Pomysły użytkowników - o zgrozo

Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

wsosniak pisze: wt cze 19, 2018 8:20 pm Użytkowniku @DUch__ to forum to nie jest Twój prywatny folwark :( To że zrobiłeś kilka dobrych rzeczy dla supli nie uprawnia Ciebie do tego , żebyś pisał które tematy są ok a które nie.

Suplę bardzo polubiłem ale tego forum nie - nie dlatego że to forum było nieużytecznie dla mnie , nie, było i to bardzo ale nie czuję się tu swobodnie , nie czuję się zapaleńcem (raczej praktykiem), i boję się zadawać pytania czy prezentować pospolite rozwiązania, a w zasadzie to odpowiedzi na nie udzielane przez @Duch__

To był mój ostatni post na tym forum , kasuje mojego usera
Kolego - niepotrzebnie się unosisz.
My elektrycy, elektronicy, "zawodowcy" posiadający jakieś uprawnienia i doświadczenie (w moim przypadku jakieś 35 lat) mamy nawyk poczucia odpowiedzialności za innych, mniej świadomych. Uwierz mi - widziałem naprawdę wiele wypadków z prądem, i to ludzi uznawanych za fachowców, niestety śmiertelny też... a zdarzało się pracować przy telemechanice działającej po sieci 110kV ...
Wszystkie uwagi to tylko dla waszego bezpieczeństwa, a fantazję ludzie mają... ;) natomiast świadomość i wiedzę nie wszyscy.
Trudno tu nauczyć was podstaw energetyki, więc przynajmniej staramy się uświadamiać zagrożenia - i nie po to, aby się wymądrzać.
Możesz nazwać to skrzywieniem zawodowym, ale osobiście wolę, abyś się na mnie (i nie tylko) obraził, niż miałbyś z nieświadomości zrobić sobie krzywdę. Poczuj się też jako autor "usprawnień" odpowiedzialny za użytkującą te urządzenia rodzinę. I nie mówię konkretnie do ciebie - to ogólne uwagi do wszystkich suplowiczów.
Jeśli zaś chodzi o pomoc - porównaj np. z elektrodą... ;)
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika
Lucas
Posty: 833
Rejestracja: pn lip 31, 2017 7:11 am
Lokalizacja: Chrzanów

Jak zauważył @wojtas567 każdy ma trochę racji. Jednak obserwując niektóre tematy na forum, boję się, że moderowanie wszystkiego sprawi, że nasze forum pójdzie w złym kierunku. Mam nadzieję, że kolega @Duch__ się nie obrazi, ale osobiście nie wiem czy to jest "forum elektryczne". Stricte for elektrycznych mamy w sieci nader dużo. Zaraz dojdziemy do paradoksu, że gro tematów będzie zamykanych albo na czyiś pomysł zaraz padnie odpowiedź - "nie da się, wezwij elektryka..." (jak to często bywa na innym forum, nie wymieniając nazwy).
Mnie osobiście zabawa z Suplą daje dużo frajdy i myślę, że pozostałym też. I podoba mi się, że wielu tematach mogła toczyć się luźna dyskusja i wymiana spostrzeżeń czy prezentacja rozwiązań - obawiam się, że teraz może to być zagrożone, bo zaraz moderator zamknie temat.
Są pewne rzeczy, z którymi cały czas nie mogę się pogodzić (jak właśnie alternatywne ikonki, co uważam za pewne ograniczenie), ale szanuję tutaj stanowisko Przemka. Uważam, że każdy powinien być świadomy tego co robi. Nie każdy ma wolę rozgrzebywania sprzętu, wielu kupi gotowe rozwiązanie.
To, że wyciągnę Sonoffa z obudowy, ale będę się z nim obchodził jak należy nie znaczy, że zaraz je...e mnie prąd (sorry @Duch__).
Podzielam opinię Wojtasa, że przy niektórych tematach wystarczy ostrzeżenie. Ale jeśli nie mam racji, to niech moderatorzy blokują, kasują tematy - może od razu banujmy nowych userów, którzy zadadzą (wg niektórych) "lamerskie" pytanie albo od razu narażą się na je......e prądem.

Ps. Przepraszam, że tak impulsywnie :)
Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1782
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

flowerek pisze: wt cze 19, 2018 7:21 pm A moze podzielic forum bardzo wyraznie na rozwiazania oficjalne oraz nieoficjalne gdzie przy kazdym wejsciu w sekcje nieficjalna bedzie stosowny komunikat o tym ze na wlasna odpowiedzialnosc itp.

W czesci oficjalnej oczywiscie beda tylko opisy tego co jest oficjalnie wydane i wyprodukowane i ma karty produktu i odpowiedzialnosc producenta czyli...zamel i sonoff jako wlacznik zasilania i swiatla

W czesci nieoficjalnej wszelkie przerobki i modyfikacje typu gate czy termimetr w basenie...ale to juz na wlssna odpowiedzialnosc.

Wydaje mi sie malo prawdopodobne ze w razie gdy komus cos sie stanie bedzie szukanie winnych na forum...ale na wszelki wypadek moze warto sie tak zabezpieczyc.
W kazdym razie faktycznie trzeba sie dobrze zastanowic zanim sie wrzuci opis pomyslu na modyfikacje urzadzenia odjechana totalnie od karty produktu...

Fakt tez ze kazde nieszczescie typu pozar lub cos gorszego moze polozyc projrkt Supla jak ktos rozdmucha temat..
Bardziej wystarczy moderacja na samym początku tematu odnośnie niebezpieczeństwa.
wsosniak pisze: wt cze 19, 2018 8:20 pm [...]to forum jest wykorzystywane w 95% przez zapaleńców a nie "normalnych" ludzi którzy by chcieli się czegoś więcej dowiedzieć o supli a może i o prądzie też.
Nie dowiesz się o prądzie kolego niczego tak o z forum. Od tego są książki i wiedza praktyczna.

wsosniak pisze: wt cze 19, 2018 8:20 pm Przykład wątku : "Gdzie kupić?" i czy ktoś tej początkującej osobie coś doradził konkretnego z tego grona zapaleńców ? - nie.[...]
Bo co chwile pod inną nazwą pokazuje się taki temat.
wsosniak pisze: wt cze 19, 2018 8:20 pm Suplę bardzo polubiłem ale tego forum nie - nie dlatego że to forum było nieużytecznie dla mnie , nie, było i to bardzo ale nie czuję się tu swobodnie , nie czuję się zapaleńcem (raczej praktykiem), i boję się zadawać pytania czy prezentować pospolite rozwiązania, a w zasadzie to odpowiedzi na nie udzielane przez @Duch__
Pytania zadawaj, ale naucz się przyjmować krytykę na klatę jeśli ktoś twierdzi że zaproponowane rozwiązanie jest nie do końca bezpieczne.
wojtas567 pisze: wt cze 19, 2018 9:01 pm Tu faktycznie jest spore ryzyko porażenia prądem ale każdy robi to na !!WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ!!, (powinno być na czerwono !!) i nikt z Nas przecież nie wie czy pytający jest na tyle świadomy co to jest 230V po niku "wojtas567" nie widać.
Niestety tego problemu nie da się rozwiązać tak łatwo.
Popieram!

Lucas pisze: wt cze 19, 2018 9:26 pm Jak zauważył @wojtas567 każdy ma trochę racji. Jednak obserwując niektóre tematy na forum, boję się, że moderowanie wszystkiego sprawi, że nasze forum pójdzie w złym kierunku. Mam nadzieję, że kolega @Duch__ się nie obrazi, ale osobiście nie wiem czy to jest "forum elektryczne". Stricte for elektrycznych mamy w sieci nader dużo. Zaraz dojdziemy do paradoksu, że gro tematów będzie zamykanych albo na czyiś pomysł zaraz padnie odpowiedź - "nie da się, wezwij elektryka..." (jak to często bywa na innym forum, nie wymieniając nazwy).
Mnie osobiście zabawa z Suplą daje dużo frajdy i myślę, że pozostałym też. I podoba mi się, że wielu tematach mogła toczyć się luźna dyskusja i wymiana spostrzeżeń czy prezentacja rozwiązań - obawiam się, że teraz może to być zagrożone, bo zaraz moderator zamknie temat.
Są pewne rzeczy, z którymi cały czas nie mogę się pogodzić (jak właśnie alternatywne ikonki, co uważam za pewne ograniczenie), ale szanuję tutaj stanowisko Przemka. Uważam, że każdy powinien być świadomy tego co robi. Nie każdy ma wolę rozgrzebywania sprzętu, wielu kupi gotowe rozwiązanie.
To, że wyciągnę Sonoffa z obudowy, ale będę się z nim obchodził jak należy nie znaczy, że zaraz je...e mnie prąd (sorry @Duch__).
Podzielam opinię Wojtasa, że przy niektórych tematach wystarczy ostrzeżenie. Ale jeśli nie mam racji, to niech moderatorzy blokują, kasują tematy - może od razu banujmy nowych userów, którzy zadadzą (wg niektórych) "lamerskie" pytanie albo od razu narażą się na je......e prądem.

Ps. Przepraszam, że tak impulsywnie :)
Tutaj nie chodzi o lamerskie pytania i banowanie niewygodnych użytkowników. Chcesz otworzyć obudowę urządzenia by zajrzeć do środka, to otwieraj, ale skoro urządzenie ma tą obudowę bo tak fabrycznie zostało zaprojektowane przez producenta to niech tak zostanie i pracuje w tej obudowie. Jeśli urządzenie nie jest dostosowane do pracy w puszce elektrycznej, to nie róbmy wszystkiego na siłę by wsadzić to urządzenie do puszki. Jeśli urządzenie jest dostosowane i ma klasę szczelności > IP44 to nie wycina się w nim okienka bo tak jest wygodniej, jeśli urządzenie posiada miejsce na podłączenie bolca ochronnego to on też musi być podłączony w sposób prawidłowy. Raz miałem okazję oglądać jak kolegę chwyciło za żarówką po stronie przewodu neutralnego i gdyby nie ja to by się telepał aż zakład energetyczny by odłączył prąd za nie opłacone rachunki. Żadne zabezpieczenie nie zadziałało! Naprawdę trzeba mieć na uwadze że z prądem nie ma żartów, a każdy użytkownik tutaj na forum powinien mieć świadomość z niebezpieczeństwa i ew. konsekwencji swoich rozwiązań. Nie trzeba tutaj nikogo zruzgać z góy na dół, ale warto by posłuchać rad tych z większym doświadczeniem.
Obrazek
NetAs
Posty: 136
Rejestracja: pn maja 28, 2018 7:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

A może do profilu użytkownika dodać datę urodzenia która przy każdym poście koło zdjęcia profilowego by się pojawiała np. Żyje 35lat a 2lata z Supla :) to by innym dało do myślenia jakby widział wpis na forum to od razu zwrócił by uwagę koledze który żyje 10 lat i 0 lat z Supla który pomysł jego wskazuje na niebezpieczeństwo.
Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1782
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

Mało prawdopodobne by przeszło - każdy by musiał zarejestrować się na nowo.
Obrazek
Dunay
Posty: 74
Rejestracja: czw sty 04, 2018 7:39 pm

Duch__ pisze: śr cze 20, 2018 6:32 am Mało prawdopodobne by przeszło - każdy by musiał zarejestrować się na nowo.
I nie oszukiwać z datą urodzenia :twisted: . Ewentualnie skan dowodu żądać :lol: :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
wojtas567
Posty: 2213
Rejestracja: ndz kwie 03, 2016 7:16 pm
Lokalizacja: Olsztyn

Duch__ pisze: śr cze 20, 2018 4:24 am jeśli urządzenie posiada miejsce na podłączenie bolca ochronnego to on też musi być podłączony w sposób prawidłowy.
Co do tego bolca znam przypadek "fachowiec" serwisant sprzętu AGD wywalało bezpieczniki u klienta bo gdzieś przeciekała zmywarka, wycieku nie zlokalizował ale żeby z niczym nie wyjść to na jaki wpadł pomysł?? podłączyć ją przez przedłużacz bez bolca i skasował klienta :) za naprawę.
Co do mojego pytania o wypadki w biurze - to podczas podlewania kwiatków :D. Gdy pani Krysia staje na krzesełko obrotowe.
Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18326
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

NetAs pisze: śr cze 20, 2018 6:04 am A może do profilu użytkownika dodać datę urodzenia która przy każdym poście koło zdjęcia profilowego by się pojawiała np. Żyje 35lat a 2lata z Supla :) to by innym dało do myślenia jakby widział wpis na forum to od razu zwrócił by uwagę koledze który żyje 10 lat i 0 lat z Supla który pomysł jego wskazuje na niebezpieczeństwo.
RODO
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18326
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Tak na prawdę całe forum trzeba opatrzyć zwrotem "Czytasz na własną odpowiedzialność". Jedyne oficjalne rozwiązania są na www.supla.org/cloud.supla.org.
Awatar użytkownika
flowerek
Posty: 411
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:24 pm

Kwestia ewentualnej odpowiedzialnosci prawnej to rzecz wtorna i malo prawdopodobna.
Ja proponujac podzial forum na 2 czesci mialem na mysli odseparowanie rozwiazan oficjalnych od nieoficjalnych z notka przypominajaca ku przestrodze ze wchodzisz na potencjalnie niebezpieczny grunt jesli nie jestes doswiadczonym elektrykiem.
Ponadto skoro juz temat bhp przerodzil sie w dyskusje o forum to z mojego doswiadczenia powiem ze dla wygody wszystkich taki podzial moglby byc korzystny. Opowiadajac o supli kolegom odsylalem ich na forum. Chodzilo o to zeby po lekturze potrafili uruchomic sobie standardowe oficjalne rozwiazania (produkty zamela ew. Nice'a). I jaki efekt? Poddali sie bo ciezko im znalezc kompendium...wracaja do mnie a ja wygrzebuje i podsylam posty z instrukcjami montazu filmiki z youtube.
Ci koledzy nie aspiruja do przerobek sonoffa i budowania swoich układow...oni potrzebuja przejrzyscie ulozonych tematow dotyczacych oficjalnych (bezpiecznych teoretycznie) rozwiazan.

A czesc z rozwiazaniami alternatywnymi jesli dobrze to rozumiem jest dla osob ktore maja jakies pojecie o elektronice i pradzie elektrycznym. Jest po to zeby hobbystycznie szukac nowych rozwiazan ktore...za chwile zostana "przekute" w oficjalne produkty...i trafia do czesci oficjalnej forum (dla uzytkownikow ktorzy aspiruja tylko do montazu gotowych rozwiazan)
Czy to cos zmieni pod wzgledem bezpieczenstwa uzytkownikow nie wiem...ale co wiecej mozna zrobic...poza nie mieszaniem tematow oficjalnych z nieoficjalnymi zeby jasno postawic granice i nie napedzac "przy okazji" amatorow elektronkki do ingerowania w oficjalne produkty.

Jak napisalem wczesniej sam wpadlem w pulapke. Na poczatku forum pomoglo mi uruchomic sprzet zamela i clouda...ale pokusilem sie dalej czytajac posty i robiac krok po kroku...i w koncu podlaczylem sonoffa z termometrem na styk z rura c.o. ...dobrze ze nie mam basenu 😁
11xSRW-01, 1x Sonoff mini schodowy, 3xSonoff SV, 5xSonoff S26, 4xSonoff Basic, 1xGosund Sp-111, 1xSonoff Touch, 1xH801, 1xSonoff Dual, czujnik poczty w skrzynce DIY, 1x Loratap roletowy (test trwa), 1x MiniTiger (test trwa), 1 x zawór wody BQ05 DIY
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”