Sonoff. Czy jest włącznik światła?

Awatar użytkownika
Lucas
Posty: 833
Rejestracja: pn lip 31, 2017 7:11 am
Lokalizacja: Chrzanów

Zybi pisze: czw wrz 21, 2017 7:05 am
mzw pisze: czw wrz 21, 2017 5:59 am
Zybi pisze: śr wrz 20, 2017 6:04 pm

Przetestuj ten soft:
Wgrałem ten soft i niestety ale przekaźnik zmienia stan tylko przy rozwarciu GPIO14 z GND. Zwarcie nie zmienia stanu.
To jest soft dla Lukasa, tj wyniesienie przycisku button mode na osobny pin, aby nie było konieczności lutowania kabelków do istniejącego przycisku w sonoffie.
Dzięki @Zybi. @mzw był szybszy w testowaniu. Ja dopiero będę miał możliwość potestować dzisiaj wieczorem.
Zybi
Posty: 1511
Rejestracja: ndz cze 26, 2016 4:24 pm

mzw pisze: czw wrz 21, 2017 7:12 am ...
Tak wiem ale ja też jestem zainteresowany takim rozwiązaniem.
@mzw to dla Ciebie

https://github.com/zchmielak/ESP8266/bl ... p5_inv.rar
Awatar użytkownika
Lucas
Posty: 833
Rejestracja: pn lip 31, 2017 7:11 am
Lokalizacja: Chrzanów

Zybi pisze: czw wrz 21, 2017 5:39 pm
mzw pisze: czw wrz 21, 2017 7:12 am ...
Tak wiem ale ja też jestem zainteresowany takim rozwiązaniem.
@mzw to dla Ciebie
@Zybi, przetestowałem dziś oba Twoje softy. I kompilację dla mnie i tą dla @mzw i nie widzę między nimi żadnej różnicy. W obu zwarcie GPIO14 do masy powoduje zmianę stanu przekaźnika - czyli mogę tu wstawić zwykły przycisk dzwonkowy do sterowania.

Ps. Czy wystawienie przycisku do sterowania pod GPIO14 wyklucza już możliwość stosowania wbudowanego przycisku do sterowania przekaźnikiem?
Zybi
Posty: 1511
Rejestracja: ndz cze 26, 2016 4:24 pm

Lucas pisze: czw wrz 21, 2017 9:46 pm
Zybi pisze: czw wrz 21, 2017 5:39 pm
mzw pisze: czw wrz 21, 2017 7:12 am ...
Tak wiem ale ja też jestem zainteresowany takim rozwiązaniem.
@mzw to dla Ciebie
@Zybi, przetestowałem dziś oba Twoje softy. I kompilację dla mnie i tą dla @mzw i nie widzę między nimi żadnej różnicy. W obu zwarcie GPIO14 do masy powoduje zmianę stanu przekaźnika - czyli mogę tu wstawić zwykły przycisk dzwonkowy do sterowania.

Ps. Czy wystawienie przycisku do sterowania pod GPIO14 wyklucza już możliwość stosowania wbudowanego przycisku do sterowania przekaźnikiem?
W pierwszym sofcie przełączenie przekaźnika następuje dopiero po zdjęciu zwarcia pinu z masy, a w drugim sofcie przełączenie następuje w momencie zwarcia pinu do masy. Ot taka subtelna różnica, ale jednak.
Nie jest wykluczona możliwość sterowania zarówno z wbudowanego przycisku jak i dodatkowego na GPIO14, ale taki soft trzeba przygotować.
Mode button jest właśnie dla włączników dzwonkowych, a mode switch dla zwykłych dwustanowych.
Zybi
Posty: 1511
Rejestracja: ndz cze 26, 2016 4:24 pm

W załączniku soft ze sterowaniem przekaźnikiem zarówno z oryginalnego przycisku oraz z dodatkowego na "piątym" pinie (GPIO14).

@Lukas, ale jak przeczytałem Twój post jeszcze raz to dalej uważam, że Tobie potrzebna jest kompilacją sonoff_switch_mode_...
Tam stosujesz na GPIO14 zwykły włącznik dwustanowy/bistabilny. W jego jednym położeniu przekaźnik masz cały czas włączony lub wyłączony, a w drugim odwrotnie. A włączony lub wyłączony to dlatego, bo ze smartfona możesz zmienić stan przekaźnika niezależnie od położenia włącznika ściennego.
Awatar użytkownika
Lucas
Posty: 833
Rejestracja: pn lip 31, 2017 7:11 am
Lokalizacja: Chrzanów

W takim razie dziś po pracy wgram raz jeszcze jeden z softów sonoff_switch_mode... z Twojego githuba i zrobię test ze zwykłym przełącznikiem bistabilnym.

Albo za pierwszym razem robiłem coś źle albo nie rozumiałem sposobu działania...
mzw
Posty: 25
Rejestracja: wt wrz 05, 2017 6:50 am

Zybi pisze: czw wrz 21, 2017 10:29 pm W załączniku soft ze sterowaniem przekaźnikiem zarówno z oryginalnego przycisku oraz z dodatkowego na "piątym" pinie (GPIO14).

@Lukas, ale jak przeczytałem Twój post jeszcze raz to dalej uważam, że Tobie potrzebna jest kompilacją sonoff_switch_mode_...
Tam stosujesz na GPIO14 zwykły włącznik dwustanowy/bistabilny. W jego jednym położeniu przekaźnik masz cały czas włączony lub wyłączony, a w drugim odwrotnie. A włączony lub wyłączony to dlatego, bo ze smartfona możesz zmienić stan przekaźnika niezależnie od położenia włącznika ściennego.
Chyba się nie dogadaliśmy bo ja też cały czas o tym pisałem, że chciałbym aby zarówno zwarcie jak i rozwarcie GPIO14 zmieniało stan przekaźnika czyli zwykły włącznik dwustanowy/bistabilny. Wszystkie softy które testowałem działały albo na zwarcie (włącznik ON) albo na rozwarcie (włącznik OFF). Te które zrobiłeś dodatkowo też się przydadzą w miejscach gdzie są włączniki monostabilne. Przy okazji dzięki. Biorę się w takim razie za ponowne testowanie sonoff_switch_mode_...
mzw
Posty: 25
Rejestracja: wt wrz 05, 2017 6:50 am

Zybi pisze: czw wrz 21, 2017 10:29 pm W załączniku soft ze sterowaniem przekaźnikiem zarówno z oryginalnego przycisku oraz z dodatkowego na "piątym" pinie (GPIO14).

@Lukas, ale jak przeczytałem Twój post jeszcze raz to dalej uważam, że Tobie potrzebna jest kompilacją sonoff_switch_mode_...
Tam stosujesz na GPIO14 zwykły włącznik dwustanowy/bistabilny. W jego jednym położeniu przekaźnik masz cały czas włączony lub wyłączony, a w drugim odwrotnie. A włączony lub wyłączony to dlatego, bo ze smartfona możesz zmienić stan przekaźnika niezależnie od położenia włącznika ściennego.
Wgrałem przed chwilą sonoff_switch_mode_DHT22_v2.0_p5_inv.rar, zrobiłem pull-up na GPIO14 i niestety nie działa to z włącznikiem bistabilnym. Stan przekaźnika zmienia się tylko przy rozwarciu GPIO14 z GND (czyli włącznik na OFF). Zwarcie GPIO14 z GND (włącznik na ON) nie zmienia stanu przekaźnika.
Zybi
Posty: 1511
Rejestracja: ndz cze 26, 2016 4:24 pm

To muszę sam sprawdzić, ale wieczorem.
Zybi
Posty: 1511
Rejestracja: ndz cze 26, 2016 4:24 pm

mzw pisze: pt wrz 22, 2017 8:15 am ...
Wgrałem przed chwilą sonoff_switch_mode_DHT22_v2.0_p5_inv.rar, zrobiłem pull-up na GPIO14 i niestety nie działa to z włącznikiem bistabilnym. Stan przekaźnika zmienia się tylko przy rozwarciu GPIO14 z GND (czyli włącznik na OFF). Zwarcie GPIO14 z GND (włącznik na ON) nie zmienia stanu przekaźnika.
Sprawdziłem te firmware i działa prawidłowo.

Twój błąd zapewne polega na tym, że nie kasujesz pamięci flash przed wgraniem nowego firmware.
Musisz przed jego wgraniem wyczyścić/wykasować sonoff-a - albo blankiem 1MByte, albo esptool-em.

Tu masz blanka:

http://www.pratikpanda.com/wp-content/u ... nk_1MB.zip
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”