Podlewanie

Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3940
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

@Sk_uter, postaraj się przeczytać poniższą treść ze zrozumieniem.

1. Schemat podłączenia czterech zaworów Hunter PGV-100 G-B. Jak widać na schemacie, z zaworów oznaczonych Z1...Z4 wychodzą dwa przewody (od dołu i od góry). Zawory mogą być sterowane prądem przemiennym 24V (24VAC), więc wystarczy transformator, a nie zasilacz prądu stałego.
ROW-04-podlewanie.png
ROW-04-podlewanie.png (34.02 KiB) Przejrzano 2820 razy
2.Jeśli chcesz mieć możliwość sterowania ręcznego podlewaniem np. z jakiegoś panelu, to musisz na tym panelu umieścić 4 szt. łączników monostabilnych. Na schemacie są one podłączone do wejść IN1...IN4.

3. Dobór transformatora zależy od tego ile na raz zaworów będzie puszczało wodę. Pamiętaj, że ani ROW-04M ani Supla Cloud i Supla Scripts nie przypilnują Ci tego, że będziesz mógł załączyć jednocześnie wszystkie 4 zawory (sekcje podlewania), co jest mało sensowne, bo najprawdopodobniej będzie taki spadek ciśnienia wody, że nie podlejesz 1/4 trawnika. Prąd rozruchowy zaworu to 400mA, więc przy 4 zaworach transformator powinien mieć na wyjściu ok. 2A (48W).
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Sk_uter
Posty: 468
Rejestracja: wt mar 13, 2018 1:52 pm

Okey juz chyba teraz rozumem, u góry do L i N podajemy 230V, a na dole od połączenia zaworów podajemy 24V co masz zaznaczone takowym oznaczeniem?

Co do transormatora: https://sklepelektro24.pl/produkt/trans ... PcQAvD_BwE

To wychodzi, że będzie za mały, bo ma tylko 0.6A, a chciałbym sterować wszystkimi trzema zaworami na raz. Możecie polecić jakiś odpowiedni, aby móc była odpowiednia
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3940
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Zapytaj Google albo swojego elektryka. Niech Ci dobierze odpowiedni. Skoro jak twierdzisz będzie to wszystko podłączał, to niech weźmie odpowiedzialność aby to działało.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
pykaman
Posty: 127
Rejestracja: śr maja 31, 2017 12:55 pm

Witam mam podlewanie na wemos D1 8 przekaźników 7 stref podlewania i jeden do odłączania zasilania za transformatorem. Sterowanie przez scenę od fracz. Zauważyłem że nie zawsze się podlewa. A powód taki że przekaźnik odłączający zasilanie wyłącza się mimo że w apce świeci jako ON. Firmware to multiboard 9 relay. Dziś zauważyłem że jedna ze stref była sucha natomiast inne mokre. Podlewanie w nocy. Czy jest taka możliwość że któryś z przekaźników np strefy5 wyłącza przekaźnik od zasilania głównego? Miałem już takie przypadki że jeden sonoff zmieniał położenie drugiego w sasiedztwie. Nie pamiętam czy w apce wtedy zmieniał się stan tego drugiego. W tamtym roku działało ok dopiero teraz zauważyłem że coś jest nie tak.
kombinator
Posty: 15
Rejestracja: sob wrz 12, 2020 3:49 pm

Ja poskładałem to z czego miałem, wszystko ok 8 kanałów sterowanych z harmonogramu, walczę teraz ze skryptami bo po mimo tego że za oknem leje to i tak nie wyłącza. Teraz wrzuciłem warunek z Podlewam.cz , kolega podał to spróbuje . A zastosuje raczej elektrozawory huntera, bo już u klienta takie podłączałem i nie ma problemu 3 sezon.
Co do samej konstrukcji to obudowę muszę zmienić na plastikowa bo metalowa nie puszcza sygnału WiFi próbowałem nawet antenę wyciągnąć na zewnątrz bez efektu.
Załączniki
IMG_20200906_165128.jpg
IMG_20200906_165128.jpg (3.36 MiB) Przejrzano 2557 razy
Awatar użytkownika
dzikusk
Posty: 204
Rejestracja: wt maja 01, 2018 7:24 pm
Lokalizacja: Bolesławiec

Piękne wykonanie
Mój czujnik pogodowy
https://krasnikgorny.aqi.eco/pl
Awatar użytkownika
uchnast.michal
Posty: 1073
Rejestracja: wt cze 04, 2019 11:37 am

kombinator pisze: sob wrz 12, 2020 4:00 pm Ja poskładałem to z czego miałem, wszystko ok 8 kanałów sterowanych z harmonogramu, walczę teraz ze skryptami bo po mimo tego że za oknem leje to i tak nie wyłącza. Teraz wrzuciłem warunek z Podlewam.cz , kolega podał to spróbuje . A zastosuje raczej elektrozawory huntera, bo już u klienta takie podłączałem i nie ma problemu 3 sezon.
Co do samej konstrukcji to obudowę muszę zmienić na plastikowa bo metalowa nie puszcza sygnału WiFi próbowałem nawet antenę wyciągnąć na zewnątrz bez efektu.
Ładne, bardzo ładne
e-talking............
Byłem tam - Supla Offline Party 2023
Awatar użytkownika
QLQ
Posty: 2276
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 9:13 am
Lokalizacja: Koszalin

Jak ja lubię taki porządek ! Naprawdę świetne wykonanie. GRATULACJE. Mój znajomy niestety chyba dopiero w przyszłym roku zakopie sprzęt (zawory i kable + dysze). Wtedy pokażemy :)
Jeszcze raz FAJNE^2 :D :shock:
jak coś nie działa to włącz zasilanie.....
Awatar użytkownika
MadOnion78
Posty: 1060
Rejestracja: ndz lis 24, 2019 3:53 pm
Lokalizacja: Głubczyce

Pierwsza klasa, miło się patrzy na takie prace.
3x SRW-01, 1x mSRW-01, 7x ROW-02, 2x SBW-02, 2x LIW-01, 1x SLW-02, 1x SLW-02, 1x MEW-01, 1x DIW-01, RNW-01 ;)
WinstonW
Posty: 19
Rejestracja: pt lip 10, 2020 3:50 pm

schemat wraz z opisem:

Kod: Zaznacz cały

https://majsterkowo.pl/programator-pogodowy-automatycznego-nawadniania-supla-wraz-internetowym-odczytem-pogody/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”