Zaniżone wskazania MEW-01

Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

milion81 pisze: pt sie 20, 2021 2:33 pm Jak sugerował @Robert Błaszczak wszystkie przekładniki założyłem przed wyłącznikiem głównym i teraz jest elegancko.
Dziękuje za pomoc.
Sama zmiana miejsca przy takim schemacie nie powinna mieć znaczenia. Jakieś inne obwody masz do włącznika głównego podłączone, które nie były objęte przekładnikami? Albo czy przez przekładniki dawałeś więcej niż jeden przewód na raz?
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Tomo
Posty: 37
Rejestracja: ndz gru 20, 2020 2:56 pm

Witam,
Po pierwsze chciałbym podziękować za wskazówki,
ktore naprowadzily mnie na problem w moim przypadku.
Chciałbym się podzielić z Wami tym co u mnie było problemem.
Porównując wykresy z mewki i energetyki miałem o około
2kW codziennie mniej z mewki, już myślałem że licznik energetyki oszukuje. Kiedy bojler 2kW pracował to mialem okolo 1650 watów poboru, a kiedy się wyłączał to moc byla ujemna - wartosci od 5 do 45 watów. Zacząłem od sprawdzenia pradu na grzałce i wyszło 8,5 A, a mewka pokazywała niecale 7.
Kiedy zacząłem grzebać w rozdzielni przy fazie od bojlera prąd i moc zaczely rosnąć.
Okazalo się, że przekladnik byl za slabo spięty ( te klipsy sa slabo wykonane) i teraz działa prawidłowo.
Mam nadzieję, że komuś pomogę ta informacja.
Pozdrawiam!
MichałSt
Posty: 6
Rejestracja: wt kwie 26, 2022 8:49 am

Dzień Dobry

Dołączę się do tematu. Mam podobną sytuację ale w sumie odwrotną . Po ponad roku użytkowania rozjazd pomiędzy Zamelem a licznikiem PGE jest bardzo duży.
Licznik PGE na dzień dzisiejszy wskazuje
En. pobrana - 3715kWh
En. oddana - 5154kWh

Zamel

En. pobrana - 4230kWh
En. oddana - 5678kWh

Co ciekawe w obu przypadkach bilans wektorowy to około 1440kWh. Pytanie skąd ta rozbieżność we zmierzonej energii pobranej i oddanej.

Ktoś miał podobny przypadek ??
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18280
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Zacznij od tego
viewtopic.php?t=8692
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

MichałSt pisze: wt kwie 26, 2022 9:13 am Dzień Dobry

Dołączę się do tematu. Mam podobną sytuację ale w sumie odwrotną . Po ponad roku użytkowania rozjazd pomiędzy Zamelem a licznikiem PGE jest bardzo duży.
Licznik PGE na dzień dzisiejszy wskazuje
En. pobrana - 3715kWh
En. oddana - 5154kWh

Zamel

En. pobrana - 4230kWh
En. oddana - 5678kWh

Co ciekawe w obu przypadkach bilans wektorowy to około 1440kWh. Pytanie skąd ta rozbieżność we zmierzonej energii pobranej i oddanej.

Ktoś miał podobny przypadek ??
Na MEW-01 możesz w apce odczytać wartość "bilansu wektorowego" - sprawdź ile tam jest pobranej i ile oddanej.
Domyślnie MEW-01 pokazuje bilans arytmetyczny (i zakładam, że te wartości wkleiłeś powyżej).

PGE z tego co kojarzę, to stosuje bilans wektorowy w swoich licznikach.

To co policzyłeś (1440 kWh) to nie bilans wektorowy, tylko zwykły bilans (różnica) między energią oddaną a pobraną. Zarówno na podstawie wskazań MEW jak i licznika PGE wychodzi prawie identyczna wartość, więc zgaduję, że oba liczniki liczą poprawnie, tylko w PGE odczytałeś energię pobraną i oddaną liczone wg bilansu wektorowego, a w MEW odczytałeś energię pobraną i oddaną wg bilansu arytmetycznego, które w każdym normalnym przypadku będą różne od siebie.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
MichałSt
Posty: 6
Rejestracja: wt kwie 26, 2022 8:49 am

pzygmunt pisze: wt kwie 26, 2022 9:20 am Zacznij od tego
viewtopic.php?t=8692
Jest wszystko dobrze podłączone, sprawdzone miernikiem itp. przed chwilą sprawdziłem także czy FAZA1 ,2, 3 odpowiada L1,L2,L3 w liczniku i jest OK.
MichałSt
Posty: 6
Rejestracja: wt kwie 26, 2022 8:49 am

klew pisze: wt kwie 26, 2022 9:40 am
MichałSt pisze: wt kwie 26, 2022 9:13 am Dzień Dobry

Dołączę się do tematu. Mam podobną sytuację ale w sumie odwrotną . Po ponad roku użytkowania rozjazd pomiędzy Zamelem a licznikiem PGE jest bardzo duży.
Licznik PGE na dzień dzisiejszy wskazuje
En. pobrana - 3715kWh
En. oddana - 5154kWh

Zamel

En. pobrana - 4230kWh
En. oddana - 5678kWh

Co ciekawe w obu przypadkach bilans wektorowy to około 1440kWh. Pytanie skąd ta rozbieżność we zmierzonej energii pobranej i oddanej.

Ktoś miał podobny przypadek ??
Na MEW-01 możesz w apce odczytać wartość "bilansu wektorowego" - sprawdź ile tam jest pobranej i ile oddanej.
Domyślnie MEW-01 pokazuje bilans arytmetyczny (i zakładam, że te wartości wkleiłeś powyżej).

PGE z tego co kojarzę, to stosuje bilans wektorowy w swoich licznikach.

To co policzyłeś (1440 kWh) to nie bilans wektorowy, tylko zwykły bilans (różnica) między energią oddaną a pobraną. Zarówno na podstawie wskazań MEW jak i licznika PGE wychodzi prawie identyczna wartość, więc zgaduję, że oba liczniki liczą poprawnie, tylko w PGE odczytałeś energię pobraną i oddaną liczone wg bilansu wektorowego, a w MEW odczytałeś energię pobraną i oddaną wg bilansu arytmetycznego, które w każdym normalnym przypadku będą różne od siebie.

Ok. Masz rację zrobiłem zwykły bilans.

Sprawdziłem MEW i licznik PGE i porównałem wskazania napięcia i prądu chwilowego na liczniku PGE z tym co aktualnie pokazuje Zamel i mniej więcej się pokrywają.

Czyli rozumiem, że to co wskazuje aplikacja nie pokryje mi się nigdy z tym co wskaże licznik bo zamel zlicza arytmetycznie a PGE wektorowo
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18280
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

MEW zlicza arytmetycznie oraz wektorowo. W szczegółach znajdziesz taką informację.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Tak jak pzygmunt napisał - bilans wektorowy znajdziesz w szczegółach kanału w apce.

Natomiast od 1 kwietnia 2022 weszła w życie nowa wersja ustawy o OZE, która wymaga od dystrybutorów, aby podliczali energię stosując coś w stylu bilansu wektorowego liczonego co 1 h. Tego raczej żaden licznik nie będzie uwzględniał i dane będą przeliczane po odczytach z liczników. Także to co pojawi się na fakturze nie będzie się pokrywać ani z tym co pokazuje licznik PGE, ani z tym co pokazuje MEW.
Natomaist będzie to korzystnijesza forma rozliczenia niż bilans arytmetyczny czy wektorowy robiony na liczniku.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
MichałSt
Posty: 6
Rejestracja: wt kwie 26, 2022 8:49 am

pzygmunt pisze: wt kwie 26, 2022 10:06 am MEW zlicza arytmetycznie oraz wektorowo. W szczegółach znajdziesz taką informację.
Dzięki

Już się dokształciłem :)
W zakładce 1+2+3 jest Bilans międzyfazowy wektorowy i tam wartość oddana i pobrana zgadza się niemal idealnie różnica 0,07% :)

Dzięki za zainteresowanie. Drugi MEW-01 czeka na pompę ciepła :).
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL MEW-01”