Instalacja na Microsoft Azure

Moderator: fracz

myrcin
Posty: 55
Rejestracja: pt cze 07, 2019 9:08 am

Cześć,

Czytam forum już od dłuższego czasu ale dziś dopiero się zarejestrowałem. Tak więc witam wszystkich bo to mój pierwszy wpis.

Mam takie pytanie, czy ktoś próbował instalować własny serwer Supla na platformie Microsoft Azure? Tak się składa, że mam subskrybcję Azure i mógłbym ją wykorzystać.

pozdrawiam!
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18207
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Jak masz tam VM-a z linux-em lub po prostu Dockera to możesz zainstalować.
myrcin
Posty: 55
Rejestracja: pt cze 07, 2019 9:08 am

Sporo walczyłem w Azure z Supla i o ile mogę stworzyć VM zainstalować docker i dalej postępować zgodnie z instrukcją to chciałbym jednak skonfigurować to serverless. Mogę wykorzystać albo kontenery albo Web apps for containers. W obu przypadkach tworząc kontener lub aplikacje muszę podać obraz. Nie jest to problem bo obraz mogę pobrać automatycznie z docker hub lub sam go załadować z lokalnego dockera do prywatnego repozytorium. Problemem natomiast jest to że gdy utworze kontener to nie mam możliwości w nim odpalenia instalacji tak jak w instrukcji. O modyfikacji pliku konfiguracyjnego już nie wspomnę. Kończy się tym że moje kontenery niby działają ale do Supla nie można się połączyć. Czy ktoś jest mi w stanie pomóc jak utworzyć taki obraz Supla aby nie było konieczności modyfikacji pliku konfiguracyjnego? To się musi dać zrobić tylko wychodzi mój brak wiedzy o docker :(
Awatar użytkownika
fracz
Posty: 2256
Rejestracja: pt paź 28, 2016 10:56 pm
Lokalizacja: Kraków

myrcin pisze: sob cze 08, 2019 4:32 pm Czy ktoś jest mi w stanie pomóc jak utworzyć taki obraz Supla aby nie było konieczności modyfikacji pliku konfiguracyjnego?
Wszystkie opcje z pliku konfiguracyjnego możesz podać za pomocą -e. Zobacz:
https://docs.docker.com/engine/referenc ... -variables
myrcin
Posty: 55
Rejestracja: pt cze 07, 2019 9:08 am

fracz pisze: ndz cze 09, 2019 9:10 am
Wszystkie opcje z pliku konfiguracyjnego możesz podać za pomocą -e. Zobacz:
https://docs.docker.com/engine/referenc ... -variables
Dzięki to może się okazać pomocne ale w momencie gdy tworzę kontener w azure, w którym to kontenerze miałaby działać supla to np Adres IP jest przyznawany dopiero w momencie tworzenia tego kontenera i ja go nie podaję. Dodatkowo nie używam komendy Docker Run. Zdaje się, że da się to rozwiązać za pomocą pliku Dockerfile tylko w tej chwili nie wiem jak :(
myrcin
Posty: 55
Rejestracja: pt cze 07, 2019 9:08 am

Walczę dalej aby umieścić Supla w Azure bez VM :)

Już wiem, że muszę Web Apps for Containers tworzyć za pomocą docker-compose.yml bo inaczej wielokontenerowej aplikacji nie da sie utworzyć. Jednak podczas tworzenia dostaję błąd, że /var/www/cloud/var/local nie jest prawidłowym katalogiem. Podczas wykonywania poniższego kawałka kodu właśnie ten błąd wyskakuje. Czy ktoś wie co można zrobić aby sobie z tym poradzić?

volumes:
- ./ssl/cloud:/etc/apache2/ssl:z
- ${VOLUME_DATA}/cloud-local:/var/www/cloud/var/local
- ${VOLUME_DATA}/cloud-logs:/var/www/cloud/var/logs
- supla-server-socket:/supla-server:z
Awatar użytkownika
fracz
Posty: 2256
Rejestracja: pt paź 28, 2016 10:56 pm
Lokalizacja: Kraków

Zamień to na katalogi bez mapowania na hosta, tj:

Kod: Zaznacz cały

volumes:
- /etc/apache2/ssl
- /var/www/cloud/var/local
- /var/www/cloud/var/logs
- supla-server-socket:/supla-server:z
szym3k
Posty: 268
Rejestracja: pn maja 15, 2017 10:32 am

Tak tylko zapytam nad sensownością takie rozwiązania, względem oficjalnego clouda. Własna instancja LOKALNA fajna rzeczy w przypadku braku internetu wszystko śmiga, ale jeśli będzie na azurze to ten + się kasuje. Pytam z ciekawości.
myrcin
Posty: 55
Rejestracja: pt cze 07, 2019 9:08 am

szym3k pisze: wt cze 11, 2019 9:55 am Tak tylko zapytam nad sensownością takie rozwiązania, względem oficjalnego clouda. Własna instancja LOKALNA fajna rzeczy w przypadku braku internetu wszystko śmiga, ale jeśli będzie na azurze to ten + się kasuje. Pytam z ciekawości.
Jest kilka powodów, dla których z tym walczę:
Pomyślałem, że jeśli w niedługim czasie podłączę bramę wjazdową i garażową do supla to dobrze by było mieć nad tym pełną kontrolę.
Serwerek w domu dla mnie nie jest rozwiązaniem bo ja nie chcę / nie mogę odpalić jakiegoś urządzenia / komputera tak aby chodził non-stop.
Ponadto odpalenie tego w Azure daje doskonałą dostępność serwera z dowolnego miejsca na świecie oraz zabezpieczenia Azure, których na domowym sprzęcie nigdy nie uzyskam.
Oczywiście można dyskutować, że moja pełna kontrola będzie pozorna bo nie ja kod supli piszę i nie mam umiejętności aby go weryfikować nawet gdybym miał na to czas. Może też być tak, że mimo wszelkich zabezpieczeń Azure to kod supla będzie miał jakąś dziurę i pojawi się exploit ale wtedy podatny będzie supla cloud i moja supla. Z tą różnicą, że gdybym był atakującym to raczej bym się zainteresował supla cloud z dużą ilością użytkowników niż jakimś tam serwerkiem pojedynczego gościa czy to w domu czy w Azure.
Ostatni powód to chęć nauczenia się czegoś. Odpalenie w domu jest banalne dzięki dostępnym instrukcjom. Nawet odpalenie na Vm w Azure jest tak samo banalne (co już zrobiłem pomijając moją mikroskopijną wiedzę o systemach Linux). Natomiast odpalenie tego w Azure Web Apps for Containers to już niezła zabawa. Nie widzę opisów w internecie aby ktoś coś takiego zrobił więc tym większa satysfakcja.
embe
Posty: 1
Rejestracja: wt sty 05, 2021 11:34 am

Temat troche stary ale zapytam - udało się moze postawić Supla-server jako azure webapp?
ODPOWIEDZ

Wróć do „supla-docker”