Zaprojektowanie instalacji Smart Home. Szukam osoby która zna rozwiązania Supla od strony praktycznej do projektu.

lucasone@interia.pl
Posty: 6
Rejestracja: wt lis 13, 2018 9:51 pm

Witam

Jestem na etapie projektowania instalacji prądowych i nisko-prądowych w nowym domu (stan surowy zamknięty 90m2) pod Poznaniem.
Dysponuję rzutami domu. Mogę podjechać na konsultacje jeśli będzie potrzeba.
Szukam osoby która pomogłaby mi w zaprojektowaniu instalacji Smart Home w oparciu o rozwiązania Supla.
Szukam entuzjasty home automation i praktyka elektryka, który zaprojektuje instalacje wykorzystując Google Home, skrypty Supla itd.
Zakładam w projekcie sterowanie następującymi obwodami, urządzeniami:

- sterowanie oświetleniem domu wewnqtrz (listwy ledowe, ściemnianie, oświetlenie schodowe - PIR, oświetlenie nocne)
- sterowanie oświetleniem domu na zewnątrz (lampy ogród, lampy przed domem -zmierzchowe)
- sterowanie piecem gazowym z zasobnikiem wody i wentylacja mechaniczną(sterownik pieca i rekuperatora jest jako jedno urządzenie, posiada interfejs WAN Vaillant'a, ewnetualna integracja z Supla?)
- sterowanie on/off urządzeniami w kuchni, salonie, pokojach (smart gniazdka, okap)
- sterowanie wyłączeniem prądu we wszystkich obwodach niekrytycznych (wyjazd na urlop)
- sterowanie oświetleniem - symulacja obecności domowników (wyjazd na urlop)
- sterowanie zamkami drzwi wejściowe (elektrorygiel - domofon)
- sterowanie roleta garażowa (wyprowadzić przyłącza + oświetlenie )
- sterowanie roletami zew (potwierdzenie spuszczenia rolety 100%)
- instalacja alarmowa (integracja?)
- instalacja CCTV (integracja?)
- Instalacja domofon (integracja?)
- instalacja czujników dymu, CO2 (Supla, czy alarm?)
- instalacja odcięcia wody w przypadku wykrycia zalania (Supla, czy alarm?)
- rozwiązania/pomysły własne projektanta


Jestem z wykształcenia technikiem elektronikiem, z zawodu informatykiem. Nie chcę "wywarzać otwartych drzwi".
Jeśli ktoś byłby zainteresowany realizacją projektu, proszę o informacje ASAP.
lucasone@interia.pl

pozdrawiam,
Łukasz J.
Benon
Posty: 38
Rejestracja: wt sty 15, 2019 8:17 am

Supla na tą chwilę chyba tego nie ogarnie, może jak pojawi się 3.0.
Na Suplę nadają się istniejące instalacje elektryczne. Proponuję Domoticza, ogarnie wszystko łącznie z głowicami termostatycznymi ale jest w DIY. Gotowe rozwiązania to już kwoty $$ z co najmniej 2-3 i czterema zerami.
lucasone@interia.pl
Posty: 6
Rejestracja: wt lis 13, 2018 9:51 pm

@Benon, dzięki za info.
Powyżej opisałem założenia które chciałbym zrealizować, ale niekoniecznie wszystkie.
Więc na tę chwilę w miarę możliwości planuję wdrożyć to co będzie możliwe technicznie i przygotować pod dalszy rozwój.
Chciałbym jednak z uwagi na finanse, pozostać przy Supli.
akir
Posty: 155
Rejestracja: śr lis 07, 2018 7:17 pm

Liczyłeś wstępnie ile urządzeń potrzebujesz i czy urządzenie dostępowe je ogarnie? Po wifi są duże ograniczenia co do ilości urządzeń, dodawanie kolejnych routerów zostawiło pytanie na ile bezpieczne jest to dla naszego zdrowia.
Awatar użytkownika
flowerek
Posty: 411
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:24 pm

No czytajac co chcesz osiagnac troche tego pozbierasz...strzelam 30 modulow.
Ale dom 90m2 wiec z doswiadczenia 1 antena ubiquiti rozwiazuje problem. Nie ma sensu duplikowac routerow.
No i chyba nie ma sesnsu na forum supli otwierc znow tematu szkidliwosci wifi.
Jak ktos ma obawy...kladzie kable w sciany.
Chyba zdrowy rozssdek wystarczy...na ile sie da z modulami daleko od czlowieka...szczegolnie spiacego i tyle...
11xSRW-01, 1x Sonoff mini schodowy, 3xSonoff SV, 5xSonoff S26, 4xSonoff Basic, 1xGosund Sp-111, 1xSonoff Touch, 1xH801, 1xSonoff Dual, czujnik poczty w skrzynce DIY, 1x Loratap roletowy (test trwa), 1x MiniTiger (test trwa), 1 x zawór wody BQ05 DIY
Maniek913
Posty: 491
Rejestracja: czw lut 22, 2018 9:46 pm

Jeżeli dopiero projektujesz instalację , to idealnym rozwiązaniem jest jak największa centralizacja sterowania, czyli do większości planowanych sterowanych odbiorników poprowadź z jednej rozdzielnicy niezależne kable elektryczne, a do planowanych wyłączników albo same skrętki komputerowe, albo i skrętki i kable elektryczne.
W tak przygotowanej instalacji możesz zastosować praktyczne każdy rodzaj systemu SmartHome , a w przypadku zdublowania kabli do wyłączników można też sterować konwencjonalnie.Co do zasady bazując na ESP supla nie wymaga jakiś specjalnych instalacji (zakładam że już nikt nie korzysta z puszek rozdzielczych i w każdym wyłączniku jest dostępny przewód neutralny oraz zastosowano odpowiednio większe puszki). Ale w rozwiązaniu centralnym stosując np. płytki Arduino, albo malinkę w głównym punkcie instalacji można ograniczyć ,bądź całkowicie wyeliminować korzystanie z połączenia wi-fi, co kapitalnie podnosi bezawaryjność i niezawodność całego systemu. Przy tej ilości sterowań bazowanie na sieci bezprzewodowej to same kłopoty.
Awatar użytkownika
maffiu
Posty: 500
Rejestracja: śr lis 30, 2016 9:30 pm
Lokalizacja: Kraków/Skawina

Tak jak wyżej kolega napisał najbardziej uniwersalna będzie instalacja w „gwiazdę” + skrętki
Z tym ze niezgodze się z problemami związanymi z Wi-Fi przy zastosowaniu dobrego sprzętu i rozmieszczonego z głowa nie widzę przeciwwskazań aby było wszystko bezprzewodowe 100m2 to nie 12 piętrowy hotel pozatym i taki hotel jest do opanowania
Maniek913
Posty: 491
Rejestracja: czw lut 22, 2018 9:46 pm

Nie wiem czy to piszesz z doświadczenia czy tylko teoretycznie...
Pisząc o problemach z łącznością bezprzewodową miałem na myśli własne doświadczenia-realizowałem już kilka większych sieci i powiem tak - kabel to kabel - nie trzeba martwić się o hasła, logowania do sieci, zasięg itd. W zakresie sieci bezprzewodowych gorąco polecam sprzęt firmy Ubiqiti - masz pełna informację o punktach AP i szczegółowe dane o każdym podłączonym użytkowniku. Zainstalowałem ich już kilkadziesiąt sztuk - nie ma z nimi żadnego problemu, (a minęło już kilka dobrych lat od założenia pierwszego, i mam kontakt z tymi użytkownikami) .Ale w nowo budowanym domu polecam połączenia kablowe.Ostatnio nawet byłem u znajomego który budując dom otrzymał "dobrą radę" od elektryka wykonującego mu instalacje "panie kable LAN to przeżytek -teraz wszystko chodzi po Fifirifi :lol: " i teraz pluje sobie w brodę że go posłuchał. Mury domu są z jakiegoś "hasioka" który tak skutecznie blokuje sygnał , że nie można uzyskać stabilnego połączenia nawet przez jedną ścianę.
Awatar użytkownika
maffiu
Posty: 500
Rejestracja: śr lis 30, 2016 9:30 pm
Lokalizacja: Kraków/Skawina

Maniek913 pisze: pt mar 01, 2019 11:04 am Nie wiem czy to piszesz z doświadczenia czy tylko teoretycznie...
Pisząc o problemach z łącznością bezprzewodową miałem na myśli własne doświadczenia-realizowałem już kilka większych sieci i powiem tak - kabel to kabel - nie trzeba martwić się o hasła, logowania do sieci, zasięg itd. W zakresie sieci bezprzewodowych gorąco polecam sprzęt firmy Ubiqiti - masz pełna informację o punktach AP i szczegółowe dane o każdym podłączonym użytkowniku. Zainstalowałem ich już kilkadziesiąt sztuk - nie ma z nimi żadnego problemu, (a minęło już kilka dobrych lat od założenia pierwszego, i mam kontakt z tymi użytkownikami) .Ale w nowo budowanym domu polecam połączenia kablowe.Ostatnio nawet byłem u znajomego który budując dom otrzymał "dobrą radę" od elektryka wykonującego mu instalacje "panie kable LAN to przeżytek -teraz wszystko chodzi po Fifirifi :lol: " i teraz pluje sobie w brodę że go posłuchał. Mury domu są z jakiegoś "hasioka" który tak skutecznie blokuje sygnał , że nie można uzyskać stabilnego połączenia nawet przez jedną ścianę.

Jak bym nie pisał z doświadczenia to bym nie pisał nic bo teoretyzować to każdy może 🙃
Broń Boże nie neguje ze kabel to kabel ale za 12 lat pracy przy budowie sieci bezprzewodowych, kablowych, światłowodowych i przy ich późniejszym utrzymaniu to coś tam się zrobiło i nawet działało
Ubiquiti tak godne polecenia chociaż osobiście mikrotik bliższy mojemu sercu 😜
lucasone@interia.pl
Posty: 6
Rejestracja: wt lis 13, 2018 9:51 pm

Panowie,

Dziękuję za Wasze praktyczne opinie.
Sprawa jest zrozumiała, że kabel to stabilność.
Natomiast Suplę wybrałem również ze względu na możliwość połączenia WiFi bez konieczności prowadzenia pajęczyny po całym domu(a byłoby tego sporo).
Sprawę niezawodnego działania sieci WLAN załatwi praktycznie sprzęt Cisco/UBIQUITI/mikrotik.
Mam tu na myśli router i 2xAP po jednym na każdym z poziomów(gdzie nie ma żadnych ścian nośnych, zatem cieńkie ścianki działowe i otwarta przestrzeń).
Nie mam doświadczenia natomiast jeśli chodzi o stabilność działania urządzeń wykonawczych Supli (Sonoff, czy Zamel).
Nie wiem jak zachowuje się jednostka sterująca z dana ilością odbiorników.
Potrzebuję zatem praktycznego rozwiązania konfiguracji sieci Supla w domu.
Czy jest ktoś zatem, kto pomoże mi zaprojektować taką sieć?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogłoszenia / Giełda / Zlecenia”