ZAMEL MEW-01

aras2
Posty: 15
Rejestracja: pn mar 30, 2020 6:43 pm

Proponuje przeczytać wszystkie posty tego tematu, mam instalacje PV oraz Mewa i jak opisałem wskazanie licznika ZE i Mewa praktycznie takie same tak wiec u mnie sprawdza się idealnie. Jeżeli mógłbym coś dodać to możliwość rozpoczęcia roku rozliczeniowego (żebym wiedział po roku czy jestem na plusie czy nie po przeliczeniu energii oddanej x0,8).
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8289
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

aras2 pisze: pt kwie 03, 2020 3:59 pm Proponuje przeczytać wszystkie posty tego tematu, mam instalacje PV oraz Mewa i jak opisałem wskazanie licznika ZE i Mewa praktycznie takie same tak wiec u mnie sprawdza się idealnie. Jeżeli mógłbym coś dodać to możliwość rozpoczęcia roku rozliczeniowego (żebym wiedział po roku czy jestem na plusie czy nie po przeliczeniu energii oddanej x0,8).
Od niedawna weszły zmiany, że rozliczanie magazynu będzie się odbywało w cykach miesięcznych niezależnie od cykli rozliczeniowych faktury.
W tej sytuacji zerowanie cyklu co rok nic nie da, bo energetyka i tak będzie robiła rozliczanie magazynu co miesiąc.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
aras2
Posty: 15
Rejestracja: pn mar 30, 2020 6:43 pm

Rozliczanie mam dwumiesięczne ale energię mogę magazynować 12 miesięcy. Czyli idealnie jak by Mew na bieżąco rozliczał ostatnie 12 miesięcy.
thn.technik
Posty: 23
Rejestracja: wt lut 18, 2020 6:10 pm

Przykład 4 dniowych pomiarów z liczników PGE i Supla, widać że pomiary różnią się zarówno dla produkcji jak i pobrania.
Przy posiadaniu PV licznik supla bez bilansowania, choćby najprostszego, jest dla mnie tylko miernikiem aktualnego napięcia i prądu.
PGE vs Supla
PGE vs Supla
PGEvsSupla.jpg (56.96 KiB) Przejrzano 2010 razy
thn.technik
Posty: 23
Rejestracja: wt lut 18, 2020 6:10 pm

Tak z ciekawości policzyłem bilansowanie dla 10 minutowych cykli które są dostępne w raporcie "measurement".
Mamy tu sumy 10 minutowych delt produkcji i pobrania. Wygląda na to że takie proste bilansowanie jest w zupełności wystarczające.
Porównanie bilansu z licznika PGE 20,7 i -55,5 i wyliczonego bilansu 19,6 i -54,2 nie jest tak znacznie odbiegające jak porównanie do wskazań rzeczywistych z licznika supla 23,6 i -58,2.

Czy można by do aplikacji licznika wprowadzić taką formę bilansu jak dodatkową opcję?
Znacznie poprawiło to by możliwości wykorzystywania tego licznika do pomiaru OZE
Załączniki
Supla_Bilans.jpg
Supla_Bilans.jpg (178.05 KiB) Przejrzano 2007 razy
Bilansowanie.xls
(204 KiB) Pobrany 85 razy
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18333
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Bardzo możliwe, że wprowadzimy bilans sekundowy w MEW-01.
thn.technik
Posty: 23
Rejestracja: wt lut 18, 2020 6:10 pm

pzygmunt pisze: pt kwie 10, 2020 1:34 pm Bardzo możliwe, że wprowadzimy bilans sekundowy w MEW-01.
Zgłaszam się na testy jak by co ;)
harc2000
Posty: 16
Rejestracja: ndz kwie 12, 2020 8:50 pm

Cześć,
Jestem tuż przed montażem MEW-01. Moduł będzie zainstalowany w skrzynce z licznikiem tuż za wyłącznikiem głównym. Za wyłącznikiem zaczynają się 2 trójfazowe obwody i tutaj 1 pytanie - czy założenie przekładnika na 2 żyły (oczywiście ta sama faza) wpłynie negatywnie na jakość pomiarów, w stosunku do sytuacji gdyby był mierzony ten sam prąd płynący tylko przez 1 żyłę? Czy zasilanie MEW-01 powinno być bezwzględnie zabezpieczone jakimś bezpiecznikiem? Nie planowałem takiego zabezpieczenia, ale wówczas pozostają tylko bezpieczniki przed licznikowe ZE.
Maniek913
Posty: 494
Rejestracja: czw lut 22, 2018 9:46 pm

Pomiar z dwóch żył z tego samego odpływu nie powinien się różnić od sytuacji pojedynczego przewodu. Co do zabezpieczeń to masz rację każdy odbiornik ( a takim jest przecież MEW) musi mieć zabezpieczenie odpowiednie do swojej mocy. Takim zabezpieczeniem na pewno nie jest bezpiecznik główny .
Enriquez
Posty: 24
Rejestracja: sob kwie 11, 2020 7:56 pm

Hej, czy jest taka opcja, aby w menu głównym, gdzie obecnie widać stan licznika energii pobranej, dodać również stan licznika energii oddanej? Miejsce jest. Widziałbym też tam liczbę "Moc czynna". Mając kilka liczników MEW, kilka liczników inteligentnych gniazdek, można by bez wchodzenia w dane szczegółowe na pierwszy rzut oka ocenić sytuację w domu.

Jestem na etapie pierwszych dni fotowoltaiki, nowego licznika dwukierunkowego i zainstalowałem pierwszego MEW. To, co pokazują liczniki skłania mnie do poszukiwań i zrozumienia co się dzieje w poborze na różnych obwodach. Za chwilę zainstaluję drugiego MEW, i kilka inteligentnych gniazdek, które pomogą mi zrobić bilans.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL MEW-01”