Niezależne sterowanie temperaturą w pomieszczeniach

tcp
Posty: 250
Rejestracja: śr gru 19, 2018 7:47 pm

Gucio2607. pisze: śr mar 06, 2019 9:26 pm Tak mam zasilanie na górnej belce i szczerze mówiąc to nawet nie zwróciłem uwagi czy mam na zaworach jakieś strzalki :? Działa? Działa i to już prawie pół roku to po co drążyć?
Zamontowałem jeden żeby zobaczyć czy nie będzie szumów czy coś ale niby ok. Niewiadomo jak z żywotnością zamontowanych w ten sposób zaworów. Szukam na necie i wszystkie mają strzałki właśnie w tym samym kierunku więc pewnie nie ma innych. Narazie kupiłem 2 szt. więc jeszcze będę myślał nad tym. Może jest tu jakiś fachowiec od hydrauliki i się wypowie w tym temacie.
Awatar użytkownika
dawidd
Posty: 615
Rejestracja: wt gru 19, 2017 12:45 pm

ja kupiłem w castoramie, ale zestaw razem z głowicą i strzałka jest w kierunku grzejnika, ale tak jak przedmówca mówi - pewnie nie ma to znaczenia
tcp
Posty: 250
Rejestracja: śr gru 19, 2018 7:47 pm

dawidd pisze: czw mar 07, 2019 6:57 am ja kupiłem w castoramie, ale zestaw razem z głowicą i strzałka jest w kierunku grzejnika, ale tak jak przedmówca mówi - pewnie nie ma to znaczenia
Czyli masz tak samo kierunek przepływu odwrotny niż na strzałce ? Nie wiem czy nie ma to znaczenia bo zawór w środku jest inny z każdej strony.
Awatar użytkownika
dawidd
Posty: 615
Rejestracja: wt gru 19, 2017 12:45 pm

nie zwróciłem uwagi ze Wy chyba macie inne grzejniki, u mnie jest grzejnik żeberkowy, zasilanie od góry i przepływ zgodny z kierunkiem strzałki
tcp
Posty: 250
Rejestracja: śr gru 19, 2018 7:47 pm

dawidd pisze: czw mar 07, 2019 11:45 am nie zwróciłem uwagi ze Wy chyba macie inne grzejniki, u mnie jest grzejnik żeberkowy, zasilanie od góry i przepływ zgodny z kierunkiem strzałki
Wkręcałeś w grzejnik czy rozdzielacz ?
PioKar
Posty: 411
Rejestracja: czw maja 03, 2018 5:56 am

Musicie trochę poszukać w necie.
Kierunek przepływu ma czasem znaczenie.
W środku jest grzybek który ma się unosić jak gdyby wypychany ciśnieniem płynu grzejącego ( wody ).
Jeśli pompa da duże ciśnienie a inne zawory będą zamknięte to może być tak że głowica odpuści a grzybek nie puści.
To w skrajnym wypadku.
Poniżej przekrój zaworu.
https://www.google.com/search?q=zaw%C3% ... EaToszVzXM:

Ale są też zawory dedykowane na powrót instalacji i wtedy jest zgodnie ze sztuką przepływu.
Te oczywiście montuje się na powrocie lub na dole grzejnika, ale to samo.
Rchudy
Posty: 54
Rejestracja: ndz gru 31, 2017 1:18 pm
Lokalizacja: Madrid

Zawory powinny byc zawsze zgodnie z kierunkiem zasilania, Na gorze grzejnika zasilanie woda w strone grzejnika i u dolu powrot woda w strone pieca. i zawsze cieplo z pieca zasilanie na gore grzejnika. niekture zawory posiadaja zawor zwrotny i dla tego maja strzalke a inne nie domykaja sie pod prad tzn w przeciwnym kierunku. a w takim jak na rysunku z postu powyzej potrafi po kilku miesiacach zerwac uszczelke https://encrypted-tbn0.gstatic.com/imag ... IIo_iI21aI
tcp
Posty: 250
Rejestracja: śr gru 19, 2018 7:47 pm

Na pewno po coś ta strzałka jest :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”