Cena MEW-01 - sugerowana cena

vcompl
Posts: 158
Joined: Mon Apr 11, 2016 1:32 pm

Post

pzygmunt wrote: Fri Jun 28, 2019 12:55 pm Ufamy, że działania firmy Zamel są pro Suplowe co wielokrotnie już pokazali, a podejmowane decyzje wynikają z szerszego spektrum, które nie jest nam znane. Ufamy, że inaczej się nie da i zrobiono w danej materii wszystko co się dało aby było to jak najbardziej z korzyścią dla Supli.
Hm, śmiem wątpić w dobre intencje ZAMEL (wystarczy popatrzeć na politykę cenową w stosunku do ich linii produktów).

Wg mnie na dłuższą metę nie ugrają na tym wiele (no chyba, że zaczną się blokady produktów chińskich.

Jeżeli chodzi o liczniki to już orno ma przystępniejszą politykę cenową i modele działające w protokole modbus.

Szkoda, że supla nie wpiera tego protokołu.
User avatar
Robert Błaszczak
Posts: 4011
Joined: Sat Dec 22, 2018 8:55 pm
Location: Zielona Góra

Post

vcompl wrote: Wed Jul 03, 2019 10:10 am Jeżeli chodzi o liczniki to już orno ma przystępniejszą politykę cenową i modele działające w protokole modbus.
Szkoda, że supla nie wpiera tego protokołu.
Nie ma przeciwskazań, aby SUPLA wspierała ten protokół. Od strony serwerowej i aplikacji, SUPLA jest już przecież przygotowana na przyjmowanie tego typu danych (obsługa MEW-01).
Owszem Orno ma fajne liczniki (nawet z certyfikatem MID). Jednak nie wiem, czy program program przygotowany dla Orno będzie działał z innymi licznikami innych producentów. Czy ten temat jest w jakiś sposób ustandaryzowany?
A może Orno (jako bliski geograficznie konkurent dla Zamela) wyszedłby z inicjatywą i przygotował bramkę ModBus <-> SUPLA? Taka bramka mogła by obsługiwać nawet kilka liczników połączonych równoległą, dwuprzewodową magistralą. A pojawiają się pytania na forum o tego typu rozwiązania (odczyt kilku / kilkunastu podliczników służących jako liczniki rozliczeniowe - MEW-01 się formalnie do tego nie nadaje).

Ps.
W Internecie można znaleźć przykłady czytania przez ESP danych z licznika energii przez ModBus.
Last edited by Robert Błaszczak on Wed Jul 03, 2019 10:50 am, edited 2 times in total.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
wsosniak
Posts: 726
Joined: Sat Jun 02, 2018 8:02 am

Post

vcompl wrote: Wed Jul 03, 2019 10:10 am
pzygmunt wrote: Fri Jun 28, 2019 12:55 pm Ufamy, że działania firmy Zamel są pro Suplowe co wielokrotnie już pokazali, a podejmowane decyzje wynikają z szerszego spektrum, które nie jest nam znane. Ufamy, że inaczej się nie da i zrobiono w danej materii wszystko co się dało aby było to jak najbardziej z korzyścią dla Supli.
Hm, śmiem wątpić w dobre intencje ZAMEL .........
Tu nie o intencje chodzi a o koszty . Czy Ty myślisz że ZAMEL doi nas jak maciory ? Nie jest pracownikiem ZAMEL i nie jestem ich adwokatem , ale pracuje równiez w firmie produkcyjnej i wiem że na efekt końcowy gotowego produktu składa wiele wiele róznych kosztów , zaczynając od zbierania zamówień na produkty, pojektowanie, planowanie , ...........produkcja a na koniec sprzedaż i dystrybucja (dziesiątki osób jest w to zaangażowanych) . I porównywanie chińskich kosztów produkcji i polskich jest nie na miejscu.Cena jest "polska" a nie "chińska" -a ZAMEL nie ma takiej mocy żeby zacząć blokadę chińskich produktów
Last edited by wsosniak on Wed Jul 03, 2019 10:52 am, edited 2 times in total.
vcompl
Posts: 158
Joined: Mon Apr 11, 2016 1:32 pm

Post

"I porównywanie chińskich kosztów produkcji i polskich jest nie na miejscu." - sorry ale jeżeli będziemy tak myśleli to pozostniemy w ogonie świata!!!

Czy wiesz, że chińczycy średnio zarabiają wiecej niż Polacy? A więc potrafili zbudować skalę rozwiązania, obniżyć koszty , itd...
User avatar
Robert Błaszczak
Posts: 4011
Joined: Sat Dec 22, 2018 8:55 pm
Location: Zielona Góra

Post

@vcompl, jeśli zamówisz u Chińczyków elektronikę ze wszelkimi prawdziwymi certyfikatami, badaniami, itp., to cena takiego sprzętu nie będzie już taka atrakcyjna. Do tego dochodzą kwestie polityczne, a to nie jest właściwe forum, aby na ten temat dyskutować :lol: .
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
wsosniak
Posts: 726
Joined: Sat Jun 02, 2018 8:02 am

Post

vcompl wrote: Wed Jul 03, 2019 10:50 am Czy wiesz, że chińczycy średnio zarabiają wiecej niż Polacy? A więc potrafili zbudować skalę rozwiązania, obniżyć koszty , itd...
firmo ZAMEL - tak coś czuję sugestię @vcompl-a że nie potraficie optymalnie produkować, nie potraficie obniżać kosztów itd.... może zarząd do wymiany ? a może u Was zarabia się min 3000 euro ? i to na liniach produkcyjnych ? netto oczywiście
vcompl
Posts: 158
Joined: Mon Apr 11, 2016 1:32 pm

Post

Robert Błaszczak wrote: Wed Jul 03, 2019 10:59 am @vcompl, jeśli zamówisz u Chińczyków elektronikę ze wszelkimi prawdziwymi certyfikatami, badaniami, itp., to cena takiego sprzętu nie będzie już taka atrakcyjna. Do tego dochodzą kwestie polityczne, a to nie jest właściwe forum, aby na ten temat dyskutować :lol: .
Masz rację.

Ale pojawiają się produkty takie jak shelly 2.5 (z wyśmiewanym tu na forum certyfikatem CE). To krok we właściwym kierunku.

PS: co do kosztów kalkulacji serii próbnych to mogę Ci podać na priv przykady gdy polskie firmy wymyslaja koszty zaporowe a już np niemieckie małe firmy mogą się podjąć takich zadań i zapewnić szybką certyfikację np CE. Ale fakt to temat na inne forum. Choć nie mam litości dla takich polskich firm, które sądzą, że do końca świata będą podwykonawcami SIEMENS ;)
User avatar
Robert Błaszczak
Posts: 4011
Joined: Sat Dec 22, 2018 8:55 pm
Location: Zielona Góra

Post

Napisałem kiedyś e-mail do Shelly z prośbą o podesłanie skanów certyfikatów CE na ich produkty wraz z namiarem na urząd certyfikujący. Odpowiedzi brak...
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
User avatar
pzygmunt
Posts: 18356
Joined: Tue Jan 19, 2016 9:26 am
Location: Paczków

Post

Robert Błaszczak wrote: Wed Jul 03, 2019 10:31 am
vcompl wrote: Wed Jul 03, 2019 10:10 am Jeżeli chodzi o liczniki to już orno ma przystępniejszą politykę cenową i modele działające w protokole modbus.
Szkoda, że supla nie wpiera tego protokołu.
Nie ma przeciwskazań, aby SUPLA wspierała ten protokół. Od strony serwerowej i aplikacji, SUPLA jest już przecież przygotowana na przyjmowanie tego typu danych (obsługa MEW-01).
Owszem Orno ma fajne liczniki (nawet z certyfikatem MID). Jednak nie wiem, czy program program przygotowany dla Orno będzie działał z innymi licznikami innych producentów. Czy ten temat jest w jakiś sposób ustandaryzowany?
A może Orno (jako bliski geograficznie konkurent dla Zamela) wyszedłby z inicjatywą i przygotował bramkę ModBus <-> SUPLA? Taka bramka mogła by obsługiwać nawet kilka liczników połączonych równoległą, dwuprzewodową magistralą. A pojawiają się pytania na forum o tego typu rozwiązania (odczyt kilku / kilkunastu podliczników służących jako liczniki rozliczeniowe - MEW-01 się formalnie do tego nie nadaje).

Ps.
W Internecie można znaleźć przykłady czytania przez ESP danych z licznika energii przez ModBus.
Nie jest wykluczone, że Orno czy inny producent liczników zainteresuje się zbudowaniem czegoś współpracującego z Suplą. Chętnie nawiążemy współpracę.
vcompl
Posts: 158
Joined: Mon Apr 11, 2016 1:32 pm

Post

To do listy producentów dodam firmę APATOR. Są "prawie" monopolistami na rynku wodomierzy. Na rynku liczników energii też są mocni.

Nie sądzę, że ta inicjatywa wyjdzie z ich strony ale zebrało się już spore grono osób , które kibicują rozpracowaniu ich modyfikacji protokołu wmbus

Dla zainteresowanych podaję związany z tym projekt:
https://github.com/weetmuts/wmbusmeters

Tak więc sądzę, że SUPLA mogła by wspierać taką bramkę w jakiś generyczny sposób. A inicjatywa szła by od strony użytkowników tych wodomierzy i liczników polskich firm.

Return to “ZAMEL MEW-01”