stan otwarcia/zamknięcia SBW-02 w CAME 700 i BX

wary
Posty: 59
Rejestracja: pn kwie 26, 2021 10:43 pm

Dzięki za informację. Wolę dopytać, bo nie jestem do końca pewien.
V700 tak jak BX ma zasilenie 24V zmienne na 10 i 11.Dopilnowaie +/- staje się istotne kiedy oprócz zasilania AC podpinam akumulator jako źródło zasilania awaryjnego. Wtedy muszę pilnować, aby A1 było podpięte pod 10.
Zasilanie akcesoriów w CAME V700
Zasilanie akcesoriów w CAME V700
Zasilanie akcesoriów w CAME V700.jpg (45.69 KiB) Przejrzano 1589 razy
.

Sposób przypięcia 2 krańcówek (NC) do płyty sterowania - jedna pod FA, druga pod FC, obie z COM (masa?) do F
Sposób przecięcia krańcówek
Sposób przecięcia krańcówek
Krańcówki.jpg (73.57 KiB) Przejrzano 1589 razy
Zastanawia mnie sugestia przypięcia A1 do 2 a nie 11. 10 i 11 dają stałe zasilanie SBW, 2 w parze z 7 zamykają obwód. Stąd moja wątpliwość, czy układ zasilenia SBW poprzez podłączenie A1 - 2 i A2 - 10 zadziała poprawnie.
Rozumiem, że idea wzięła się z instrukcji podłączenia fotokomórek:
Podłączenie fotokomórek
Podłączenie fotokomórek
Podłączenie fotokomórek.jpg (41.72 KiB) Przejrzano 1589 razy
Tylko nie wiem, czy fotokomórki nie są inaczej zorganizowane niż SBW-02.

Teoretycznie mając dwie krańcówki wpięte i działające poprawnie w V700 po doinstalowaniu FA do IN1, FC do IN2 (lub na odwrót) powinno być możliwe określenie trzech stanów: otwarte, zamknięte, niedomknięte.
Do wychwycenia dwóch stanów powinna wystarczyć jedna krańcówka, albo FA, albo FC przypięta do IN1. Jak na początek to by mi wystarczyło. Kilka razy zdarzało się zostawić bramę otwartą, więc 2 stany są ok.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18325
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

W odniesieniu do założonego fragmentu instrukcji A1 na 10, A2 na 11
wary
Posty: 59
Rejestracja: pn kwie 26, 2021 10:43 pm

Jedną z alternatyw (choć wolałbym uruchomić krańcówki) jaką wyczytałem na forum jest próba podłączenia IN1 do E lub E3.
Alternatywa - podłączenie do światła
Alternatywa - podłączenie do światła
Alternatywa - podłączenie do światła.jpg (111.1 KiB) Przejrzano 1587 razy
Pytanie czy do do E czy do E3. Lampa ostrzegawcza ma taki opis przy ustawianiu DIP'a: ON - Funkcja wstępnego migania przy zamykaniu - Po wydaniu polecenia zamknięcia czy otwarcia, lampa ostrzegawcza podłączona do zacisku 10-E, miga przez 5 sekund przed rozpoczęciem ruchu.
No i pytania dodatkowe.
1) Mam SBW-02 zasilone w A1 i A2 z 10 i 11 z płyty. Czy w przypadku podpinania do światła pozostaje tylko przypiąć 1 kabel między IN1 a E/E3.
2) Jaki będzie tego skutek jeśli chodzi o logikę działania systemu tj. jaką informację dostaje SBW-02 i jak ją interpretuje. Jak ustawić soft w zakładkach czujniki w SUPLI, aby zadziałało to poprawnie dając informacje o 2 stanach: zamknięte/otwarte?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18325
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Zapewne chwile po zamknięciu lampa gaśnie więc to wyjście się nie nadaje do tego celu.
Podłącz jak napisałem w poście wyżej, który skorygowałem. W obu przypadkach podłączasz tak samo.
wary
Posty: 59
Rejestracja: pn kwie 26, 2021 10:43 pm

pzygmunt pisze: czw kwie 29, 2021 10:03 am Podłącz jak napisałem w poście wyżej, który skorygowałem.
Dzięki.
Zasilanie mam już podpięte A1 w SWB = 10 w Came i A2 w SBW = 11 w Came
Sterowanie też podpięte: 11 w SBW = 2 w Came i 14 w SBW = 7 w Came

Rozumiem, że czujniki IN w SBW potrzebują stałej, a nie impulsowej informacji o stanie obwodu zamknięty/otwarty.
Czyli de facto pozostaje informacja z krańcówek z FA lub/ FC przekazywana na IN1/IN2.
Jak wygląda konfiguracja softu?
W SBW-02 mam cztery elementy do konfiguracji w chmurze Supli:
Dwa typu przekaźnik i dwa typu czujnik.
Jako, że nie korzystam z funkcji bramy, nie mam nic wpiętego do 21 i 24 na SBW--02, softowo ustawiłem w Supli - Funkcja - Brak funkcji.
Zostaje jeden przekaźnik i dwa czujniki. Rozumiem, że jeden czujnik jest powiązany (pierwszy w kolejności oznaczenia) z IN1 a drugi z IN2.
Jak je poustawiać poprawnie?

W przekaźniku mogę ustawić tylko jeden z dwóch czujników otwarcia. Mogę ewentualnie ustawić drugi, ale jako czujnik pośredniego otwarcia. Ustawiając jeden z dwóch w ramach "czujników otwarcia". Mogę zamiennie w czujnikach wskazać przekaźnik w opcji "Czujnik dla kanału"
Supla widok panelu
Supla widok panelu
Supla.jpg (60.9 KiB) Przejrzano 1568 razy
.

Próbowałem różnych ustawień, ale może na coś nie wpadłem? Zakładając, że mam wpięte i FA i FC myślałem, że mogę skonfigurować SBW i jego czujniki IN1 i IN2 przypisując oba widoczne w panelu czujniki do kanału głównego przekaźnika. Ale tak się nie da, zmiana w jednym pociąga deaktywację w drugim. Dwa widać i są konfigurowalne jeśli w przekaźniku ustawiam jeden z czujników jako czujnik pośredniego otwarcia. Próbowałem też ustawić tak, że jeden miał zaznaczoną opcję "odwróconą". Próbowałem też z pojedynczym IN1 przypiętym do FA.

Prośba więc o informację jak powinna wyglądać poprawna konfiguracja softowa dla opcji a) dwie krańcówki jednego napędu przypięte do IN1 i IN2, opcja b) tylko jedna krańcówka przypięta IN1 i np. FA.

Jeśli poprawna konfiguracja nie pójdzie pozostanie sprawdzenie co się dzieje na FA i FC multimetrem.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18325
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Czujnik pośredniego otwarcia został wprowadzony na potrzeby automatyki Nice i pokazuje on otwarcie na poziomie 50%.
Są użytkownicy, którzy wykorzystują ten czujnik na różne sposoby czasami nawet zmieniając ikon na własne - dedykowane.
Zewrzyj IN1 i IN2 na krótko do A1 lub A2 i zobaczysz jak się to zachowuje.

Powinno działać tak (zakładając, że IN1 to czujnik podstawowy, a IN2 pośredni):
IN1 0, IN2 0 - brama otwarta
IN1 0, IN2 1 - brama częściowo otwarta
IN1 1, IN2 1 lub IN1 1, IN2 0 - brama zamknięta

Aby to działało musisz podłączyć to tak jak poniżej zakładając, że FA daje "sygnał" przy całkowitym zamknięciu, a FC przy całkowitym otwarciu:
IN1 do FA
IN2 do FC (krańcówka otwarcia - tu trzeba odwrócić logikę)
wary
Posty: 59
Rejestracja: pn kwie 26, 2021 10:43 pm

OK. Dzięki tak zrobię. Jeszcze mam prośbę. Jako, że covidowo pozamykano, miltimeter będą zamawiał tam gdzie mi najwygodniej (i tak się przyda w domu). Taki jest OK?
Multimeter
Multimeter
Multimeter.jpg (53.39 KiB) Przejrzano 1552 razy
EDIT: w zasadzie pytanie jest historyczne. Ze względu na majówkę wolałem zakupić ;)

Gdyby mi przyszło skorzystać, aby sprawdzić FA i FC to co z czym zawrzeć, aby dokonać pomiaru?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18325
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Najpierw podłącz SBW. Jak nie będzie działać zamów multimetr lub użyj żarówki 24V lub 2x12v podłączone szeregowo.
wary
Posty: 59
Rejestracja: pn kwie 26, 2021 10:43 pm

przepraszam za nękanie ale mam jeszcze jedno pytanie. przy opisie krańcówek Came V700 czy BX jest w montażu informacja o przypięciu NC do FA czy FC i COM do F. Czy to oznacza że one działają w trybie "na stracie zamknięte" a IN1 i IN2 jako NO (na starcie otwarte) nie jest konflikt?.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18325
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

O to jak powinieneś podłączyć krańcówki do płyty powinieneś zapytać instalatora Came. Z SBW nie będzie konfliktu bynajmniej ze strony SBW.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL SBW-02”