Pomiar parametrów sieci Energetycznej

polmajk
Posty: 5
Rejestracja: sob lis 16, 2019 2:03 pm

moje pytanie czy można wykonać : Pomiar parametrów sieci Energetycznej czyli tak jak mamy MEW -01 mamy zapis energii pobranej lub wysłanej ale interesował by mnie jeszcze ile Volt na danej fazie czy to jest do wykonania .
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18207
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Na chwile obecną nie gromadzimy takich danych ale możesz podłączyć MEW-a pod Grafanę lub HA i tam możesz już te parametry monitorować nawet z 5-cio sekundową częstotliwością.
jotka
Posty: 26
Rejestracja: czw sie 26, 2021 6:47 pm

uzupełniając odpowiedź @pzygmunt, możesz również postawić InfluxDB i zbierać dane Telegrafem z MQTT do InfluxDB, który w ostatnich wersjach ma również mega fajny edytor wykresów/dashboardów :)
Patryk
Posty: 2674
Rejestracja: pn sty 07, 2019 7:51 pm
Lokalizacja: Rybnik

Panowie ( koledzy ), wybaczcie, ale ...

Czy Wy uważacie, że każda osoba, która kupiła MEW-ke jest informatykiem ?????.

"Kowalski" kupił MEW-kę ( za parę stówek ), bo w reklamie widział ... , lub "ktoś" mu polecił.

Obserwując forum duża grupa osób, ma nawet problem z podłączeniem SBW-0x ( chyba już prostszej rzeczy nie ma ), nie mówiąc już o ROW-0x, bo również i takie posty bywały.

A Wy tu piszecie, żeby:
1. " podłączyć MEW-a pod Grafanę lub HA"
2. " postawić InfluxDB i zbierać dane Telegrafem z MQTT do InfluxDB ".

Przecież dla zwykłego "Kowalskiego" ( również dla mnie) jest to "czarna magia".

W/g mnie jak już coś takiego proponujecie, to może zróbcie jakiś poradnik ( krok po kroku ) jak to zrobić.
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3944
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Poradniki są. Ale to również dla trochę bardziej obeznanych informatycznie.
https://smartnow.pl/pobieranie-danych-z ... w-grafana/
https://smartnow.pl/mew-01-analiza-hist ... iku-excel/

Ps. Pytanie, czy zwykły Kowalski potrzebuje historii napięcia w sieci :D .
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18207
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

@Patryk, takiego kompleksowego poradnika w dniu dzisiejszym nie ma. Owszem znajdzie się kilka porozrzucanych w sieci ale sam muszę ich poszukać. Z głowy nie pamietam. Zauważ o której w nocy była moja odpowiedź. Rozumiem, że w obecnej sytuacji powinienem odpowiedzieć. „Nie da się” co nie jest zgodne z prawdą ? Uważam też, że instrukcje, poradniki itp. powinny być dostarczane również przez producenta. Po stronie Supli nie mamy zasobów na przygotowywanie takich profesjonalnych materiałów. Jeśli znajdzie się ktoś, kto będzie miał
odpowiednią wiedzę i polot w pisaniu poradników/instrukcji to chętnie taką osobę zatrudnimy.
Awatar użytkownika
lesny8
Posty: 2803
Rejestracja: pn gru 11, 2017 9:43 pm

Ale się nam @Patryk zagotował ;)

W dzisiejszych czasach znaleźć odpowiedź na pytanie jak coś zrobić jest dużo łatwiej niż 25lat temu. Wystarczy wujka G zapytać, a ten podrzuca podpowiedzi, albo podpytać na forum.

Pamiętam jak w technikum chciałem zbudować model samolotu sterowany zdalnie radiem. Co ja się książek naszukałem po bibliotekach :lol: Ostatecznie model powstał ale tylko w mojej głowie :roll:
Dziś jakbym miał zbudować taki statek powietrzny to wiedza jak to zrobić jest pod palcem, ale czasu mi szkoda.
Wolę postawić HA+InfluxDB i odpalić Grafane :D

Takie mamy niestety czasy, że jak Kowalski coś chce, czego nie ma w standardzie po zakupie produktu, to musi albo na to zaczekać i mieć podane na tacy, albo sam sobie dostrugać i rozwinąć skrzydła w sferze informatycznej.

Sam po sobie widzę, że gdyby nie Supla to nie wiem na ile bym się rozwijał informatycznie, nie wspominając już o programowaniu i zabawie z elektroniką. Stało się to wręcz moim hobby i każdą wolną chwilę poświęcam na to, żeby coś sprawdzić :geek: ale wcale tego nie żałuję. Tak wyszło, że Supla wyznacza mi kierunek samorozwoju :D

Co do samorozwoju innych, patrząc na to przez pryzmat forum i jego użytkowników, widzę u niektórych mega rozwój. U Ciebie tym bardziej. Pamiętam jak dziś, kiedy to właśnie Tobie odpowiadałem na pytanie odnośnie softu na nonos-SDK, wracając z nad morza, stojąc na autostradzie przed bramkami w kilkukilometrowym korku. Jak ja się cieszyłem, że ktoś pyta o coś, do czego sam dochodziłem po nocach :) przekopując tysiące lini kodu, że mogę naprowadzić na właściwy kurs, wiedząc, że nie jesteś informatykiem ani programistą. Zacząłeś się w to bawić, bo czegoś potrzebowałeś, czego w standardzie nie było. Szukałeś, pytałeś i z podpowiedzią osiągnąłeś to co chciałeś, a przy okazji się rozwinąłeś. Dziś sam grzebiesz w tym kodzie ale nie tylko, testujesz, dociekasz, pomagasz innym 👍 :clap:

Dlatego dajmy szansę Kowalskiemu podjarać się Suplą :mrgreen:

Wracając do tematu. Kolega zapytał i dostał odpowiedź, że można to zrobić. Jest też podpowiedź z grubsza czego użyć aby tego dokonać. Jak będzie dociekliwy, to uruchomi sobie taki zastaw, a jak poczuje potrzebę to może podzieli się poradnikiem ;)
Bo kto pyta, nie błądzi...

P.S. Dwa dni temu starszy dzieciak się mnie pyta...
On: Tato, czym się interesujesz?
Ja: Yyyyyyyy.... programowaniem...
On: A ja myślałem, że Suplą :lol:
Czekam na kolejne Supla Offline Party 👍
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18207
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

:)
Patryk
Posty: 2674
Rejestracja: pn sty 07, 2019 7:51 pm
Lokalizacja: Rybnik

lesny8 pisze: pt wrz 17, 2021 9:13 pm Ale się nam @Patryk zagotował ;)
Jakoś tak wyszło... .

A zaczęło się od tego, że będąc po nocnej zmianie, zamiast wpisać w google "grafan" wpisałem "grafen" no i ...

Ja wiem, że pewne rzeczy na początku są ( wydają się ) skomplikowane.

Sam pamiętam, jak pierwszy raz po wielodniowych poszukiwaniach jakiegoś bezprzewodowego termometru ( wifi), odkryłem projekt SUPLI.
I chociaż jestem radioamatorem,
ile ja się naszukałem jakiegoś schematu, jak coś podłączyć do ESP.
Z perspektywy czasu, choć jest to teraz dla mnie śmiesznie proste, to na początku ...
No ale ...
@Robert
Dzięki za linki - znów coś więcej ( przynajmniej w teorii ) wiem.
Awatar użytkownika
przlde
Posty: 47
Rejestracja: sob sty 06, 2018 11:04 am

lesny8 pisze: pt wrz 17, 2021 9:13 pm [...]
Sam po sobie widzę, że gdyby nie Supla to nie wiem na ile bym się rozwijał informatycznie, nie wspominając już o programowaniu i zabawie z elektroniką. Stało się to wręcz moim hobby i każdą wolną chwilę poświęcam na to, żeby coś sprawdzić :geek: ale wcale tego nie żałuję. Tak wyszło, że Supla wyznacza mi kierunek samorozwoju :D
[...]
Skądś to znam ;)
Przemek
ZAMEL Sp. z o.o.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL MEW-01”