Brama garazowa rolowana + Supla

Jarek_KK
Posty: 26
Rejestracja: czw maja 07, 2020 8:11 am

Brama ze sterownikiem Somfy Rollixo RTS. Co prawda sterownik używa napiec 24v, ale sterowanie silnikiem bramy jest po 230v. Generalnie jest to roleta na sterydach. Jakiego modułu użyć aby to dobrze funkcjonowało. Używam u siebie w domu modułów roletowych i je znam. Nie mialem jeszcze styczności z bramowymi ale z tego co doczytałem maja one wiekszą funkcjonalność od rolet i steruja one 24v. Czy użyć bramowego + jakies przekaźniki na 24v , czy moze roletowy i da sie go zarejestrować w supli jako brama? Chcialbym dodac tez jakies kontraktrony na gora dol bo wiem ze stan otwarcia w module roletowym przeliczany jest z czasu, a nie wiem jak to dziala w mod. bramy. Czy po osiagnieciu stanu ( sygnal z kontraktona) modul bramowy konczy prace czy jest to tez zaprogramowane na czas? Bo wiadomo ze roleta musi jeszcze pare sekund popracowac aby pozamykac lamele?
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Zastosuj sterownik bramowy SBW-02 (sterownikiem rolet tego nie obsłużysz). Dodaj dwa kontaktrony zamontowane w położeniu rolety w pełni zamkniętym i w pełni otwartym. Będziesz miał wtedy w aplikacji widoczny stan pośredni.

Schemat podłączenia:
Somfy-Rollixo-RTS.jpg
Somfy-Rollixo-RTS.jpg (101.33 KiB) Przejrzano 1490 razy
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Jarek_KK
Posty: 26
Rejestracja: czw maja 07, 2020 8:11 am

To bedzie dzialac tak ze sbw daje tylko impuls? Podpinam to pod sterowanie reczne? Mam juz tak wpiety klawisz dzwonkowy wpiąc to rownolegle i nie bedzie problemow? Czy trzeba uzyc sbw 02? 01 nie starczy? Czy lepiej 02 i drugie wyjscie uzyc no do dodatkowego zalaczania oswietlenia itp

Myślałem użyć roletowego i wpiąć z l1 l2 ze sterownika w in1 i in 2 w supli a z supli dopiero do silnika - tzn szeregowo miedzy sterownik a zasilanie silnika bramy. Silnik ma krancowki. Nie wiem czy to dobra koncepcja. Ale mniej roboty :) i bede mogl tylko uchylić brame bo roletowym moge ustawic dowolna wartość otwarcia procentowego
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Jarek_KK pisze: pn maja 24, 2021 9:30 pm To bedzie dzialac tak ze sbw daje tylko impuls?
Tak

Jarek_KK pisze: pn maja 24, 2021 9:30 pm Podpinam to pod sterowanie reczne?
Tak
Jarek_KK pisze: pn maja 24, 2021 9:30 pm Mam juz tak wpiety klawisz dzwonkowy wpiąc to rownolegle i nie bedzie problemow?
Nie będzie
Jarek_KK pisze: pn maja 24, 2021 9:30 pm Czy trzeba uzyc sbw 02? 01 nie starczy? Czy lepiej 02 i drugie wyjscie uzyc no do dodatkowego zalaczania oswietlenia itp
SBW-02 jest lepszy ale nie użyjesz go do załączania oświetlenia. Możesz też użyć SBW-01 jak bardzo chcesz.
Jarek_KK pisze: pn maja 24, 2021 9:30 pm Myślałem użyć roletowego
To nie jest dobry pomysł.

Podłącz tak jak Ci Robert rozrysował.
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3131
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

pzygmunt pisze: pn maja 24, 2021 9:34 pm SBW-02 jest lepszy ale nie użyjesz go do załączania oświetlenia. Możesz też użyć SBW-01 jak bardzo chcesz.
Przede wszystkim jest dużo tańszy niż SBW-01 i daje możliwość podpięcia dwóch krańcówek. Drugi kanał można wykorzystać do sterowania zaczepem furtki.
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Na upartego można by sterować drugim kanałem oświetleniem stosując np. przekaźnik bistabilny ZAMEL PBM-01/24V. Ale takie sterowanie w aplikacji będzie odmienne od typowej logiki sterowania oświetleniem w aplikacji SUPLA.

A SBW-02 doradziliśmy Ci ze względu na to, że jest to nowszy model, a przy okazji też tańszy. Na "dniach" będzie dostępna wersja SBW-02 z zewnętrzną anteną - to jak byś miał problemy z zasięgiem swojej sieci Wi-Fi w garażu.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Jarek_KK
Posty: 26
Rejestracja: czw maja 07, 2020 8:11 am

Ok, dzieki za info. Drugiego kanalu nie potrzebuje bo to jest garaz a nie brama wjazdowa, tam nie ma furtki. W przyszlosci bede brame tez podlaczal to napewno bedzie tez furtka, dlatego pytalem czy nie lepiej uzyc 01. Myslemem ze jest podobnie jak z row1-2. Co do oswietlenia to nie rozumiem tego z „logiką”. Nie chcem tego podlaczac aby palic swiatlo w garazu tylko jakies dodatkowe podswietlenie plus wlasnie przekaźnik czasowy (mam jakis zamela i jest mi niepotrzebny) jeszcze nie mam koncepcji jak to zrobic.
Z ta antena zewn fajna sprawa bo co prawda mam jakis tam zasieg ale musze drugi rooter miec w kuchni, z salonu mi nie lapie . Cenowo to samo czy doplata za antene?
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Awatar użytkownika
Mirosław F.
Posty: 1781
Rejestracja: wt sie 22, 2017 8:09 pm
Lokalizacja: Pszczyna - ZAMEL

Robert Błaszczak pisze: śr maja 26, 2021 7:17 am SBW-02/ANT jest już dostępny: https://zamel24.pl/odbiorniki-dopuszkow ... 69117.html
Działasz szybciej niż ja :P
43-200 Pszczyna
ul. Zielona 27
Wsparcie techniczne: 32 211-35-55
Jarek_KK
Posty: 26
Rejestracja: czw maja 07, 2020 8:11 am

Robert Błaszczak pisze: śr maja 26, 2021 7:17 am SBW-02/ANT jest już dostępny: https://zamel24.pl/odbiorniki-dopuszkow ... 69117.html
Szybkie pytanko. Macie moze sbw w wersji na szyne th30? Mam przy centralce od bramy mala rozdzielnice i by bylo latwiej niz dopuszkowy ( nie ma go ja przymocowac, a trytka do szyny troche slabo)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL SBW-02”