Dziwny problem z internetem.

Awatar użytkownika
PuteR

Witam, temat nie związany z suplą ale jako że na innych forach nie znalazłem pomocy, a tu są specjaliści również od sieci może tutaj się uda :)

Mam problem z łącznością z Internetem. Otóż dzieje się tak, że jak mój telefon iPhone 12 mini połączy się domowym wifi to wywala Internet. Lokalnie wszystko działa nie ma tylko Internetu na żadnym urządzeniu (po wifi i kablu). Wystarczy że odłączę swój telefon od sieci i wszystko momentalnie wraca do normy. Jak włączę znowu wifi w telefonie to przez chwilę działa wszędzie (na iPhone również), ale po około 2 min znowu wywala. Żadnych blokad nie mam ustawionych po za tym bywają dni że jest ok i telefon śmiga aż miło. Internet mam z orange, router funbox 2.0 do niego podłączony AP ubiquity UAP-AC-LR i on odpowiada za wifi w domu na funboxie wyłączone. W sieci około 30 urządzeń (większość to moduły ESP). Ktoś może wie gdzie szukać przyczyny i czego to może być wina, co można ewentualnie sprawdzić?? Telefon po gsm działa bez problemu w innych sieciach również. Pomóżcie bo już nie wiem gdzie może być problem.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Kontakt:

Jak padnie Ci internet to sprawdź czy działa po kablu. Od tego bym zaczął. Później z poziomu rutera sprawdził bym ping po ip do jakiegoś hosta w sieci. Jeśli ping działa to z lan-u sprawdził bym ping również po ip do tego samego hosta. Dalsze kroki zależne od rezultatu powyższych testów.
Awatar użytkownika
PuteR

Jak już padnie to po kablu również nie ma Internetu. Sorry za może głupie pytanie, ale jak z poziomu routera (funbox 2.0)sprawdzić ping?? Jest tam jakiś terminal czy coś?? Czy w inny sposób się to robi?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Kontakt:

Nie wiem czy w funbox-ie są odpowiednie narzędzia ale wiele routerów ma narzędzia diagnostyczne z poziomu web-a. Ping/traceroute/itp. Poszukaj tam.
Awatar użytkownika
PuteR

Niestety funbox to bardzo ograniczony sprzęt i nie widzę takich opcji. Jest inna możliwość żeby to sprawdzić?

Czy to może być w ogóle wina routera?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Kontakt:

Sprawdź jaki masz IP i czy można go pingnąć z zewnątrz.
Awatar użytkownika
Goral64

A w iPhone masz włączony tryb hotspot?
RPi4: Supla Cloud + Supla Scripts + Proxy + Let's Encrypt + MQTT
SUPLA: 1x MEW-01, 3x LIW-01, 3x SBW-02, 5x PNW-01, 3x ROW-01, 2x ROW-02, 2x ROW-04m, 2x ROW-07, 1x DIW-01, 1x mROW-02, 1x mSRW-01
2x Sonoff BRIDGE RF 433
Awatar użytkownika
PuteR

Sprawdzę z tym pingiem z zewnątrz. Goral64 faktycznie hotspota miałem włączonego jednak wyłączenie też nic nie zmieniło.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Kontakt:

iPhone wyłącza hotspota jak przełączasz się na wifi. Hotspot iPhone robi bramkę na GSM-ie.
Awatar użytkownika
Goral64

pzygmunt pisze: śr sie 04, 2021 11:08 am iPhone wyłącza hotspota jak przełączasz się na wifi. Hotspot iPhone robi bramkę na GSM-ie.
Nie mam iPhone więc strzelałem, bo gdzieś kiedyś czytałem, że jak telefon działa w obu trybach, czyli client i AP dla WiFi to może być problem z uruchomionym przez telefon serwerem DHCP, a 2 serwery DHCP w sieci, w którym jeden nie ma informacji o bramie to dla urządzeń mających adres IP z serwera DHCP może być problemem...
RPi4: Supla Cloud + Supla Scripts + Proxy + Let's Encrypt + MQTT
SUPLA: 1x MEW-01, 3x LIW-01, 3x SBW-02, 5x PNW-01, 3x ROW-01, 2x ROW-02, 2x ROW-04m, 2x ROW-07, 1x DIW-01, 1x mROW-02, 1x mSRW-01
2x Sonoff BRIDGE RF 433
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”