Integracja z HA - czy to jest prawidłowe działanie?

Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3132
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

W sumie to pytanie retoryczne, bo raczej nie, ale zachowanie jest co najmniej dziwne i nie wiem co za to odpowiada. Ale do rzeczy.
Mam integrację po MQTT Supli z AISpeaker (HA).
Zauważyłem problem z bramą garażową obsługiwaną przez ZAMEL SBW-02.
Otóż, w HA widzę urządzenie ZAMEL SBW-02 i 2 encje: cover.brama_garazowa (sterowanie) i binary_sensor.garage_door_opening_sensor (czujnik otwarcia/zamknięcia).
Encja cover ma 3 przyciski do sterowania: Góra, Stop, Dół. Działanie przycisku Stop nie udało mi się nigdzie zaobserwować. SBW w Supli obsługuje tylko wysłanie impulsu o określonym przez użytkownika czasie na wejście sterownika bramy, co uruchamia silnik w trybie jaki ten sterownik w danym momencie udostępnia sekwencyjnie. Więc ostatecznie sterowanie SBW encją polega na tym, że Góra i Dół wysyłają do SBW informację o tym, że ma zewrzeć styki sterujące na ustawiony czas. Da się z tym żyć.
Ja zaobserwowałem natomiast specyficzne działanie, którego istoty nie udało mi się jeszcze rozgryźć, a może ktoś już to rozgryzł przede mną i znalazł rozwiązanie.
Otóż jeżeli wcisnę Góra i poczekam aż brama się całkowicie otworzy to dopóki nie nacisnę przycisk Dół to brama pozostaje otwarta. Jednak jeśli w czasie otwierania chcę zatrzymać bramę w jakiejś nieotwartej do końca pozycji i użyję przycisku Dół to brama się zatrzymuje, ale tracę nad nią sterowanie do czasu... aż po 60s do SWB zostanie wysłany kolejny impuls, który akurat zamknie bramę.
W drugą stronę to nie działa, bo przy otwartej bramie przycisk w Dół ją zamyka, ale nie można jej niczym zatrzymać.

Co zrobić, aby kontrola nad sterowaniem nie została zablokowana i aby impuls nie był po 60s wysyłany? Przy sterowaniu Suplą (apka lub cloud) nie ma czegoś takiego. Brama otwarta/zamknięta częściowo pozostaje w takim stanie do czasu aż wyślę do SWB kolejny impuls.

Zapewne jest to jakaś funkcjonalność po stronie HA, ale na forum AIS nie wiedzą o co chodzi, może ktoś stąd już to rozkminiał?
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18324
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Funkcja STOP nie istnieje. Po prostu nie można jej wyłączyć w HA dlatego ten przycisk jest widoczny.
Za sterowanie odpowiada serwer, który wysyła impulsy na podstawie czujnika otwarcia. Różnie się to zachowa przy otwartej i zamkniętej z uwagi na zlokalizowanie czujnika. Jedyne co możesz zrobić to manualne podpiąć pod STOP (lub inny przycisk) rozkazu ustawiającego topic

supla/XXXXXX/devices/XXX/channels/XXXX/execute_action na ""open_close".

To spowoduje przerwanie procedury otwierania/zamykania i wysłanie impulsu. Minus jest taki, że musisz być pewien, że brama jest w ruchu. Inaczej stop zadziała jak start.
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3132
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

pzygmunt pisze: wt sie 03, 2021 11:43 am Za sterowanie odpowiada serwer, który wysyła impulsy na podstawie czujnika otwarcia.
Kóry serwer? Supli czy HA?
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18324
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Supli
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3132
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

pzygmunt pisze: wt sie 03, 2021 12:23 pmSupli
A widzisz... To co by trzeba było zrobić, żeby mi tego impulsu nie wysyłał, jeśli sobie tego nie życzę?
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18324
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Zamiast akcji "open" i "close" używaj akcji "open_close".

Pierwsze dwie działają w oparciu o czujniki i serwer wysyła w odpowiednim momencie impulsy.
Trzecia anuluje zadania otwarcia i zamknięcia i po prostu wysyła impuls.
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3132
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

pzygmunt pisze: wt sie 03, 2021 12:57 pm Zamiast akcji "open" i "close" używaj akcji "open_close".

Pierwsze dwie działają w oparciu o czujniki i serwer wysyła w odpowiednim momencie impulsy.
Trzecia anuluje zadania otwarcia i zamknięcia i po prostu wysyła impuls.
OK, czyli trzeba zmodyfikować encję tak jak w przypadku bramy wjazdowej.
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18324
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Tak
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL SBW-02”