Bilansowanie godzinowe

bdkacz
Posts: 39
Joined: Sat Dec 21, 2019 7:41 am

Post

Planowane jest wdrożenie od 1.04 bilansowania godzinowego dla fotowoltaiki (Art 4 ust 2b-2d ustawy OZE) - planowane są jakieś zmiany w firmware MEWki w celu wdrożenia tego ?
User avatar
klew
Posts: 8777
Joined: Thu Jun 27, 2019 12:16 pm
Location: Wrocław

Post

bdkacz wrote: Tue Jan 18, 2022 7:50 am Planowane jest wdrożenie od 1.04 bilansowania godzinowego dla fotowoltaiki (Art 4 ust 2b-2d ustawy OZE) - planowane są jakieś zmiany w firmware MEWki w celu wdrożenia tego ?
MEW ma dane bilansowane "arytmetycznie" i "wektorowo" (prowadzone na bierząco). Większość liczników energetyki też ma dostępne tylko te dwie metody, bo takie są światowe standardy.

Nie śledziłem ostatnich zmian w prawie, ale rzeczywiście wygląda na to, że przy przekazywaniu danych między dystrybutorem a sprzedawcą energii, będą musieli dodatkowo przeliczyć ten bilans w granulacji godzinowej. Nie jest to funkcjonalność liczników elektrycznych, tylko robota dla "księgowych" ;).
Ogólnie jest to bardzo korzystny zapis dla właścicieli fotowoltaiki, bo nie dość, że przestaje mieć znaczenie sposób bilansowania robiony w czasie rzeczywistym przez liczniki (nie ma znaczenia, czy jest arytmetyczny, czy wektorowy), ale dodatkowo pozwala bialnsować w granulacji godzinowej. W praktyce nie zobaczysz już na wykresie godzinowym, że jednocześnie pobierałeś prąd i oddawałeś - zobaczysz tylko bilans - albo na plusie albo na minusie.
Problem będzie natomiast taki, że odczytywane dane z liczników (zarówno jakbyś poszedł i spisywał ze skrzynki, jak i te z np. MEW) nigdy nie będą się dokładnie pokrywać z tym co dostaniesz na fakturze, albo zobaczysz w narzędziach online udostępnianych przez operatora.
Dane będą zależały od tego jak chodzą zegarki na licznikach, albo w systemach operatora i od tego czy uda im się pobrać dane dokładnie o pełnych godzinach, czy nie. W praktyce różnice będą pewnie niewielkie, chyba że problem z komunikacją z licznikami będzie dłuższy.
Idąc dalej - MEW nie ma zegaru czasu rzeczywistego, więc nic "godzinowo" nie będzie uśredniał i przeliczał. Tego typu funkcję i bilans można natomiast próbować nałożyć na dane gromadzone na serwerze. Można to dość łatwo samemu zrobić na danych eksportowanych do excela.
Czy to się w Cloud lub apkach na telefony pojawi, to ciężko powiedzieć. Pewnie sam temat "taryf" będzie miał wyższy priorytet, a on i tak leży od dość dawna. Ja mam ogólnie obiekcje do tego typu funkcji, bo Supla nie jest targetowana tylko na nasz rodzimy rynek. Jeśli u nas jest tyle komplikacji i zawiłości w przeliczaniu, to jak to jest w innych krajach? Jak dodawać funkcje do Clouda i apek, aby były użyteczne dla naszych zagranicznych użytkowników?
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:

Return to “ZAMEL MEW-01”