Sterowanie trzech rolet jednym SRW-02

Kostrzewiak
Posty: 1
Rejestracja: wt kwie 21, 2020 10:29 am

Witam,

jestem nowy na tym forum. Jestem na etapie projektowania i wykonywania instalacji elektrycznej w nowym domu.

Muszę zaplanować instalację do rolet na modułach SRW-02 i natrafiłem na problem którego nie znalazłem na tym forum.

Mam w budynku wykusz w którym jest trzy okna typu fix obok siebie i chciał bym sterować nimi grupowo jednym modułem SRW-02 z jednym klawiszem góra/dół na ścianie obok okna. Czy jest to możliwe czy odpuścić temat?
--------------------------------------------
Pozdrawiam
Kostrzewiak
Awatar użytkownika
Mirosław F.
Posty: 1772
Rejestracja: wt sie 22, 2017 8:09 pm
Lokalizacja: Pszczyna - ZAMEL

Zasada jest taka. Jedna roleta jeden sterownik. Nie wolno podłączać kilku rolet pod jeden sterownik. Jeżeli zastosujesz do każdej rolety jeden to możesz zmostkowac wejścia na które podajesz napięcie z klawisza.
43-200 Pszczyna
ul. Zielona 27
Wsparcie techniczne: 32 211-35-55
Sebek74
Posty: 51
Rejestracja: śr gru 23, 2020 1:23 pm

miroph pisze: wt kwie 21, 2020 2:28 pm Zasada jest taka. Jedna roleta jeden sterownik. Nie wolno podłączać kilku rolet pod jeden sterownik. Jeżeli zastosujesz do każdej rolety jeden to możesz zmostkowac wejścia na które podajesz napięcie z klawisza.
Witam, prośba o uzasadnienie tej zasady. Dlaczego nie wolno podłączyć dwu rolet (zakładam, że o tym samym zakresie ruchu do jednego przekaźnika). Według specyfikacji przekaźnika SRW-02m maksymalny prąd mamy 5A. Typowy silnik rolety to prąd znamionowy w okolicach trochę ponad 0,5A. Nie widzę też związku z podłączeniem równoległym do napięcia dwóch rolet - w przypadku zastosowania tylko prostych przycisków i opuszczania kilku rolet jednocześnie, prądy też nie są odseparowane i z reguły na tym samym zabezpieczeniu nadprądowym.
Ja rozumiem, że możliwe jest rozsynchronizowanie stanu zamknięcia w przypadku przeciążenia jednego z silników (np na skutek przyklejenia rolety do parapetu) ale to zawsze można wyrównać przyciskiem.

Prośba o rzetelne wytłumaczenie.
Pozdrawiam
Sebek-74
7xSRW-02m, 2xROW-02
DIY MCP/I2C: 8 rolet + 16 świateł + 2xDS18B20
Satel Integra WRL-128 + obsługa prostej automatyki przez przekaźniki F&F
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8177
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Sebek74 pisze: pt paź 22, 2021 11:37 am Witam, prośba o uzasadnienie tej zasady. Dlaczego nie wolno podłączyć dwu rolet (zakładam, że o tym samym zakresie ruchu do jednego przekaźnika). Według specyfikacji przekaźnika SRW-02m maksymalny prąd mamy 5A. Typowy silnik rolety to prąd znamionowy w okolicach trochę ponad 0,5A. Nie widzę też związku z podłączeniem równoległym do napięcia dwóch rolet - w przypadku zastosowania tylko prostych przycisków i opuszczania kilku rolet jednocześnie, prądy też nie są odseparowane i z reguły na tym samym zabezpieczeniu nadprądowym.
Ja rozumiem, że możliwe jest rozsynchronizowanie stanu zamknięcia w przypadku przeciążenia jednego z silników (np na skutek przyklejenia rolety do parapetu) ale to zawsze można wyrównać przyciskiem.

Prośba o rzetelne wytłumaczenie.
Pozdrawiam
To nie jest kwestia sterowników, ani przycisków, tylko budowy napędu rolet.
Na niektórych to będzie działać, inne będą buczeć i wariować, a w innych możesz uszkodzić silnik
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1028649.html
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Sebek74
Posty: 51
Rejestracja: śr gru 23, 2020 1:23 pm

Dziękuję za wyjaśnienia.
Sebek-74
7xSRW-02m, 2xROW-02
DIY MCP/I2C: 8 rolet + 16 świateł + 2xDS18B20
Satel Integra WRL-128 + obsługa prostej automatyki przez przekaźniki F&F
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL SRW-02m”