SRW-01 rozjeżdża się stan fizyczny rolety ze stanem w aplikacji

Sterownik rolet
wsosniak
Posty: 726
Rejestracja: sob cze 02, 2018 8:02 am

Witam
Od ponad roku mam/używam 15 sztuk SRW-01 generalnie jestem z nich bardzo zadowolony , ale od czasu do czasu (może średnio raz na dwa tyg.) rozjeżdża się stan pojedynczych rolet w aplikacji i w rzeczywistości. Czasami jest to roleta X , czasami Y , ...... to nie jest ciągle ta sama roleta (ten sam sterownik).
Przykład z wczoraj ( roleta w jadalni )
- w aplikacji stan : całkowicie zamknięta (100% zasłonięcia)
- w rzeczywistości roleta prawie cała otwarta (załoniecie około 20%)

jak by nie było to duży rozjazd . Zauważyłem to już jakiś czas temu. Próbuje znaleźć przyczynę , rózne scenariusze testowałem , ale przyczyny nie znalazłem . Jak testuje ..... to wszystko chodzi ok :)

Pytanie do osbób które też mają SRW-01 : Czy zdarzają się u Was czasami takie rozjazdy ?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18351
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Jeżeli pozycją docelową było 100% to należy wykluczyć, że z jakiegoś powodu przekaźnik się rozłącza, a SRW-01 nadal odlicza pozycję myśląc, że przekaźnik jest załączony (GPIO jest kilka razy na sek. sprawdzane więc musi być w stanie wysokim). Lub jakaś krańcówka lub mechanizm przeciążeniowy rozłącza roletę. Spróbuj zatrzymać roletę ręką. Jeśli się da to znaczy, że jakaś przeciążeniówka tam jest i wtedy szedłbym tym tropem.
wsosniak
Posty: 726
Rejestracja: sob cze 02, 2018 8:02 am

pzygmunt pisze: śr lip 03, 2019 7:29 am .... Lub jakaś krańcówka lub mechanizm przeciążeniowy rozłącza roletę. Spróbuj zatrzymać roletę ręką. Jeśli się da to znaczy, że jakaś przeciążeniówka tam jest i wtedy szedłbym tym tropem.
Akurat te moje rolety takich mechanicznych mechanizmów przeciążeniowych nie mają - tego jestem pewny. Ręką się ich nie da zatrzymać , za duża siła - już kiedyś próbowałem przytrzymać rolete jak się otwierała - nie ma szans . Znowu kiedyś żona przez przypadek podstawiła krzesło pod rolete i przy zamknięciu roleta sie "zmieliła" i musiałem wzywać serwis :)

Ale znalazłem coś takiego w internecie :
"Każdy silnik ma zabezpieczenie termiczne równoznaczne z przeciążeniowym. Pamiętam swoje zaskoczenie jak po montażu dużej rolety w gorący dzień klient kilka razy poruszał góra-dól i nagle roleta stanęła w połowie podnoszenia (największe obciążenie silnika) i nie była to awaria rolety tylko silnik się przegrzał i po kwadransie ruszył ponownie"

albo

"Czas pracy każdego z napędów to 4 minuty, po których bimetaliczny wyłącznik termiczny powoduje wyłączenie napędu, zapobiegając przegrzaniu się silnika."

i stawiałbym na coś takiego , chciaż ten wczorajszy przypadek na to nie wskazuje , bo roleta była otwarta o 16:30 (otworzyła się w pełni o tej godzinie) i zamykaliśmy ją o 22:00 (z harmonogrmu cloud się sama zamykała), więc silnik teoretycznie nie był wogóle nagrzany , wiec roleta powinna się zamknąć całkowicie , a zamknęła sie tylko w 20%.
Ale ........:) to okno jest od zachodniej strony i słońce mogło mocno nagrzać po południu ten mechanizm rolety - ? może ? :)
wsosniak
Posty: 726
Rejestracja: sob cze 02, 2018 8:02 am

tak czy siak , jeśli to jest wina jakiegoś przeciążenia (a chyba tak jest) termicznego , mechanicznego ....,. to z tym się nic nie da zrobić od strony Supli, no bo skąd sterownik srw-01 ma o tym wiedzieć że silnik przestaje chodzić ? sygnałów zwrotnych z rolety przecież nie ma.

musze się jedynie na 100% upewnić że to przeciążenie jest temu winne :) tylko jak ....
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18351
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Najważniejsze to w jakiś sposób to spróbować wykryć.
Zamel pracuje nad SRW-02 z detekcją pracy silnika, który byłby rozwiązaniem dla takich sytuacji.
Może spróbujemy zbudować jakiś tymczasowy detektor aby wykryć co się u Ciebie dzieje.
wsosniak
Posty: 726
Rejestracja: sob cze 02, 2018 8:02 am

na tą chwilę , na 99% mozna powiedzieć że to nie supla a silniki u mnie szwankują (wszystko na to wskazuje, że się jakoś czasami za szybko przegrzewają ).
Nawet jakbyście zbudowali extra dla mnie taki detektor to jedyne co , to potwierdzilibyśmy te 99% . A rozwiązaniem i tak byłby ten nowy SRW-02. Czy ja dobrze rozumiem ? W tym nowym SRW-02 , sprawdzanie czy silnik chodzi , byłoby na zasadzie sprawdzania przepływu prądu ? (pobierania mocy przez silnik ?) - ciekawe rozwiązanie :) ale ....nawet gdyby SRW-02 wszedłby do sprzedaży do musiałbym wymienic 15 sztuk :)
jak coś , to ja jestem zawsze chętny do przetestowania tych nowych SRW-02 :)

Jak wróce do domu to na pewno zrobię taki test : zacznę roletą jeżdzić w tą i z powrotem aż się silnik przegrzeje (mam nadzieje ze sie nie spali :) ) i ten termiczny ogranicznik zadziała, zatrzyma rolete i wtedy powinien ten rozjazd sie pojawić - dobrze myśle ?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18351
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

wsosniak pisze: śr lip 03, 2019 10:18 am na tą chwilę , na 99% mozna powiedzieć że to nie supla a silniki u mnie szwankują (wszystko na to wskazuje, że się jakoś czasami za szybko przegrzewają ).
Nawet jakbyście zbudowali extra dla mnie taki detektor to jedyne co , to potwierdzilibyśmy te 99% . A rozwiązaniem i tak byłby ten nowy SRW-02. Czy ja dobrze rozumiem ? W tym nowym SRW-02 , sprawdzanie czy silnik chodzi , byłoby na zasadzie sprawdzania przepływu prądu ?
Tak to ma działać. Moduł też będzie się sam kalibrował.
wsosniak pisze: śr lip 03, 2019 10:18 am (pobierania mocy przez silnik ?) - ciekawe rozwiązanie :) ale ....nawet gdyby SRW-02 wszedłby do sprzedaży do musiałbym wymienic 15 sztuk :)
jak coś , to ja jestem zawsze chętny do przetestowania tych nowych SRW-02 :)

Jak wróce do domu to na pewno zrobię taki test : zacznę roletą jeżdzić w tą i z powrotem aż się silnik przegrzeje (mam nadzieje ze sie nie spali :) ) i ten termiczny ogranicznik zadziała, zatrzyma rolete i wtedy powinien ten rozjazd sie pojawić - dobrze myśle ?
To ewentualnie powie czy taki mechanizm tam jest. Pytanie jaki wpływ ma na to słońce i czy jeżeli taki mechanizm tam jest to czy działa poprawnie czy ma jakiś margines błędu niewłaściwego zadziałania.
wsosniak
Posty: 726
Rejestracja: sob cze 02, 2018 8:02 am

pzygmunt pisze: śr lip 03, 2019 11:12 am To ewentualnie powie czy taki mechanizm tam jest. Pytanie jaki wpływ ma na to słońce i czy jeżeli taki mechanizm tam jest to czy działa poprawnie czy ma jakiś margines błędu niewłaściwego zadziałania.
wszystkie te informacje będą dla mnie cenne , przynajmniej będę wiedział jak działają silniki zamontowane w moich roletach i czego niedobrego się po nich mogę spodziewać :)
corso
Posty: 31
Rejestracja: pt lis 17, 2017 7:38 am
Lokalizacja: Ruda Śląska

pzygmunt pisze: śr lip 03, 2019 8:38 am Najważniejsze to w jakiś sposób to spróbować wykryć.
Zamel pracuje nad SRW-02 z detekcją pracy silnika, który byłby rozwiązaniem dla takich sytuacji.
Może spróbujemy zbudować jakiś tymczasowy detektor aby wykryć co się u Ciebie dzieje.
Wiadomo, kiedy można się spodziewać tych SRW-02? Obecnie testuję SRW-01 ale do pozostałych rolet, to bym wolał już ten nowy montować.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18351
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Oj nie szybko. Tam jest zupełnie nowy autorski moduł Zamel-a zamiast WROOM-a. To wymaga softu i wielomiesięcznych testów sprzętu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL SRW-01”