Pomoc w realizacji kilku pomysłów w domu

furia
Posty: 33
Rejestracja: ndz maja 08, 2016 5:59 pm

Witam.
Jestem Damian.
Mam aktualnie dom w trakcie budowy i zaraz wchodzi elektryk.
Na poziomie kładzenia kabli i przewodów chciałem zorganizować wszystko tak żeby fajnie działało.
Mianowicie:

Sterowanie 7 roletami (otwórz - stop - zamknij)
sterowanie światłem - 3 lub 4 sekcje z czego jedna na ledach RGB (w salonie)
sterowanie prądem w gniazdkach (im więcej tym lepiej)
ponad to sterowanie bramą wjazdową oraz bramą garażową(garażowa jest na silniku somfy + pilot).

w przyszłości tez mógłby być czujnik temperatury.

Jestem zdecydowany zrobić to z Wami chętnie potraktuje swój dom jako reklama dla Was.
Jestem też osobą konkretną i teraz najważniejsze :) POMOŻECIE?
jeśli tak to zabieram się do roboty. Powiedzcie co należy kupić, mam też nadzieje ze pomożecie mi też w podłączeniu. Jeśli konkretnie ustalimy co i jak - to kupie i zaczynamy działać. Chyba że mam poczekać na gotowe wasze moduły?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18328
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Witam.

Wszystkie opisane funkcje możesz zrealizować przy pomocy SUPLI. Kwestia sprzętu i tego jak to chcesz okablować.
Z gotowców to moduł bramowy rozwiąże Ci sprawę sterowania bramą/furtką/bramą garażową.
Pozostałe moduły (rolety, sterowanie gniazdkami - podtynkowo/w puszce) jeszcze nie są oficjalnie dostępne.

Co do RGB/ściemniacza to powinieneś się odezwać do @ajurkowski
furia
Posty: 33
Rejestracja: ndz maja 08, 2016 5:59 pm

W porządku. wystarczy na razie sterowanie bramami i furtką.
co do okablowania i sprzętu.
będę miał ruter gdzieś na piętrze z tego rutera puszcze kabel lan do garażu gdzie będzie rozdzielnia i w niej np raspberry większość rozwiązań będę chciał mieć właśnie w tej rozdzielni - np roleta bedzie miała przycisk do sterowania blisko na ścianie. różnica od klasyki będzie polegała na tym, że zanim sygnał z przycisku dojdzie do rolety będzie musiał iść najpierw przez wymienioną wcześniej rozdzielnie i raspberry dzięki czemu będę też mógł podłączyć SUPLE i sterować całością ze smartfona.

tak samo gdzieś na dworze zrobię z modułem bram i furtki. w garażu oczywiście przycisk klasyczny na ścianie otwierający bramy i furtkę.
z okablowaniem nie będzie żadnego problemu.

Czy dobrze myślę, że modułów bramowych może być kilka na raz np gdybym chciał podłączyć jeszcze bramę z tyłu domu?
każdy moduł łączy się z raspberry poprzez wifi z rutera i wtedy ESP8266 nie jest potrzebny?
sztajek
Posty: 19
Rejestracja: śr maja 04, 2016 8:18 pm

furia pisze:W porządku. wystarczy na razie sterowanie bramami i furtką.
co do okablowania i sprzętu.
będę miał ruter gdzieś na piętrze z tego rutera puszcze kabel lan do garażu gdzie będzie rozdzielnia i w niej np raspberry większość rozwiązań będę chciał mieć właśnie w tej rozdzielni - np roleta bedzie miała przycisk do sterowania blisko na ścianie. różnica od klasyki będzie polegała na tym, że zanim sygnał z przycisku dojdzie do rolety będzie musiał iść najpierw przez wymienioną wcześniej rozdzielnie i raspberry dzięki czemu będę też mógł podłączyć SUPLE i sterować całością ze smartfona.

tak samo gdzieś na dworze zrobię z modułem bram i furtki. w garażu oczywiście przycisk klasyczny na ścianie otwierający bramy i furtkę.
z okablowaniem nie będzie żadnego problemu.

Czy dobrze myślę, że modułów bramowych może być kilka na raz np gdybym chciał podłączyć jeszcze bramę z tyłu domu?
każdy moduł łączy się z raspberry poprzez wifi z rutera i wtedy ESP8266 nie jest potrzebny?
Takie rozwiązanie chyba nie należy do rozsądnych. Chcesz uzależnić połowę domu od raspberry? A co jeśli ono Ci padnie? Przez tydzień nie będziesz otwierał rolet? Nie włączysz światła i nie otworzysz bramy? Musisz pamiętać, że raspberry to tylko zabawka, a nie dedykowany sterownik automatyki domowej.
SebiCo
Posty: 29
Rejestracja: wt mar 01, 2016 9:49 am

A co jeśli padnie dedykowany sterownik automatyki domowej :?: ;)
furia
Posty: 33
Rejestracja: ndz maja 08, 2016 5:59 pm

SebiCo pisze:A co jeśli padnie dedykowany sterownik automatyki domowej :?: ;)
dokładnie raspberry kosztuje 200 zł a sterownik automatyki potrafi kosztować dużo więcej... wiadomo ze jeżeli coś takiego by sie stało to warto mieć w zapasie jeszcze jedno raspberry. poza tym jezeli w domu nie bedzie prądu to tak samo wszystko stoi i trzeba ręcznie wszystko otwierać.
sztajek pisze: Takie rozwiązanie chyba nie należy do rozsądnych. Chcesz uzależnić połowę domu od raspberry? A co jeśli ono Ci padnie? Przez tydzień nie będziesz otwierał rolet? Nie włączysz światła i nie otworzysz bramy? Musisz pamiętać, że raspberry to tylko zabawka, a nie dedykowany sterownik automatyki domowej.
po to też robie przycisk na ścianie i kiedy będę miał potrzebę wypinam raspberry i podłączam na "krótko" - działa klasycznie tylko ze kabel idzie przez cały dom (ale to nie problem)

skupmy się na tym projekcie. jestem w stanie całość zrobić w ciągu miesiąca (potem wchodzą tynkarze i będzie po ptakach.
chcę zamówić http://botland.com.pl/moduly-i-zestawy- ... gb_klasa_4 - i podłączyć sterownik bramowy (który będzie dostępny niebawem) dobrze rozumiem ze sterownik bedzie łączył się z raspberry za pomocą rutera domowego?

czy sterownik bramowy będzie miał możliwość podłączenia zwykłego przycisku "na krótko" ?
0xFF
Posty: 308
Rejestracja: sob lut 20, 2016 8:54 pm

sztajek pisze:Musisz pamiętać, że raspberry to tylko zabawka, a nie dedykowany sterownik automatyki domowej.
No to jeszcze napisz do developerów SUPLA, że Mysql to zabawka i każdy poważny projekt stawia się na Oracle ;-)

Dotychczas największy problem jaki sprawiły mi Raspberry Pi, to że po ponad roku ciągłej pracy zapełniły bazę danych milionem rekordów i excel przestał ładować widok z bazy.
Straciłem rachubę ile już ich zainstalowaliśmy, wszystkie pracują 24/7, w zamkniętych obudowach, bez chłodzenia, bez wsparcia IT.
Ile padło kart SD? Ile zasilaczy? Ile RPI ? Ile modułów I/O ?
- Zero
Przyzwoity wynik jak na zabawkę.

Ale nie tylko ja mam słabość do zabawek:

Obrazek
http://pigeoncomputers.com/uncategorize ... as-landed/


"Arkę zbudował amator, Titanica - zawodowcy"
vcompl
Posty: 158
Rejestracja: pn kwie 11, 2016 1:32 pm

No właśnie 0xFF to się zmieniło w dobrą stronę. Pojawił się Arduino, Raspberry Pi i już nie jesteśmy uzależnieni od dedykowanych sterowników i widzimisie ksiegowych firm ich produkujących. Jest kilka problemów fakt; obudowy, wytrzymałe czujniki, zasilanie z dala od żródeł prądu, sieć kalblowa vs WIFI pewność sygnału, itd.

A dodając analogię ze świata filmu; kiedyś przez kosmiczne ceny kamer i taśmy filmowej, film był zarezerwowany tylko dla wąskiej grupy ludzi z branży. Pojawienie się filmujących aparatów z wymienną optyką i takich kamer cyfrowych złamało monopol.

PS: i własnie z tych samych powodów Oracle kupił mySQL :D
besix
Posty: 263
Rejestracja: ndz mar 20, 2016 9:51 pm

skupmy się na tym projekcie. jestem w stanie całość zrobić w ciągu miesiąca (potem wchodzą tynkarze i będzie po ptakach.
chcę zamówić http://botland.com.pl/moduly-i-zestawy- ... gb_klasa_4 - i podłączyć sterownik bramowy (który będzie dostępny niebawem) dobrze rozumiem ze sterownik bedzie łączył się z raspberry za pomocą rutera domowego?

czy sterownik bramowy będzie miał możliwość podłączenia zwykłego przycisku "na krótko" ?[/quote]
Witaj sterownik moduł bramowy , to autonomiczne urządzenie oparte na esp8266 i łaczące się z serwerem SUPLA bez udziału Rbpi , na etapie instalacji przed tynkami , poprostu doprowadź sobie skrętki z rozdzielni do miejsc którymi chcesz sterować i będziesz miał pełną elastyczność.
Moduł bramowy na jednym esp8266 ma dwa wyjścia sterujące ( przekaźniki) z indywidualnie ustawianym czasem podtrzymania , dwa wejścia na czujniki otwarcia i jedno wej na czujnik temperatury, jeżeli między bramą a furtką zrobisz połączenie kablowe ( 4 żyły) to możesz zamontować moduł w obudowie sterownika bramy i obsłużysz i bramę i furtkę jednym modułem, dodatkowo masz jeszcze termometr zewnętrzny.
Można spokojnie podłączyć sobie kilka modułów obsługujących bramy i moim zdaniem wygodniej jest to zrobić na esp8266 , ale jak walniesz po skrętce od każdej bramy do rozdzielni to i na Rbpi możesz to dzwigać.

PS w Supli każdy moduł łączy się z serwerem i to serwer wysyła polecenia , czyli moduł bramowy nie połączy się bezpośrednio z RBpi
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18328
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

furia pisze:W porządku. wystarczy na razie sterowanie bramami i furtką.
co do okablowania i sprzętu.
będę miał ruter gdzieś na piętrze z tego rutera puszcze kabel lan do garażu gdzie będzie rozdzielnia i w niej np raspberry większość rozwiązań będę chciał mieć właśnie w tej rozdzielni - np roleta bedzie miała przycisk do sterowania blisko na ścianie. różnica od klasyki będzie polegała na tym, że zanim sygnał z przycisku dojdzie do rolety będzie musiał iść najpierw przez wymienioną wcześniej rozdzielnie i raspberry dzięki czemu będę też mógł podłączyć SUPLE i sterować całością ze smartfona.

tak samo gdzieś na dworze zrobię z modułem bram i furtki. w garażu oczywiście przycisk klasyczny na ścianie otwierający bramy i furtkę.
z okablowaniem nie będzie żadnego problemu.

Czy dobrze myślę, że modułów bramowych może być kilka na raz np gdybym chciał podłączyć jeszcze bramę z tyłu domu?
każdy moduł łączy się z raspberry poprzez wifi z rutera i wtedy ESP8266 nie jest potrzebny?

Zasadniczo system dzieli się na trzy cześci.
Urządzenia wykonawcze (RB PI, ESP, Arduino etc)
Serwer
Urządzenia klienckie (smartfon)

Możesz skorzystać z serwera cloud.supla.org albo postawić własny np. na dedykowanym do tego raspberry.
Urządzeń wykonawczych możesz mieć dowolną ilość i nie musisz wszystkiego opierać np na jednym Raspberry.
Możesz mieć dowolną liczbę bram, włączników światła, gniazdek itd....
Co do Twojego pytania z dalszego postu. Moduł bramowy podłączasz do sterownika tak więc jak padnie moduł to i tak zostaje
standardowe otwieranie np pilotem.
Sterowanie oświetleniem i tak podłączasz za standardowy włącznik tak więc możesz włączać światło "pstryczkiem" lub przy użyciu smartfona.
Nim bardziej rozproszysz system (na więcej urządzeń wykonawczych) tym mniejsza szansa na całościowy "pad" instalacji.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”