Jak podłączyć do napędu Somfy Elixo 500?

Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18325
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Jak ustawisz P15 na 1 to powinno działać. Czy pod in 1 czy in 2 możesz łatwo sprawdzić zwierając „na krótko” +24v z IN1 lub IN2. Jak zmieni się ikona to jest wejście pod które masz podliczyć wyjście sterownika bramy. W takiej konfiguracji podczas ruchu bramy będzie się zmieniła ikona z otwartej na zamknięta, aż do zatrzymania.
addaniel
Posty: 27
Rejestracja: ndz sty 21, 2018 11:49 am

Czy jak brama się przesuwa i w sterowniku zamela słychać takie tykanie jak przerywacz w kierunkowskazach ☺️to normalna praca?
Narazie Jeszce nie spróbowałem tego podłączenia bo rozumiem żebw parametrach p przestawić i in 1 lub 2.podlaczyc w somfy pod wyjście pomocnicze styk 13?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18325
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Nie powinno być „tykania”
addaniel
Posty: 27
Rejestracja: ndz sty 21, 2018 11:49 am

Hmm, podłączone zgodnie z
SBW - Somfy
A1 do 24
A2 do 23
11 pod 10
14 pod 11
sprawdzałem jeszcze raz. Hmm, zadzwonię może sprzedający automat będzie wiedział w czym problem.
addaniel
Posty: 27
Rejestracja: ndz sty 21, 2018 11:49 am

Technicy Somfy jak narazie nie odpowiedzieli. Okazało się. Ze "tykanie" nie jest po stronie SBW 01 tylko automat Somfy tak pracuje.
Podłączanie IN 1 IN 2 pod zacisk zaprogramowany z parametrem 1 nie powoduje zmiany w aplikacji. In 1 działa, trwa ruch bramy w aplikacji podczas krótkiego podania napięcia 24 V. Czekam na info z Somfy czy będzie możliwość wykorzystania innych styków w centalce do podłączenia IN w SBW 01.
addaniel
Posty: 27
Rejestracja: ndz sty 21, 2018 11:49 am

Będę próbował w takim razie w ten sposób. Dam znać czy się uda😏

Odpowiedź od Somfy :
Nie testowaliśmy wprawdzie takiego rozwiązania, ale stan położenia bramy możemy odczytać wykorzystując wejście mechanizmu krańcówki napędu.
Kazik
Posty: 3
Rejestracja: pn wrz 16, 2019 6:13 am

Witajcie Panowie.
Czy udało się komuś podłączyć stan położenia bramy do Zamel SBW?
Ustawiłem parametr P15 na 1. Słychać "klapanie" przekaźnika podczas pracy ale na zaciskach 12-13 napędu nie pojawia się ani napięcie ani zwieranie . Co tam powinno być?
Zakupiłem przekaźnik 24V żeby odseparować się od centralki nie nie wiem gdzie je podłączyć.
Na wyłączniku krańcówki mechanizmu jest wolny styk który jest zwierany przy otwarciu, ale jest tam jakieś "dziwne" napięcie 16V i trochę się boje wpinać się tam z zamelem czy innym przekaźnikiem.
Dziekuję za pomoc.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18325
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Może zamiast plusa pojawia się tam minus ?
Kazik
Posty: 3
Rejestracja: pn wrz 16, 2019 6:13 am

Sprawdzę ( przemierzę ) jeszce raz dokładnie.
A czy komuś udało się podłączyć wykorzystując wejście mechanizmu krańcówki napędu jak zasugerował Somfy?
Uniknął bym szłyszalnego "klapania" przekaźnika.
Pozdrawiam.
lupiot
Posty: 1
Rejestracja: śr wrz 18, 2019 5:28 pm

Ten wolny styk to prawdopodobnie do sterowania siłownikami Ixengo - ja mam podpinane siłowniki 3 przewodami. Jestem świeżym posiadaczem centralki Control Box 3S RTS, wyjście styku pomocniczego podaje stan różny dla otwartego i zamkniętego - zgodnie z instrukcją. W momencie ruchu stycznik tyka i zwiera na chwilę rozwierając. W momencie otwarcia bramy stycznik jest zwarty, w momencie zamknięcia rozwarty - wystarczy na jeden podać zasilanie a drugie podpiąć pod IN1. U mnie zaciski styku pomocniczego to 7-8:
https://www.somfy.pl/downloads/pl/centr ... alacja.pdf
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL SBW-01”