Pomoc w realizacji kilku pomysłów w domu

furia
Posty: 33
Rejestracja: ndz maja 08, 2016 5:59 pm

pzygmunt pisze: Zasadniczo system dzieli się na trzy cześci.
Urządzenia wykonawcze (RB PI, ESP, Arduino etc)
Serwer
Urządzenia klienckie (smartfon)

Możesz skorzystać z serwera cloud.supla.org albo postawić własny np. na dedykowanym do tego raspberry.
Urządzeń wykonawczych możesz mieć dowolną ilość i nie musisz wszystkiego opierać np na jednym Raspberry.
Możesz mieć dowolną liczbę bram, włączników światła, gniazdek itd....
Co do Twojego pytania z dalszego postu. Moduł bramowy podłączasz do sterownika tak więc jak padnie moduł to i tak zostaje
standardowe otwieranie np pilotem.
Sterowanie oświetleniem i tak podłączasz za standardowy włącznik tak więc możesz włączać światło "pstryczkiem" lub przy użyciu smartfona.
Nim bardziej rozproszysz system (na więcej urządzeń wykonawczych) tym mniejsza szansa na całościowy "pad" instalacji.

Kiedyś zacząłem bawić się Arduino i nawet z ogromną pomocą paru dobrych ludzi z innego forum udało się napisać program do sterowania samymi roletami ale tylko na przycisk (żadnych smartfonów itp) działał bardzo fajnie.


Co raz bardziej zaczyna mi się to podobać SUPLA :) z uwagi na to, że programować kompletnie nie umiem. wydaje mi się ze na raspberry będzie łatwiej gdyż serwer Cloud można postawić właśnie na Raspberry.
z jednej strony dla czego by nie postawić tego na jednym RaspberryPi?
przecież nie psują sie codziennie! kupując kilka koszty rosną...
Nawet jak zepsuje się raz na kilka lat to podłączam nowego zmieniam karte SD ze starego i instaluje zgodnie z instrukcją ( https://drive.google.com/file/d/0B3DJSA ... FEWUE/view ) wszystko gra?

chciałbym zrobić to tak:
ruter -> (po kablu lan) -> RaspberryPI (Własny serwer)-> Wiele urządzeń

Napiszcie mi jakie raspberry jest do tego najlepsze i jak postawić własny serwer na nim. wtedy zostanie mi tylko czekać na konkretne moduły?
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

furia pisze:

Co raz bardziej zaczyna mi się to podobać SUPLA :) z uwagi na to, że programować kompletnie nie umiem. wydaje mi się ze na raspberry będzie łatwiej gdyż serwer Cloud można postawić właśnie na Raspberry.
z jednej strony dla czego by nie postawić tego na jednym RaspberryPi?
A czemu upierasz się przy własnym serwerze?
Myślisz, że będzie stabilniejszy?
SUPLA jest dziełem profesjonalistów i na profesjonalnym serwerze(AC Software to marka...), a skoro w programowaniu nie jesteś mocny, to może odpuść i zrób na RPi część wykonawczą, ewentualne stawianie serwera traktując "naukowo".A jeśli chodzi o awaryjność, to właśnie karta SD jest tym najsłabszym punktem RPi...
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Enc
Posty: 41
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 3:02 pm

Stabilność serwera to nie wszystko. Budując środowisko home automation warto brać pod uwagę kwestię prywatności i bezpieczeństwa. Ja np. żadnego komponentu składowego mojego środowiska nie wystawiam wprost do internetu a nawet nie pozwalam im się łączyć do internetu. Jedyny wystawiony komponent to serwer dla aplikacji na Andka a i to jeszcze za rev-proxy z SSLem i dodatkową autentykacją na nietypowym porcie. Docelowo ma być client certificate i tylko certyfikaty wystawione przez moje CA będą podłączyć się do serwera. Nie chcę by jakaś firma / cloud provider wiedział, kiedy uzbrajam alarm, kiedy aktywowane są czujki, kiedy mam włączony tv. Nie wspomnę o tym, że ktoś mógłby przejąć sterowanie.
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

Na pewno masz rację, tylko nie każdy jest w stanie tak zabezpieczyć swój serwer...
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Enc
Posty: 41
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 3:02 pm

Pewnie tak jest, ale w tej konkretnej dyskusji kolega chce coś zrobić w kierunku podniesienia bezpieczeństwa swojego środowiska - może nie warto go zniechęcać do takich działań, tylko wręcz zachęcać.
vcompl
Posty: 158
Rejestracja: pn kwie 11, 2016 1:32 pm

Enc - to zacznijmy od prześwietlenia kodu serwerów i komponentów SUPL'a jezeli idziemy w tym kierunku. Bezpieczeństwo i prywatność to szerokie zagadnienie i np ważne jest kto zarządza Cloudem. Wiekszosć z nas ma np swoje maile w chmurze, podpisane umowy z firmami ochroniarskimi i to nam jakoś specjalnie nie przeszkadza ;)
Enc
Posty: 41
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 3:02 pm

Prześwietlenie kodu to inna sprawa i myślę, że przy odpowiednich środowiskach ma to sens. W realnym życiu trzeba iść na kompromisy ... i tak firma ochroniarska wie kiedy nie ma mnie w domu jeśli uzbroję alarm, ale nie wie że przykładowo między 1 a 3 w nocy 10 razy byłem w WC albo że oglądam filmy do 4 rano. Z kolei stawiając swój system i ukrywając go za rev-proxy mogę być pewien, że sam system nie połączy się nawet do internetu, więc nawet jeśli nie będę miał zaufania do kodu, to podniosę swoje poczucie bezpieczeństwa. W wypadku poczty mogę jak będę chciał i przekonam wszystkich znajomych mogę szyfrować pocztę - operator jej nie zobaczy, będzie miał tylko metadane .... ale odeszliśmy od głównego wątku.
Chodziło mi o to że kolega chciał pójść w stronę budowania swojego środowiska a został skierowany w stronę chmury .... tylko dlatego, że nie nie warto robić swoich środowisk (może trochę upraszczam). Ja chcę pochwalić podejście w którym on chce poznać technologię, można nauczy się wielu nowych rzeczy. Zrozumie bardziej jak działa usługa. .... ale ja już chyba jestem starej daty.
vcompl
Posty: 158
Rejestracja: pn kwie 11, 2016 1:32 pm

"albo że oglądam filmy do 4 rano. " - za to Google wie co ogladasz na youtube ;) chyba, ze masz prepaida kupionego za gotówkę i sprawdzałeś czy przy zakupie nie nagrała Cie kamera lub sprawnie zacierasz swój IP przechodząc przez proxy w krajach które nie udostepnią danych chinom, usa, rosji itd ;)

Wracając do Supli - tak sa zalety i wady ale wszystko zalezy od zabezpieczeń dostawcy chmury, jego etyki i braku dziur w jego soft'cie.

W wiekszości przypadków chmura z małym abonamentem jest najtańsszym i najwygodniejszym rozwiązaniem.
Enc
Posty: 41
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 3:02 pm

Hehe dyskusja odpływa :) - proszę moderatora o wydzielenie dyskusji w osobny wątek

co do YT to Google jest dostawcą usługi video więc w naturalny sposób wie co oglądam, a ja wiem że będą wiedzieli bo się zdecydowałem u nich oglądać :)

Bardziej chodzi mi o to, że oddaje się w chmurę kolejny obszar prywatności i bezpieczeństwa, tylko że tym razem to szczególny obszar - prywatność domowa a czasem nawet dostęp do niego.
Trochę to przypomina historię celebrytów, których zdjęcia wyciekły z iCloud, pomimo tego że Apple szczyci się wysokim poziomem zabezpieczenia danych klientów. Po prostu błędy bezpieczeństwa po stronie dostawców publicznych miały miejsce i będą się zdarzały - nie unikniemy tego. I warto pomyśleć co się ładuje do chmury a ma związek z naszą prywatnością. Błędy w produktach instalowanych "u siebie" też się trafią - tylko zakres rażenia takie błędu jest mniejszy.

Przewiduję że już niedługo badacze bezpieczeństwa skupią się na systemach Home Automation i usłyszymy historie podobne do tej o przejęciu kontroli nad samochodem przez internet.
furia
Posty: 33
Rejestracja: ndz maja 08, 2016 5:59 pm

Każdy z Was ma trochę racji. ja kieruję się tym, że wole być niezależny bo co gdy np chmura w internecie będzie w trakcie aktualizacji albo nie opłacę internetu i mi go odetną? lub administrator chmury stwierdzi, że juz nie chce prowadzić serwewra i go zamknie albo serwer bedzie przeciążony? - nie otworzę bramy lub furtki. Z drugiej strony nie muszę będąc gdzieś daleko na wakacjach w Afganistanie :) otwierać sobie bramy. (choć z jednej strony ma to swoje zalety - gdy załączone jest światło w domu lub rolety przez jakiś czas są otwarte to złodziej myśli ze ktoś jest w domu)

Co do serwera nie jest on na sofcie SUPLI?

Wracając do tematu?
Postawienie serwera na Raspberry jest trudne?
Jest jakiś prosty sposób jak to zrobić (jakaś instalka)? Przydał by się jakiś tutorial może?
Potrzebuję dwa raspberry, jedno będzie serwerem a kolejne jako urządzenie wykonawcze?

Bądźcie wyrozumiali dla mnie :)
Zadaję tyle pytań gdyż chcę jak najlepiej zrozumieć całość. jestem już trochę stary i mnie trzeba bardzo łopatologicznie wytłumaczyć co i jak bo z Raspberry nie miałem do czynienia do tej pory.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”