200 Pszczyna
ul. Zielona 27
Wsparcie techniczne: 32 211-35-55
maxy2
Posty: 8
Rejestracja: sob lut 10, 2018 8:31 pm

pzygmunt pisze: pn lis 27, 2017 7:02 pm 1. Supla to głównie społeczność i oprogramowanie. Sprzętem zajmują się zewnętrzni dostawcy. Na forum też są osoby, które budują urządzenia wykonawcze np @Espablo
2. Zamel, Sonoff - dla mniej wymagający, no i DIY od @Espablo
3. SRW-01 to Supla, reszta to sterowniki od innych systemów
4. Nie wiem. Pytanie do @ernest z firmy Zamel
5. Aplikacja SUPLA to klient łączący się z serwerem, a serwer łączy się z urządzeniami wykonawczymi
6. Tak
7. W Supli za "centralkę" robi serwer. Możesz mieć włąsny serwer i wtedy stajesz się niezalezny. Jak pada Ci internet to dalej możesz sterować ze smartfona
8. Nie - bynajmnie nie ze znanim mi sprzętem. Wpięcie pilota na zasadzie obejścia rozsynchronizuje pozycje rolety w programie
9. Grupy pownny pojawić się do koca roku
10. j.w., ale będą jeszcze sceny (są na razie w skryptach od @fracz)
11. Na razie w skryptach od @fracz. Docelowo będą w core systemie
12. Tak
13. Masz wszystkie opcje, które wymieniłeś. Jak wolisz
14. Przy dwóch przyciskach... Jedno naciśnięcie zamykanie/otwieranie. Kolejne zatrzymanie. Więcej przycisków nie potrzebujesz
15. Zamel SRW-01 i przyciski w ścianie. Wersji z pilotem nie ma. Za pilota "robi" smartfon.
Chciałem dopytać zanim zainwestuje w suple. Chodzi mi o punkt 13 czyli i sterowanie roletami. Napisałeś, że wszystkie opcje są dostępne. Dotyczy to aplikacji czy zewnętrznego przycisku,bo chyba mówisz o aplikacji.
Zależy mi na tym, żeby jedno kliknięcie przełącznika na ścianie zamykało lub otwierał roletę całkowicie. Np robię pętle z przewodu między wszystkimi sterownikami podpiętymi i do kabli od ich indywidualnych kontaktów i podpinam(ten pętlowy kabel) do jednego kontaktu albo do jakiegoś innego urządzenia co mi zrobi "kliknięcie" i wszystkie rolety niezależnie od stopnia otwarcia się zamkną.
Dopiero zacząłem czytać o alarmie satela i też się zastanawiam czy jakiś dałoby się sterowniki fizycznie z nim podpiąć..
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18328
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Musiałbyś z centralnego przycisku doprowadzić do każdego pojedynczego SRW osobny przewód (gwiazda zamiast pętli) i będzie działać tak jak chcesz czyli przyciski przy roletach zamykają tylko tą roletę przy której jest przycisk z SRW, a przycisk centralny zamyka/otwiera wszystkie.

Z aplikacji to już kwestia konfiguracji z poziomu www (opcja dostępna wkrótce)
maxy2
Posty: 8
Rejestracja: sob lut 10, 2018 8:31 pm

Dzięki za szybką odpowiedź. A pierwsza część pytania?
Z filmu który podałeś widać, że roleta zamyka się jedynie kiedy trzymamy przycisniety przycisk na ścianie. Da się zrobić (może bez zmiany softu żeby gwarancji nie tracić), że po kliknięciu pojedyncza roleta zamknie się całkowicie lub otworzy?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18328
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Na filmiku zaprezentowana jest prototypowa wersja sortu. Aktualna działa tak:

Naciskasz - rozpoczynasz zamykanie/otwieranie.
Naciskasz ponownie - zatrzymujesz.
maxy2
Posty: 8
Rejestracja: sob lut 10, 2018 8:31 pm

Dzięki wielkie za odpowiedź
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL SRW-01”