Wskazania licznika energii MEW-01

czp
Posty: 2
Rejestracja: pn wrz 28, 2020 10:05 am

Witam wszystkich i pozdrawiam w swoim pierwszym poście.

U mnie też zagościł MEW-01 a ma za zadanie monitorowanie zużycia energii na 3 fazach przez elektryczny kocioł Kospel M.3 4-8 kw.
Podłączenie fizycznie kotła i MEW zrobił mi elektryk posiadający odpowiednie uprawnienia. Kocioł chodzi tylko rano i wieczorem tak więc istniejąca fotowoltaika nie powinna tu fałszować wyników bo w tym czasie nie pracuje.

Wgrałem sobie apkę na androida zrobiłem konto i połączyłem z MEW bez problemu. No jedynie wyniki są nie tak jak trzeba bo mam produkcję energii "czynnej zwróconej" a pobranej jedynie śladowe ilości. Po lekturze wątku wnioskuję, że być może mam źle podłączone przekładniki albo przewody. Dzisiaj elektryk będzie u mnie to zweryfikuje podłączenia jeszcze raz posiłkując się powyższymi uwagami.

W sumie chciałem mieć tylko miernik aby mi pokazywał ile kw kocioł zużywa na bieżąco i archiwalne dane też były mile widziane. Tymczasem trochę się to skomplikowało ale na pewno to jakoś wyprostuję.

Zobaczymy co wyjdzie mi po weryfikacji podłączenia a tymczasem na początek jedno niewinne pytanie. Jak kocioł mi pracuje to bieżące wskazanie ile zużywa prądu na poszczególnej fazie to jest to w apce tzw. "Moc czynna" ?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18330
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Moc czynna pobrana.

Najważniejsze to:
1. Fazy zasilające powinny pokrywać się z fazami mierzonymi. Można to łatwo sprawdzić multimetrem
2. Przekładniki powinny być założone w odpowiednią stronę


viewtopic.php?p=75073#p75073
czp
Posty: 2
Rejestracja: pn wrz 28, 2020 10:05 am

Dzięki za wskazówki - pomylone były przewody czarny z czerwonym. Reszta była ok.

Teraz działa dobrze i będziemy obserwować :)
@Artur
Posty: 255
Rejestracja: śr wrz 23, 2020 1:48 pm
Lokalizacja: FZG

Dzisiaj podłączyłem Mewę i wydaje się, że wszystko jest OK. Mógłby ktoś z kolegów ocenić wskazania i potwierdzić czy jest w porządku.

Drugie pytanko: Czy jeżeli na noc wyłączam router , to po połączeniu na następny dzień Mewa doda do aplikacji pobór energii z nocy ?

Dzięki !

1
1
IMG_4358.PNG (457.47 KiB) Przejrzano 1878 razy
2
2
IMG_4359.PNG (455.81 KiB) Przejrzano 1878 razy
3
3
IMG_4360.PNG (456.75 KiB) Przejrzano 1878 razy
@Artur
Posty: 255
Rejestracja: śr wrz 23, 2020 1:48 pm
Lokalizacja: FZG

4
4
IMG_4357.PNG (457 KiB) Przejrzano 1878 razy
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18330
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Po wskazaniach niby jest OK ale bez wglądu w instalację określenie poprawności podłączenia tylko po danych z aplikacji jest niemożliwe.
Gdyby było to możliwe to aplikacja wyświetlałaby już dawno monit o niepoprawnym podłączeniu.

odnośnie drugiego pytania.
viewtopic.php?p=48098#p48098
@Artur
Posty: 255
Rejestracja: śr wrz 23, 2020 1:48 pm
Lokalizacja: FZG

Jeżeli wskazania OK, to powinno być dobrze. Wynik z mewy i licznika jest raczej zgodny.

Czyli po powrocie internetu pozycja " Energia czynna pobrana z 3 faz" będzie zliczona z nocy ?
Tylko wykresy np. "zużycie wg. faz" będzie zaniżone, bo nie będzie miało pomiarów z nocy ?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18330
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Wyżej jest link do odpowiedzi. MEW liczy nawet jak nie ma WiFi ale wykresy z takiego okresu będą uśrednione (suma będzie się zgadzać).
piotrekertoip
Posty: 14
Rejestracja: pt gru 20, 2019 5:40 pm

Minimalnie różnią się wskazania MEW przy włączonym i wyłączonym wifi. Przy miesięcznym poborze prądu w granicach 300 kWh wskazania MEW a licznika energii z zakładu energetycznego były następujące: przy wyłączonym wifi w godzinach nocnych, wskazania różniły się o 15 kWh mniej wskazywał MEW. Natomiast przy włączonym wifi przez 24 godziny na dobę, wskazania różniły sie tylko o 1 kWh mniej dla MEW-a a licznikiem z zakładu energetycznego. Pomiary wykonywane przez jeden miesiąc.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18330
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Na pewno wyłączasz tylko WIFi? Różnica jest zbyt duża.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL MEW-01”