ESZOK - reklama

jaku2k
Posty: 831
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

Dzień dobry,
nazywam się Kuba, mam 15 lat i od niespełna roku interesuję się projektem Supla. Dzięki niej, a bardziej dzięki temu forum, wciągnąłem się w świat tworzenia niewielkich urządzeń i – ogólnie rzecz ujmując – elektroniką (tutaj zaznaczę, że nie posiadam nie wiadomo jakiej wiedzy – uczę się sam z Internetu, więc z pewnością jest ona wybrakowana).
W ramach rozwijania swoich nowych zainteresowań udało mi się z kolegą uruchomić projekt ESZOK.
ESZOK jest skrótem od frazy „elektroniczny system zarządzania odpadami komunalnymi”. Jak sama nazwa wskazuje, jego ideą jest wprowadzenie autonomicznej identyfikacji wyrzuconych odpadów każdego mieszkańca (na razie: bloku). Wszystko opiera się na zastosowaniu technologii RFID. Każdy mieszkaniec otrzymywałby zaprogramowane naklejki utożsamiające się z nim (jego adresem) i poszczególnymi frakcjami śmieci. Czyli przykładowo: jeśli mam do wyrzucenia śmieci zmieszane, to naklejam na nie odpowiednią naklejkę (opatrzoną czytelnym oznaczeniem). W wiatach śmietnikowych nad każdym koszem zostałyby zainstalowane czytniki, które umożliwiałyby skanowanie worków użytkowników. Dodatkowo jeden czytnik byłby umieszczony przy wejściu, więc otwierałoby się ono tylko w przypadku, gdy ktoś ma worek z naklejoną naklejką. Wszystko byłoby bezinwazyjne i nie wymagałoby ingerencji mieszkańca (anteny mają duży zasięg). Po zeskanowaniu worka, informacje byłyby przesyłane na serwer. Umożliwiłoby to weryfikację czy śmieci zostały wyrzucone poprawnie i wskazanie osoby, która wrzuca je do nieodpowiednich kontenerów.
Za zgodą @pzygmunt, zamieszczam ten post, będący formą reklamy.
Zainteresowanych, zapraszam do przejrzenia strony, a chcących pomóc - udostępnienia strony Facebookowej lub zrzutki projektu.
Pozdrawiam
Jakub

PS. Dziękuję @Lector za pomoc przy tworzeniu strony, @Robert Błaszczak za promocję naszej witryny na swoim blogu oraz @pzygmunt za udostępnienie jej na Facebooku i umożliwianie napisania tego posta.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8276
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

W jaki sposób planujesz wykrywać sytuację, że ktoś wnosi 4 worki - tylko jeden z poprawną naklejką "zmieszane", a reszta bez żadnego identyfikatora. Wszystkie 4 worki lądują do zmieszanych. Trzy nieoznakowane zawierają odpady, które powinny być segregowane.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
jaku2k
Posty: 831
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

Generalnie analizowana będzie też statystyka (nie tylko pod kątem ilościowym, ale też proporcjonalnym; np. na dwa worki zmieszanych przypadają na jeden z papierem). W takim wypadku będzie można łatwo stwierdzić czy mieszkaniec poprawnie korzysta z naklejek. W przypadku jednorazowych występków, faktycznie, nie da się uniemożliwić takiej czynności (przynajmniej tak mi się wydaje).
Pozdrawiam
Jakub
Awatar użytkownika
o_rany
Posty: 275
Rejestracja: śr lis 14, 2018 5:32 pm
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Przy odpowiedniej konstrukcji (rodzaj zapadki) można ograniczyć ilość worków które ktoś chce "przemycić" na jednej naklejce.
Ciekawe rozwiązanie jest np. w kontenerach na odzież.
Serce rośnie kiedy młodzi ludzie mają tyle zapału- gratuluje pomysłu i powodzenia.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8276
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Proporcje odpadów mogą być różne w różnych mieszkaniach. U mnie przykładowo mam może 1 worek zmieszanych na 2x plastik i 2x papier, a szkła prawie nie ma.
Ale może rzeczywiście zapadka na jeden worek by tu pomogła. Tylko gdybym był chamski, to te worki co nie weszły, położyłbym na ziemi koło śmietników ;)
Przydałby się monitoring :p
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 4007
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Przydały to by się wszystkie butelki zwrotne (kaucja przy zakupie) i automaty przed sklepami do zwrotu tychże butelek. Tak jak to jest u naszych zachodnich sąsiadów. Więcej nie będę pisał, bo wchodzimy na grząski grunt polityki.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8276
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Robert Błaszczak pisze: wt lut 23, 2021 7:16 pm Przydały to by się wszystkie butelki zwrotne (kaucja przy zakupie) i automaty przed sklepami do zwrotu tychże butelek. Tak jak to jest u naszych zachodnich sąsiadów. Więcej nie będę pisał, bo wchodzimy na grząski grunt polityki.
Serio? Śmieci to grząski grunt polityki? ;) Chyba za długo nie oglądałem telewizji bo coś nie jestem na bieżąco :D
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
jaku2k
Posty: 831
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

klew pisze: wt lut 23, 2021 7:11 pm Proporcje odpadów mogą być różne w różnych mieszkaniach. U mnie przykładowo mam może 1 worek zmieszanych na 2x plastik i 2x papier, a szkła prawie nie ma.
Ale może rzeczywiście zapadka na jeden worek by tu pomogła. Tylko gdybym był chamski, to te worki co nie weszły, położyłbym na ziemi koło śmietników ;)
Przydałby się monitoring :p
Słuszna uwaga. Projekt nie został jeszcze wdrożony, więc niektóre elementy mogą "wyjść w praniu". Zapadek/klap nie planujemy implementować, bo budżet tego nie przewiduje. Myślę, że wyżej wspomniana analiza danych pozostaje jedynym (na ten moment) rozwiązaniem.
Pozdrawiam
Jakub
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 4007
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

klew pisze: wt lut 23, 2021 7:35 pm Serio? Śmieci to grząski grunt polityki? ;) Chyba za długo nie oglądałem telewizji bo coś nie jestem na bieżąco :D
Śmieci to wielki biznes. A przy wielkim biznesie jest i polityka :lol: .
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
elmaya
Posty: 1482
Rejestracja: śr cze 27, 2018 5:48 pm
Lokalizacja: El Saucejo - Sevilla

a weight sensor to detect the weight of the deposited in relation to the RFID :shock:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogłoszenia / Giełda / Zlecenia”