Supla vs. Android vs. MEW-01

Marcin1234
Posty: 12
Rejestracja: pt wrz 18, 2020 8:22 am

Witam Wszystkich,
Na wstępie przepraszam jeśli źle szukałem odpowiedzi na moje nurtujące pytania.

Sprawa dotyczy Monitora Energii Elektrycznej ZAMEL MEV-01.

Mianowicie zakupiłem to urządzenie po to aby w domku w górach, gdzie nie mam routera stacjonarnego sprawdzić jak są obciążone poszczególne fazy zasilania oraz inne parametry sieci elektrycznej.

Posiadam telefon z androidem, z możliwością pracy jako router, udostępniania internetu itd.

Konfiguracja urządzenia poprzez przycisk i szybko migającą diodę jest możliwa. Podczas bezpośredniego połączenia się do sieci (niby urządzenie jest routerem) jestem w stanie wejść na podany adres IP z instrukcji i coś tam pozmieniać. .

- Wyjście z trybu programowania -

W momencie kiedy na telefonie tworzę sieć wifi (Router WiFi), w urządzeniu jest zapisana nazwa i jej hasło. W telefonie, w zakładce połączone urządzenia wyskakuje "ESP_3DEB9E". LTE włączone. Po włączeniu Aplikacji Supla -> dodaj urządzenie, wyskakuje komunikat "Zanim rozpoczniesz, połącz się z Internetem za pośrednictwem sieci WiFi, która będzie również wykorzystywana przez urządzenie wykonawcze do łączenia się z serwerem.

Teraz pojawiają się pytania:
1. Czy jest możliwość takiego połączenia "urządzenie" - telefon/router wifi/Lte?
2. Czy wszystkie moduły ZAMEL można tak podłączyć?
3. Czy jedyną opcją jest dodatkowy router lub dodatkowy telefon z możliwości postawienia routera i do niego łączenie się: urządzenie/a - router/tel - drugi telefon na którym jest aplikacja?
Przetestowałem z drugim tel. i działa, ale nie zawsze jestem w górach w kilka osób ?

W sumie te moduły są ciekawą opcją na sterowanie domkiem w górach... :)

Pozdrawiam
"Nowicjusz" - Marcin
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Twój telefon może działać jako router WiFi ale będzie to mało wygodne.
Aby miało to sens musisz postawić jakiś Access Point. Jeśli nie masz tam internetu to możesz postawić tam własny serwer.
Jeśli własny serwer to możesz uruchomić Raspberry, który może od razu działać jak AP.
Marcin1234
Posty: 12
Rejestracja: pt wrz 18, 2020 8:22 am

pzygmunt pisze: pn wrz 21, 2020 1:51 pm Twój telefon może działać jako router WiFi ale będzie to mało wygodne.
Aby miało to sens musisz postawić jakiś Access Point. Jeśli nie masz tam internetu to możesz postawić tam własny serwer.
Jeśli własny serwer to możesz uruchomić Raspberry, który może od razu działać jak AP.
Mało wygodne - czyli - da się to zrobić? Co oznacza to mało wygodne?
Mam internet w telefonie LTE - (pisałem o tym,, z którego myślałem, że będzie dało się bezpośrednio połączyć do urządzenia. - dokonanie pomiarów chwilowych
Fizycznie nie interesuje mnie to ile energii jest zużywanej w ciągu roku etc.
Jest to domek wypoczynkowy letni.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Mało wygodne - chodzi o czas. Uruchomienie hotspota. Oczekiwanie, aż urządzenia się połączą i dopiero uruchomienie aplikacji. Nie możesz łączyć się z nimi bezpośrednio. Twój hotspot musiałby udostępniać internet lub sieć w której jest Suplowy serwer.
Marcin1234
Posty: 12
Rejestracja: pt wrz 18, 2020 8:22 am

Dzięki za informacje.

Pozostaje jedynie odsprzedać dwutygodniowe urządzenie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Wydaje mi się, że nie powinno być problemu ze zwrotem.
Awatar użytkownika
Mirosław F.
Posty: 1781
Rejestracja: wt sie 22, 2017 8:09 pm
Lokalizacja: Pszczyna - ZAMEL

Spróbuj oddać do sprzedawcy u którego zakupiłeś monitor. Wydaje mi się że nie powinno być najmniejszego problemu.
43-200 Pszczyna
ul. Zielona 27
Wsparcie techniczne: 32 211-35-55
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

A może warto jednak pomyśleć nad jakimś używanym routerkiem GSM i ofertą np.: https://otvarta.pl/internet
Nie koniecznie na cały rok, ale na okres wakacyjny.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Marcin1234
Posty: 12
Rejestracja: pt wrz 18, 2020 8:22 am

Dziękuję za odpowiedzi.

Po prostu myślałem, że będzie to działać podobnie jak urządzenie typu chromecast - to nie jest reklama - przepraszam, które ma możliwość pracy zarówno z routerem jak i bez - pośrednio z telefonu ustawionego jako router wifi z LTE.

Muszę się z tym tematem jeszcze przespać.

Dzięki wielkie Wszystkim.
Yepestis
Posty: 605
Rejestracja: pn wrz 24, 2018 6:08 pm
Lokalizacja: Wrocław

1. Wejdź na stronę https://cloud.supla.org/ i zanotuj parametry z żółtej formatki.

supla-dev.JPG
supla-dev.JPG (27.16 KiB) Przejrzano 1742 razy

2. Wprowadź MEW-01 w tryb konfiguracji.
3. Połącz się telefonem z siecią Wi-Fi, którą MEW-01 zacznie nadawać.
4. Wejdź z telefonu na adres http://192.168.4.1
5. Wprowadź nazwę sieci Wi-Fi którą będzie udostępniać Twój telefon w trybie hotspot.
6. Skonfiguruj parametry serwera zanotowane w pierwszym punkcie.
7. Kliknij zapisz.
8. Wyjdź z trybu konfiguracyjnego. Możesz to zrobić poprzez przycisk config lub restart zasilania MEW-01
9. Uruchom hotspot w telefonie

Skoro już mam urządzenie myślę że zanim oddasz to warto sprawdzić czy takie rozwiązanie spełni twoje oczekiwania.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL MEW-01”