Chińskie wynalazki

Krzyśku
Posty: 144
Rejestracja: pn wrz 16, 2019 7:22 pm
Lokalizacja: Gorzów

Czy wiecie jak ustawić ten czujnik przepływu?
Licznik impulsów i co dalej?
YF-B1 czujnik przepływu wody G1/2 przepływomierz halla 1-25L/Min

https://pl.aliexpress.com/item/32790011212.html
Awatar użytkownika
lukfud
Posty: 2087
Rejestracja: czw lis 23, 2017 11:33 pm
Lokalizacja: Warszawa

andras pisze: pn maja 24, 2021 7:11 am Czy ktoś wgrywał soft do tego http://pl.aliexpress.com/item/100500256 ... hweb201603_
Jest tam WB3s , czy działają i podswietlają się wszystkie przyciski ?
viewtopic.php?p=96522#p96522
https://www.facebook.com/groups/supladiy/
Awatar użytkownika
Lucas
Posty: 830
Rejestracja: pn lip 31, 2017 7:11 am
Lokalizacja: Chrzanów

Wczoraj przyszły mi zamówione jakiś czas temu LoraTap dwukanałowe. Wgrałem GUI Generic, ale nie mogę ustawić GPIO12 dla przekaźnika. Nie ma go na liście wyboru. Jest możliwość wyboru GPIO12 tylko przy przyciskach.
Jak Wam się udało to ustawić na LoraTap, bo z postów wygląda, że działa u Was.
krycha88
Posty: 5175
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

Lucas pisze: pt cze 11, 2021 12:16 pm Wczoraj przyszły mi zamówione jakiś czas temu LoraTap dwukanałowe. Wgrałem GUI Generic, ale nie mogę ustawić GPIO12 dla przekaźnika. Nie ma go na liście wyboru. Jest możliwość wyboru GPIO12 tylko przy przyciskach.
Jak Wam się udało to ustawić na LoraTap, bo z postów wygląda, że działa u Was.
Bo wykorzystałeś to GPIO pewnie do konfiguracji modułu.
https://gui-generic-builder.supla.io/
Awatar użytkownika
Lucas
Posty: 830
Rejestracja: pn lip 31, 2017 7:11 am
Lokalizacja: Chrzanów

krycha88 pisze: pt cze 11, 2021 12:20 pm
Lucas pisze: pt cze 11, 2021 12:16 pm Wczoraj przyszły mi zamówione jakiś czas temu LoraTap dwukanałowe. Wgrałem GUI Generic, ale nie mogę ustawić GPIO12 dla przekaźnika. Nie ma go na liście wyboru. Jest możliwość wyboru GPIO12 tylko przy przyciskach.
Jak Wam się udało to ustawić na LoraTap, bo z postów wygląda, że działa u Was.
Bo wykorzystałeś to GPIO pewnie do konfiguracji modułu.
Faktycznie. Wszystko działa. Dzięki.
Awatar użytkownika
Lucas
Posty: 830
Rejestracja: pn lip 31, 2017 7:11 am
Lokalizacja: Chrzanów

Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z Gosund (Tuya) SW9? W szukajce nie znalazłem, żeby był opisywany na forum. Po tym jak mi córka zostawiła ostatnio na 2 dni zapalone światło w łazience przyszedł i tutaj czas na zmiany. Nie mam miejsca, żeby wsadzić cokolwiek dopuszkowego, a dotykowe byłyby niewygodne dla dzieci. Ten SW9 wydaje się być dobrą alternatywą.
Maniek913
Posty: 491
Rejestracja: czw lut 22, 2018 9:46 pm

moskitq@o2.pl pisze: pn maja 31, 2021 10:54 am oczywiście kupione w chinach niecałe 80zł
poniżej fotki ze środka

oczywiście nie wierzę w te 63A
ja go potrzebuje na max 16A i taki bezpiecznik przed nim będzie stał
Rozpracowałeś może już ten licznik? w sieci brak opisów modułu PSF-A67 ,masz opis pinów tego modułu?
Maniek913
Posty: 491
Rejestracja: czw lut 22, 2018 9:46 pm

Nie ma odpowiedzi, więc wziąłem ten licznik na warsztat. Oto wnioski:
Nie znalazłem specyfikacji modułu PSF-A67, ale rozkład pinów jest chyba identyczny co PSF-A85, więc bazując na tym wgrałem soft generic bez problemu. Układ pomiarowy to CSE 7759B , więc inny niż dostępny w bibliotekach softu generic, ale podstawiając CSE7766 działa pomiar prądu, napięcia i mocy i to zaskakująco dokładnie. Problem jest z współczynnikiem mocy,- wyświela jakieś kosmiczne wartości rzędu 10 do 35.
Zidentyfikowane Piny:
Gpio 0 - przycisk fizyczny
Gpio13 - dioda Led config
Gpio 3(RX) - układ pomiarowy CSE7759B
Gpio12 - dioda Led stanu przekaźnika
Niestety nie mogę rozkminić w jaki sposób jest sterowany zastosowany tutaj przekaźnik bistabilny - prawdopodobnie do tego celu służy specjalny układ 8 nóżkowy bez oznaczeń i 6-cio nóżkowy mostek tranzystorów SMD, ale nie wiem nawet jakie gpio są do tego używane.
Podsumowując na dzień dzisiejszy udało mi się uruchomić ten licznik w supli, lecz bez możliwości sterowania stanem przekaźnika z poziomu aplikacji.
Fizyczny przycisk działa niezależnie od ustawień softu i pamięta ostatni stan przekaźnika, a konfigurując Gpio 12 jako przekaźnik mamy zwrotną informację w aplikacji o stanie ( zał, wył)podczas używania fizycznego przycisku. Niestety sterując nim zmienia się stan w aplikacji, ale oczywiście nie wysterowuje przekaźnika.
Na temat samego przekaźnika też nie znalazłem żadnych informacji, ale to świetne rozwiązanie - nie pobiera ciągle prądu w czasie normalnej pracy, co przy przełączanym prądzie (60A) na pewno wymagało by sporej mocy na cewce. Przeprowadziłem próby prądowe styków, i przy obciążeniu piecem 9,5 kW ( prąd ok 40A)w czasie 2 godzin nie zaobserwowałem nadmiernego nagrzewania się przekaźnika co dobrze o nim świadczy .
Nie wiem czy był kiedyś podejmowany problem sterowania przekaźników bistabilnych, ale może warto to zaimplementować ?
Np coś takiego:
Załączniki
schemat sterowania.jpg
schemat sterowania.jpg (65.66 KiB) Przejrzano 1658 razy
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8178
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Maniek913 pisze: pt cze 25, 2021 8:12 pm Nie wiem czy był kiedyś podejmowany problem sterowania przekaźników bistabilnych, ale może warto to zaimplementować ?
Biblioteka SuplaDevice ma wsparcie dla przekaźników bistabilnych, ale z założeniem, że podając krótki impuls na jednym GPIO robi się przełączanie stanu, natomaist inne GPIO jest używane do odczytu aktualnego stanu przekaźnika.
Przekaźniki bistabilne mechaniczne są z reguły zbudowane podobnie jak długopisy ;). Jest tam układ mechaniczny, którego każde wciśnięcie (załączenie cewki) zmienia stan przekaźnika. Dlatego w bibliotece było założenie, że podaje się impuls na GPIO sterujące.

Skoro na GPIO12 jest podłączona dioda informująca o stanie, to ten pin traktowałbym jako wejście informujące o stanie. Ustawiając tam przekaźnik, sprawiasz, że przestaje działać jak należy (GPIO przekaźnika jest traktowane jako wyjście, a nie wejście). Testowo możesz tam ustawić jakiś "sensor binarny" (taki jak czujnik otwarcia bramy) i sprawdzić, czy poprawnie odczytuje stan.
Nie wiem, czy gui generic ma dodaną funkcję przekaźników bistabilnych. Możesz natomaist sprawdzić każde GPIO po kolei ustawiając na nim przekaźnik i konfigurując go np. jako "furtkę" z impulsem 0,5 s.

Czasem przekaźniki są sterowane zewnętrznym układem, z którym ESP gada po uart albo innym protokole. Ale tutaj bym tego nie podejrzewał, bo raczej nie ma takiej potrzeby. Stan przekaźnika i tak jest "pamiętany" w sposób mechaniczny.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Maniek913
Posty: 491
Rejestracja: czw lut 22, 2018 9:46 pm

Przekaźniki bistabilne mechaniczne są z reguły zbudowane podobnie jak długopisy ;). Jest tam układ mechaniczny, którego każde wciśnięcie (załączenie cewki) zmienia stan przekaźnika
Tu się chyba mylisz, nie sądzę aby istniały takie przekaźniki z jakimś układem mechanicznym, Osobiście nie spotkałem się z takim przypadkiem - zdarzało mi się ich używać kilkukrotnie , ale zawsze były to przekaźniki z dwiema cewkami przeciwnie nawiniętymi - wtedy aby zmienić stan wystarczyło podać napięcie na jedną, bądź drugą cewkę , ewentualnie, tak jak w tym przypadku - z pojedynczą cewką, tutaj aby zmienić stan należy odwrócić polaryzację. Działanie przekaźnika polega na przemagnesowaniu obwodu magnetycznego z magnesem trwałym.
Ale możesz mi wyjaśnić w jaki sposób przekazywana jest informacja o stanie przekaźnika do aplikacji? - teraz skonfigurowany jest tylko jeden pin - gpio12 jako przekaźnik i mam taka sytuację, że ustawiając w gui jak się ma zachować przekaźnik po resecie (wyłącz, włącz, pamiętaj stan) wykonuje się to polecenie zgodnie z ustawieniami, tzn włącza przekaźnik, wyłącza, itd.,a więc "umie" :) sterować tym przekaźnikiem. Ale jak chcę go załączyć z aplikacji, bądź z poziomu clouda to ikonka zmienia stan, lecz nic się nie dzieje. Oczywiście ta ikonka jednocześnie reaguje na fizyczne załączenie przekaźnika przyciskiem, lecz w przypadku gdy np. przekaźnik jest wyłączony, a wydam polecenie z aplikacji "załącz" to ikonka zmienia się na "załączony", ale fizycznie nic się nie dzieje, i teraz naciskając fizyczny przycisk to włączam przekaźnik, a ikonka zmienia się na "wyłączony" i teraz działa odwrotnie, tzn sygnalizuje wyłączony, gdy przekaźnik jest załączony, i odwrotnie, do momentu gdy z poziomu aplikacji to "zsynchronizuję" :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”