Bilansowanie międzyfazowe wektorowe

jendrush
Posty: 17
Rejestracja: czw sty 14, 2021 7:26 am

Mam pytanie odnośnie wykresów w aplikacji. Gdy klikamy po prawo na słupki obok strzałek to przechodzimy do wykresów i mamy do wyboru
poniżej Minuty, Godziny, Dni, ....Bilans arytmetyczny..,..., bilans wektorowy.... Gdy wybieram np. "Bilans wektorowy - Dni" to mam tam wg mnie dziwne wartości. W sensie np. wczoraj pobrane trochę powyżej 6 kWh, wysłane trochę poniżej 6 kWh, a słupek jest 0,98 kWh. Wnioskuję, że brane są z całego dnia całkowite pobrane, oraz całkowite wysłane i jest to różnica wektorowa. Ja spodziewałem się jednakże, że jak wybieram "Bilans wektorowy - Dni" to pokaże mi poprawne, zgodne z PGE wartości realne pobrane i realne wyeksportowane. Gdy biorę z samej góry "Dni" to te wartości wydają się być tym co chciałem odczytać. Czy w takim razie te wykresy wybierane u samej góry listy to też wartości liczone wektorowo, tylko z podziałem na pobraną i wysłaną?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18277
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Bilans wektorowy liczony jest co kilka sekund i nie może się zmieniać w zależności od tego jaki zakres dat wybrałeś. Jeśli nie zgadza się z tym co masz w PGE to albo licznik dostawcy nie liczy wektorowo albo cos masz źle podłączone.
jendrush
Posty: 17
Rejestracja: czw sty 14, 2021 7:26 am

Załączam zrzuty o co mi chodzi. Podłączone powinno być ok, mam swój drugi podlicznik(Eastron SDM630) i on pokazuje wartości zbliżone do tych z wykresu z podziałem na fazy. Czy ten właśnie z podziałem na fazy pokazuje poprawne zużycie i po zmianie strzałki także eksport liczone wektorowo?
Załączniki
Screenshot_20210216-141633_SUPLA.jpg
Screenshot_20210216-141633_SUPLA.jpg (257.08 KiB) Przejrzano 2324 razy
Screenshot_20210216-141505_SUPLA.jpg
Screenshot_20210216-141505_SUPLA.jpg (257.28 KiB) Przejrzano 2324 razy
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18277
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Jak dotykasz wykresu dot. bilansu to "chmurka" pokazuje wartość oddaną/pobraną fizycznie, a nie wartość bilansu.
To może wprowadzać Cię w błąd. Musimy rozbudować "chmurkę" tak aby pokazywała również wartość zbilansowaną.


https://github.com/SUPLA/supla-android/issues/221
https://github.com/SUPLA/supla-ios/issues/142
jendrush
Posty: 17
Rejestracja: czw sty 14, 2021 7:26 am

Tak naprawdę chciałbym uzyskać informacje zgodne z tym co wylicza PGE. Dotychczasowy podlicznik, czyli Eastron SDM630 nie ma bilansowania, więc jego licznik pobranej energii to suma dodatnich poborów na fazach, a wysyłanie to suma ujemnych poborów na fazach. Tym samym właśnie jak z liczeniem arytmetycznym, mam większy pobór i większy eksport. Różnice oczywiście nie są duże, ale ideałem jest pokazywanie tego co liczy PGE. Ostatecznym celem tego mierzenia jest wyliczanie dostępnej w magazynie energii by ją wykorzystać zanim przepadnie. Teraz nie mam nadprodukcji, ale wkrótce dołożę panele i będę miał nadwyżkę.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18277
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

W zakładce 1+2+3 jest saldo bilansu. Czy pokrywa się z PGE ?
jendrush
Posty: 17
Rejestracja: czw sty 14, 2021 7:26 am

Spiszę sobie dziś stany z obu liczników i jutro zobaczę.
jendrush
Posty: 17
Rejestracja: czw sty 14, 2021 7:26 am

Od razu nie odpisywałem bo były bardzo słabe dni. Parokrotnie zapisywałem sobie stan zarówno z aplikacji Supla, jak i OTUS 3 od PGE. Różnice przy poborze to około 1,5 %, a przy eksporcie około 0,6 %. Wygląda więc, że wartości są ok. Rozbieżności pomiędzy pobieraniem, a wysyłaniem wynikają prawdopodobnie z tego, że po drodze jest jeszcze SDM630, więc w jedną stronę dolicza dodatkowo jego własny pobór. Także saldo wydaje się być wyliczane poprawnie. To co osobiście chciałbym widzieć to jakieś zestawienia godzinne/dobowe/miesięczne dla tak zbilansowanych wartości importu i eksportu. To dałoby bardzo cenne informacje dla osób z fotowoltaiką.
vito100
Posty: 3
Rejestracja: śr cze 09, 2021 4:20 pm

Dzień dobry.
Czy byłaby możliwa do dodania opcja (w apk supla), aby wykres bilansowania odcinał innym kolorem ilość zbilansowanej energii pomniejszony o współczynnik np. 0,8? Może w ustawieniach programu dać taki parametr? Dla instalacji > 10kW współczynnik wynosi 0,7. Wiem, że można sobie mnożyć, jednak funkcję ta mogłaby wykonywać sama aplikacja.
Pozdrawiam
Witek
qmis
Posty: 11
Rejestracja: ndz maja 23, 2021 10:48 am

Dobrym sposobem było by dodać jak klikniesz słupek oddana aby wyświetlało się +/- ile zostało oddane a nie symulować z słupka szarego dolnego bo pobrana +/- dobrze zlicza różnica około 8 kWh
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL MEW-01”