częściowe otwieranie bramy

Awatar użytkownika
flowerek
Posty: 411
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:24 pm

Nie znalazłem w wyszukiwarce wiec jako nowy temat

Czy dałoby się oprogramować clouda albo aplikację tak aby w przypadku bramy (garażowej, wjazdowej) móc zdefiniować pośredni stan otwarcia (otwórz częściowo)
widzę to tak, że większość sterowników bramowych które poznałem mają możliwość sterowania za pomocą przycisku dzwonkowego (NO) oraz zdefiniowania akcji "krok po kroku" czyli pierwsze wcisniecie przycisku rozpoczyna np. otwieranie, kolejne wciśnięcie (w trakcue trwania tej akcji) zatrzymuje bramę a jeszcze jedno ją zamyka.
W ten sposób działając manualnie możemy wcisnąć przycisk kolejny raz i otworzyć (lub zamknąć) bramę na żądanym poziomie (garażowa) lub określonym rozwarciu (skrzydłowa) np. chcąc użyć bramy jako furtki lub np. chcąc uzyć bramy garażowej na zasadzie podnieś troszkę i "wpuść psa" itp.

Gdyby pozwolić (tu nie wiem czy w cloudzie czy w aplikacji) zdefiniować stan pośredni poprzez określenie po ilu sekundach od kliknięcia w przycisk "otwórz/zamknij" system ma wykonać automatyczne powtórzenie akcji...dostajemy taką funkcjonalność jak opisałem.

Może to nie jest jakaś rewelacyjna funkcjonalność, ale ja ją wziąłem "z życia" - czasem wypuszczam/wpuszczam psa przez bramę garażową lekko uchylając bramę...dotychczas zerkałem sobie jednoczesnie na kamerkę w garażu zeby widzieć czy nie podniosłem bramy zbyt wysoko...

ps. próbowałem zrobić to skryptem kolegi @fracz ale tam interwał dla powtórzenia akcji to 5 sekund (5-10-15) a mi wychodzi np 6 sekund :) (otwarcie dla pieska) czyli 5 za mało a 10 za dużo :)
11xSRW-01, 1x Sonoff mini schodowy, 3xSonoff SV, 5xSonoff S26, 4xSonoff Basic, 1xGosund Sp-111, 1xSonoff Touch, 1xH801, 1xSonoff Dual, czujnik poczty w skrzynce DIY, 1x Loratap roletowy (test trwa), 1x MiniTiger (test trwa), 1 x zawór wody BQ05 DIY
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18207
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Wydaje mi się, że w praktyce nie będzie się to sprawdzać.
Wystarczy, że ktoś z pilota zmieni położenie bramy i już system się pogubi.
Musiałbyś mieć jakiś feedback ze sterownika mówiący o tym, gdzie brama się znajduje i jaki kierunek obierze po zwarciu wejścia. Liczenie czasu na dłuższą metę się nie sprawdzi.

Ewentualnie czujnik otwarcia i jeżeli brama jest otwarta to system próbowałby ją najpierw zamknąć, a dopiero po zamknięciu
liczyłby czas uchylenia. Minus jest taki, że jeżeli brama byłaby już odpowiednio otwarta, a Ty nacisnąłbyś przycisk "uchyl furtkę" to i tak powtarzałby całą procedurę od początku. Efekt będzie taki, że przestaniesz z tej funkcjo korzystać.

Jeszcze jedno rozwiązanie to funkcja uchylenia w sterowniku. (niektóre takową mają). Wtedy podpinasz się pod takie wejście i ikoną furtki sobie bramę uchylasz.
Awatar użytkownika
flowerek
Posty: 411
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:24 pm

Fakt nie pomyslalem co bedzie jak brama bedzie przypadkoem juz uchulona lub otwarta.

Ale przy zalozeniu ze mamy kontaktron mozna ustalic ze funkcja zadziala tylko wowczas gdy brama jest zamknieta.
Wszystkie problemy ktore opisales odpadają. Nastepuje tylko uchylenie/podnjesienie o okreslony interwal.

Nie jest to oczywiscie fukcjonalnosc pierwszej potrzeby...wiec do przemyslenia jako ciekawy dodatek na przyszlosc.
11xSRW-01, 1x Sonoff mini schodowy, 3xSonoff SV, 5xSonoff S26, 4xSonoff Basic, 1xGosund Sp-111, 1xSonoff Touch, 1xH801, 1xSonoff Dual, czujnik poczty w skrzynce DIY, 1x Loratap roletowy (test trwa), 1x MiniTiger (test trwa), 1 x zawór wody BQ05 DIY
miko1282
Posty: 538
Rejestracja: śr gru 06, 2017 10:15 pm
Lokalizacja: Brodnica

Na skryptach Fracza jest możliwość zrobienia czegoś takiego bez problemu, można też zrobić aby otworzyła się zatrzymała czekała np 2minuty i się zamknęła
Awatar użytkownika
flowerek
Posty: 411
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:24 pm

Tak wiem. Tyle ze tam jest interwal 5 sek. A zeby precyzyjnie ustawic procent otwarcia przydalby sie 1sek..
Ale spoko - mam podglad na zywo z kamerki ip wiec ogarniam sobie temat.
Zawsze moge sam sobie policzyc do sekundy w glowie i kliknac ponownie.

Po prostu zastanawiam sie nad funkcjonalnoscia "uchyl brame" obok standardowej "otworz/zamknij"
11xSRW-01, 1x Sonoff mini schodowy, 3xSonoff SV, 5xSonoff S26, 4xSonoff Basic, 1xGosund Sp-111, 1xSonoff Touch, 1xH801, 1xSonoff Dual, czujnik poczty w skrzynce DIY, 1x Loratap roletowy (test trwa), 1x MiniTiger (test trwa), 1 x zawór wody BQ05 DIY
miko1282
Posty: 538
Rejestracja: śr gru 06, 2017 10:15 pm
Lokalizacja: Brodnica

flowerek pisze: sob cze 23, 2018 8:49 pm Tak wiem. Tyle ze tam jest interwal 5 sek. A zeby precyzyjnie ustawic procent otwarcia przydalby sie 1sek..
Ale spoko - mam podglad na zywo z kamerki ip wiec ogarniam sobie temat.
Zawsze moge sam sobie policzyc do sekundy w glowie i kliknac ponownie.

Po prostu zastanawiam sie nad funkcjonalnoscia "uchyl brame" obok standardowej "otworz/zamknij"
Co racja to racja, u mnie 5 sekund jest idealne aby brama otworzyła się na około metr, co umożliwia swobodne przejście
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”