Sonoff DHT21 DHT22

wwpiotr
Posty: 36
Rejestracja: pt lis 04, 2016 9:14 am

Cześć,

Czy jest soft do standardowego Sonoff-a aby można było podpiąć czujnik wilgotności podobnie jak DS18B20 ??
Próbowałem wrzucić wersje sonoff_th ale nie pójdzie
Zybi
Posty: 1511
Rejestracja: ndz cze 26, 2016 4:24 pm

wwpiotr pisze:Cześć,

Czy jest soft do standardowego Sonoff-a aby można było podpiąć czujnik wilgotności podobnie jak DS18B20 ??
Próbowałem wrzucić wersje sonoff_th ale nie pójdzie
Jest dla wersji z 5-ma pinami

https://github.com/SUPLA/ESP8266/tree/master/sonoff

i jeszcze ten wątek

viewtopic.php?f=23&t=304&p=3870#p3870
wwpiotr
Posty: 36
Rejestracja: pt lis 04, 2016 9:14 am

Dziękuję, poszło.

Ale mam pytanie dlaczego dioda świeci cały czas ? wydaje mi się że powinna świecić jeżeli przekaźnik jest załączony i nie świecić jeżeli wyłączony.
Ewentualne problemy z połączeniem mogłyby być sygnalizowane poprzez migającą diodę.
Zybi
Posty: 1511
Rejestracja: ndz cze 26, 2016 4:24 pm

wwpiotr pisze:Dziękuję, poszło.

Ale mam pytanie dlaczego dioda świeci cały czas ? wydaje mi się że powinna świecić jeżeli przekaźnik jest załączony i nie świecić jeżeli wyłączony.
Ewentualne problemy z połączeniem mogłyby być sygnalizowane poprzez migającą diodę.
Logika sterowania diodą/diodami w Supli opiera się zapewne na tym, że będą one podłączone pomiędzy GPIO i masę - stan wysoki na porcie, to świecenie diody. Natomiast w Sonoff-ie dioda podłączona jest pomiędzy VCC i GPIO i stan niski na porcie to świecenie diody.
W źródłach Supli należałoby więc zmienić logikę sterowania diodami w takich przypadkach. Sądzę, że sprawa warta jest rozpatrzenia.

EDIT: Sprawę rozpatrzyłem - przetestuj ten soft:

https://github.com/zchmielak/ESP8266/bl ... p5_inv.rar
dudu
Posty: 53
Rejestracja: ndz lut 25, 2018 8:54 pm

Czy dla czujnika DHT21 wgrywa się soft do DHT22? Bo są tylko 2 rodzaje softu (pod DHT11 i DHT22).
dudu
Posty: 53
Rejestracja: ndz lut 25, 2018 8:54 pm

To sam sobie odpowiem. Generalnie działa DHT21 na sofcie od DHT22. Ale dziwne trochę bo przy zewnętrznej temperaturze ok - 9 pokazywał - 7. Rozumiem, mogą być rozbieżności. No ale rano przy - 3 pokazywał +14. Czy to kwestia tego że czujnik jest DHT21? Sonoff schowany pod pokrywą napędu bramy BX Strong. Generalnie nie ma tam za bardzo co go grzać.
Awatar użytkownika
Lucas
Posty: 833
Rejestracja: pn lip 31, 2017 7:11 am
Lokalizacja: Chrzanów

dudu pisze: ndz mar 04, 2018 6:45 pm To sam sobie odpowiem. Generalnie działa DHT21 na sofcie od DHT22. Ale dziwne trochę bo przy zewnętrznej temperaturze ok - 9 pokazywał - 7. Rozumiem, mogą być rozbieżności. No ale rano przy - 3 pokazywał +14. Czy to kwestia tego że czujnik jest DHT21? Sonoff schowany pod pokrywą napędu bramy BX Strong. Generalnie nie ma tam za bardzo co go grzać.
Mam podłączony DHT21 na sofcie od DHT22 (co prawda niezbyt długo), ale aż takich różnic nigdy nie zauważyłem. O ile różnica +/- 2 stopni byłaby wytłumaczalna, to ta druga już nie bardzo.
dudu
Posty: 53
Rejestracja: ndz lut 25, 2018 8:54 pm

No właśnie teraz supla pokazuje +11 a faktycznie jest +1. Czekam na DHT22 z Chin. Zamienię z tym DHT21 i zobaczymy.
Awatar użytkownika
Lucas
Posty: 833
Rejestracja: pn lip 31, 2017 7:11 am
Lokalizacja: Chrzanów

dudu pisze: pn mar 05, 2018 2:20 pm No właśnie teraz supla pokazuje +11 a faktycznie jest +1. Czekam na DHT22 z Chin. Zamienię z tym DHT21 i zobaczymy.
Ja mam dwa DHT21 (AM2301) i na sofcie by @Zybi oba działały podobnie, nigdy nie było ponad 10 stopniowej różnicy. DHT22 (AM2302) działa na sofcie od @Espablo i nie ma dużej różnicy do "faktycznej" temperatury.
Ale moje wszystkie działają wewnątrz. Może Twojemu coś zaszkodziło...

Ps. A może problem leży w napięciu zasilania czujnika? Czytałem kiedyś, że DHT w swoim zakresie 3V3-5V pokazywał ok, a poniżej 3V3 dzialał, ale już był kosmos.
dudu
Posty: 53
Rejestracja: ndz lut 25, 2018 8:54 pm

Sonoff zasilany z 230v. Teraz różnica to 2 stopnie. Może w weekend coś wymyślę aby go z tej obudowy bramy wyrzucić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”