Sonoff Pow wydanie R2 - firmware dla systemu SUPLA i ZABBIX

djack2017
Posty: 683
Rejestracja: pn lis 27, 2017 7:36 am
Kontakt:

Sonoff POW R2 - firmware dla systemu SUPLA i ZABBIX (Vers. 2.9.2)

Pojedynczy sterownik z pomiarem prądu, napięcia, mocy i energii, z zabezpieczeniem.

============================================================================
!!
!! UWAGA: nie podłączać interfejsu RS232 przy zasilaniu 230V. Tylko przy napięciu 3.3V !!
!!
============================================================================


UWAGA:
Sterownik nie jest urządzeniem autonomicznym i do poprawnej pracy wymaga dostępu do Internetu i do serwera SUPLA.

----------------------------------------------------------------------------
ZABEZPIECZENIE STEROWNIKA:
Overload protection - Zabezpieczenie przed przekroczeniem ustawionego poziomu mocy
Na stronie konfiguracji urządzenia (192.168.4.1) dostępne są dwa dodatkowe parametry:

Switch-OFF Threshold [W] (0=off)
- moc (podana w Watach), po przekroczeniu której następuje wyłączenie zasilania na wyjściu
- z uwagi na 20-sekundowe cykle pomiarowe, wyłączenie może nastąpić po ok. 25-50 sekundach od momentu przekroczenia zadanego poziomu mocy
- wpisanie zera (0) wyłącza kontrolę mocy

Overload Sampling Time [s] (0=off)
- okres (w sekundach), po którym następuje włączenie zasilania, przy aktywnej opcji kontroli mocy.
- w przypadku, gdy moc pobierana jest wciąż większa od zadeklarowanej w parametrze "Switch-OFF Threshold", następuje ponowne wyłączenie zasilania
i cykl się powtarza, dopóki zasilanie nie zostanie wyłączone przyciskiem lub z aplikacji smartfona
- wpisanie zera (0) wyłącza próbkowanie poboru mocy

!!!! UWAGA:
Oprogramowanie nie zabezpiecza urządzenia Sonoff przed przeciążeniem.
Funkcjonalność powinna być używana w zakresie takim, jaki dopuszcza Sonoff-POW-R2 (czyli poniżej 15A).

----------------------------------------------------------------------------
AUTOMATYCZNE WŁĄCZENIE STEROWNIKA PO ZADANYM CZASIE, OD MOMENTU WYŁĄCZENIA:
Auto Power On [s] (0=off)
- czas (w sekundach), po którym sterownik automatycznie załącza napięcie na wyjściu, po wyłączeniu z przycisku, ze smartfona lub harmonogramu
- wpisanie zera (0) wyłącza tą funkcjonalność

POMIAR NEPIĘCIA WEJŚCIOWEGO LUB WYJŚCIOWEGO:
Set the measurement of the output / input voltage
- opcja przełączająca miejsce pomiaru napięcia: na wejściu lub na wyjściu sterownika
----------------------------------------------------------------------------

- załączony plik TEMPLATE sonoff_pow_templates.yaml dla systemu Zabbix w wersji 5

----------------------------------------------------------------------------
Zabbix rejestruje następujące parametry sterownika:
.
Sonoff_Zabbix.png
Sonoff_Zabbix.png (21.62 KiB) Przejrzano 6389 razy
.
----------------------------------------------------------------------------
Parametry programowania:
----------------------------------------------------------------------------
BAUDRATE: 115200
Flash Size: 4MB
Flash speed: 40Mhz
SPI Mode: DIO

blank_1MB.bin ------------------------>0x00000
boot_v1.5.bin -------------------------->0x00000
esp_init_data_default.bin -------->0x3FC000
sonoff_pow_R2_292.bin ---------->0x01000

----------------------------------------------------------------------------
Parametry konfiguracyjne sterownika:
.
Sonoff_pow_2_config.png
Sonoff_pow_2_config.png (35.24 KiB) Przejrzano 3439 razy
.
----------------------------------------------------------------------------
Opis i firmware jest do pobrania tutaj:
https://djack.com.pl/modules.php?name=D ... it&lid=330
Według opisu zastosowanego układu pomiarowego dokładność pomiarów wynosi ±1%. Urządzenie nie wymaga kalibracji.
Ostatnio zmieniony śr kwie 14, 2021 8:39 am przez djack2017, łącznie zmieniany 3 razy.
__________________________________________________________
Specjalizowane oprogramowanie do sterowników Sonoff, Gosund, Blitzwolf, Shelly i innych:
https://djack.com.pl/modules.php?name=Downloads&d_op=viewdownload&cid=54
eradek
Posty: 81
Rejestracja: ndz wrz 09, 2018 5:32 pm

Hej,

Nie jestem w stanie wprowadzić Sonoff'a w tryb konfiguracji miałeś z tym jakieś problemy. Naciskam przy podpinaniu RS2323, naciskam po podłączeniu nic się nie dzieje. Diody nawet nie mrugnęły, masz jakieś sugestie?
djack2017
Posty: 683
Rejestracja: pn lis 27, 2017 7:36 am
Kontakt:

Trzymałem wciśnięty przycisk i podłączałem RS-a. Stosowałem układ RS-232 z zasilaniem 3.3V. Nie miałem żadnych problemów.
Jacek
__________________________________________________________
Specjalizowane oprogramowanie do sterowników Sonoff, Gosund, Blitzwolf, Shelly i innych:
https://djack.com.pl/modules.php?name=Downloads&d_op=viewdownload&cid=54
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

djack2017 pisze: pn gru 10, 2018 9:43 am Trzymałem wciśnięty przycisk i podłączałem RS-a. Stosowałem układ RS-232 z zasilaniem 3.3V. Nie miałem żadnych problemów.
Jacek
Tak wchodzisz w tryb flash, a kolega - zdaje się - pyta o tryb konfiguracji...
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
djack2017
Posty: 683
Rejestracja: pn lis 27, 2017 7:36 am
Kontakt:

1. W tryb programowania wchodzę tak jak opisałem wyżej. Do łączności z Sonoffem używam konwertera USB<->RS232 typu CP2102. Dokładny schemat postępowania jest następujący:
- podłączam linie RS232 do Sonoffa
- uruchamiam ESP8266Flasher (konfiguracja jak w opisie załączonym do firmware'u)
- wciskam przycisk sonoffa i podłączam wtyk USB do komputera; w tym samym momencie na ekranie ESP8266Flashera ustawia się
właściwy nr portu COM. Z tego przynajmniej wynika, że poprawny jest styk komputera z interfejsem RS232
- puszczam przycisk sonoffa i klikam na przycisk "Flash(F)". Powinna rozpocząć się transmisja danych do urządzenia.
W tym trybie nie świeci się żaden LED.
Po odłączeniu linii RS232 i włączeniu zasilania 230V (należy pamiętać o poprawności podłączenia fazy i zera) miga szybko LED niebieski i jest to tryb konfiguracji urządzenia.
2. Aby ponownie wejść w tryb konfiguracji, w urządzeniu już skonfigurowanym, przy zasilaniu 230V, należy przytrzymać przez ok 10 sek wciśnięty przycisk - układ wejdzie w tryb konfiguracji co sygnalizuje niebieski LED (szybkie migotanie).
Jacek
__________________________________________________________
Specjalizowane oprogramowanie do sterowników Sonoff, Gosund, Blitzwolf, Shelly i innych:
https://djack.com.pl/modules.php?name=Downloads&d_op=viewdownload&cid=54
eradek
Posty: 81
Rejestracja: ndz wrz 09, 2018 5:32 pm

Tak, chodziło mi o tryb flash, robie tak jak opisywałeś ale nie jestem w stanie połączyć się z Sonoffem.
Chip sync error.

Czy możesz sprawdzić, czy twój Sonoff POW R2 to v1.0 2017-11-30.
djack2017
Posty: 683
Rejestracja: pn lis 27, 2017 7:36 am
Kontakt:

Dokładnie taki sam.
Czy na pewno wgrywasz na początek wszystkie trzy pliki (boot_v.1.5.bin, esp_init_data_default.bin i firmware)?
Linie Tx i Rx są właściwie podłączone?
Jest jeszcze możliwość, że w jakiś sposób dostarczysz mi Twoje sonoffy i ja spróbuję je zaprogramować.
Jacek
__________________________________________________________
Specjalizowane oprogramowanie do sterowników Sonoff, Gosund, Blitzwolf, Shelly i innych:
https://djack.com.pl/modules.php?name=Downloads&d_op=viewdownload&cid=54
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

"Chip sync error" świadczy o braku połączenia modułu z kompem - brak sterowników lub błędnie wybrany port.
Masz wcześniej "serial port opened"? Jeśli tak, to odwrotnie podłączone rx z tx lub brak trybu flash.
Spróbuj przytrzymać przycisk dłużej, puść dopiero po kliknięciu "START"
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
eradek
Posty: 81
Rejestracja: ndz wrz 09, 2018 5:32 pm

Ok, dzięki za sugestie, spróbuję.
djack2017
Posty: 683
Rejestracja: pn lis 27, 2017 7:36 am
Kontakt:

pzygmunt pisze: czw gru 20, 2018 7:42 am Wymyśliłeś sobie własny sposób przesyłania tego typu danych, który po stronie serwera jest inaczej niż byś chciał obsługiwany. Nie czytasz też tego co do Ciebie pisze to co Ci będę tłumaczył.
Firmware dla Sonoff-Pow dla systemu Supla pobrało z mojej strony do tej pory 490 osób, dla Sonoff-Pow_R2 pobrały 234 osoby. Myślę, że te prawie pół tysiąca osób jest bardzo rozczarowanych, że twórca systemu Supla uparcie odmawia (nie chcę wyciągać pochopnych wniosków) wprowadzenia obsługi kanałów napięcia, prądu, mocy i energii. Szczególnie, że jak pisałem, i potwierdziło to kilka osób w innych miejscach forum, byłyby to identyczne kanały jak THERMOMETERDS18B20. Wystarczyłoby powielić ten sam kod jak dla kanału THERMOMETERDS18B20 i zmienić jedynie nazwy, numery typów kanałów, jednostkę i ikonę. Tobie zajęłoby to, myślę, maximum godzinę, góra dwie. Szczególnie teraz, kiedy wprowadzana jest wersja serwera 2.3 ...
__________________________________________________________
Specjalizowane oprogramowanie do sterowników Sonoff, Gosund, Blitzwolf, Shelly i innych:
https://djack.com.pl/modules.php?name=Downloads&d_op=viewdownload&cid=54
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sonoff POW”