ESZOK - reklama

jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

Dzień dobry,
nazywam się Kuba, mam 15 lat i od niespełna roku interesuję się projektem Supla. Dzięki niej, a bardziej dzięki temu forum, wciągnąłem się w świat tworzenia niewielkich urządzeń i – ogólnie rzecz ujmując – elektroniką (tutaj zaznaczę, że nie posiadam nie wiadomo jakiej wiedzy – uczę się sam z Internetu, więc z pewnością jest ona wybrakowana).
W ramach rozwijania swoich nowych zainteresowań udało mi się z kolegą uruchomić projekt ESZOK.
ESZOK jest skrótem od frazy „elektroniczny system zarządzania odpadami komunalnymi”. Jak sama nazwa wskazuje, jego ideą jest wprowadzenie autonomicznej identyfikacji wyrzuconych odpadów każdego mieszkańca (na razie: bloku). Wszystko opiera się na zastosowaniu technologii RFID. Każdy mieszkaniec otrzymywałby zaprogramowane naklejki utożsamiające się z nim (jego adresem) i poszczególnymi frakcjami śmieci. Czyli przykładowo: jeśli mam do wyrzucenia śmieci zmieszane, to naklejam na nie odpowiednią naklejkę (opatrzoną czytelnym oznaczeniem). W wiatach śmietnikowych nad każdym koszem zostałyby zainstalowane czytniki, które umożliwiałyby skanowanie worków użytkowników. Dodatkowo jeden czytnik byłby umieszczony przy wejściu, więc otwierałoby się ono tylko w przypadku, gdy ktoś ma worek z naklejoną naklejką. Wszystko byłoby bezinwazyjne i nie wymagałoby ingerencji mieszkańca (anteny mają duży zasięg). Po zeskanowaniu worka, informacje byłyby przesyłane na serwer. Umożliwiłoby to weryfikację czy śmieci zostały wyrzucone poprawnie i wskazanie osoby, która wrzuca je do nieodpowiednich kontenerów.
Za zgodą @pzygmunt, zamieszczam ten post, będący formą reklamy.
Zainteresowanych, zapraszam do przejrzenia strony, a chcących pomóc - udostępnienia strony Facebookowej lub zrzutki projektu.
Pozdrawiam
Jakub

PS. Dziękuję @Lector za pomoc przy tworzeniu strony, @Robert Błaszczak za promocję naszej witryny na swoim blogu oraz @pzygmunt za udostępnienie jej na Facebooku i umożliwianie napisania tego posta.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

W jaki sposób planujesz wykrywać sytuację, że ktoś wnosi 4 worki - tylko jeden z poprawną naklejką "zmieszane", a reszta bez żadnego identyfikatora. Wszystkie 4 worki lądują do zmieszanych. Trzy nieoznakowane zawierają odpady, które powinny być segregowane.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

Generalnie analizowana będzie też statystyka (nie tylko pod kątem ilościowym, ale też proporcjonalnym; np. na dwa worki zmieszanych przypadają na jeden z papierem). W takim wypadku będzie można łatwo stwierdzić czy mieszkaniec poprawnie korzysta z naklejek. W przypadku jednorazowych występków, faktycznie, nie da się uniemożliwić takiej czynności (przynajmniej tak mi się wydaje).
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
Awatar użytkownika
o_rany
Posty: 275
Rejestracja: śr lis 14, 2018 5:32 pm
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Przy odpowiedniej konstrukcji (rodzaj zapadki) można ograniczyć ilość worków które ktoś chce "przemycić" na jednej naklejce.
Ciekawe rozwiązanie jest np. w kontenerach na odzież.
Serce rośnie kiedy młodzi ludzie mają tyle zapału- gratuluje pomysłu i powodzenia.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Proporcje odpadów mogą być różne w różnych mieszkaniach. U mnie przykładowo mam może 1 worek zmieszanych na 2x plastik i 2x papier, a szkła prawie nie ma.
Ale może rzeczywiście zapadka na jeden worek by tu pomogła. Tylko gdybym był chamski, to te worki co nie weszły, położyłbym na ziemi koło śmietników ;)
Przydałby się monitoring :p
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Przydały to by się wszystkie butelki zwrotne (kaucja przy zakupie) i automaty przed sklepami do zwrotu tychże butelek. Tak jak to jest u naszych zachodnich sąsiadów. Więcej nie będę pisał, bo wchodzimy na grząski grunt polityki.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Robert Błaszczak pisze: wt lut 23, 2021 7:16 pm Przydały to by się wszystkie butelki zwrotne (kaucja przy zakupie) i automaty przed sklepami do zwrotu tychże butelek. Tak jak to jest u naszych zachodnich sąsiadów. Więcej nie będę pisał, bo wchodzimy na grząski grunt polityki.
Serio? Śmieci to grząski grunt polityki? ;) Chyba za długo nie oglądałem telewizji bo coś nie jestem na bieżąco :D
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

klew pisze: wt lut 23, 2021 7:11 pm Proporcje odpadów mogą być różne w różnych mieszkaniach. U mnie przykładowo mam może 1 worek zmieszanych na 2x plastik i 2x papier, a szkła prawie nie ma.
Ale może rzeczywiście zapadka na jeden worek by tu pomogła. Tylko gdybym był chamski, to te worki co nie weszły, położyłbym na ziemi koło śmietników ;)
Przydałby się monitoring :p
Słuszna uwaga. Projekt nie został jeszcze wdrożony, więc niektóre elementy mogą "wyjść w praniu". Zapadek/klap nie planujemy implementować, bo budżet tego nie przewiduje. Myślę, że wyżej wspomniana analiza danych pozostaje jedynym (na ten moment) rozwiązaniem.
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

klew pisze: wt lut 23, 2021 7:35 pm Serio? Śmieci to grząski grunt polityki? ;) Chyba za długo nie oglądałem telewizji bo coś nie jestem na bieżąco :D
Śmieci to wielki biznes. A przy wielkim biznesie jest i polityka :lol: .
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
elmaya
Posty: 1482
Rejestracja: śr cze 27, 2018 5:48 pm
Lokalizacja: El Saucejo - Sevilla

a weight sensor to detect the weight of the deposited in relation to the RFID :shock:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogłoszenia / Giełda / Zlecenia”