Page 1 of 1

Zamel - brak obsługi urządzeń peryferyjnych

Posted: Tue Feb 05, 2019 9:02 pm
by kris
Witam.

Choć konto na forum.supla mam od niedawna, jest to mój trzeci post, to przeglądam to forum w zasadzie codziennie od ponad pół roku, prowadząc jednocześnie prace wykończeniowe w nowo wybudowanym domu. Obecnie stoję przed wyborem urządzeń które będą sterować moim domem.
Jak wiele osób jestem mocno zapracowany, zajęty i chciałbym kupić gotowe rozwiązania spełniające moje oczekiwania. Dodatkowym atutem jest tzw. pewny sprzęt, gwarancja. Przeglądam produkty Zamel-a i nie mogę zrozumieć dlaczego ich produkty tak bardzo odstają od możliwości które oferują urządzenia firm trzecich (aliexpress) z alternatywnym firmware tworzonym przez sympatyków forum.

W Zamelu brakuje mi chociaż podstaw, możliwości podłączenia czujników temperatury, wilgotności typu DHT22, DS18B20, czujek PIR etc. O fajerwerkach typu OLED już nie wspominając. O potrzebie posiadania wspomnianych czujników chyba nie muszę się rozpisywać, sterowanie ogrzewaniem itd. W końcu ma to być inteligentny dom, zgodnie z tematyką portalu.
Byłbym skłonny kupić produkty Zamela, pomimo iż są kilkukrotnie droższe niż rozwiązania alternatywne. Jednak nie mogę pogodzić się z ograniczeniami, na które Zamel mnie skazuje.
Szkoda. Skazany jestem na rozwiązania alternatywne, czarny rynek się rozwija…, a Zamel może wyląduje u mnie w śladowej ilości jako uzupełnienie.

Na koniec trochę dobrego akcentu.
Wielki szacunek z mojej strony dla twórców tego portalu. Pomysł świetny, rzekłbym Hollywoodzki. Genialne połączenie biznesu z ogólne dostępną darmową platformą, rozwijaną także przez społeczeństwo. Można spotkać prace magisterskie a także doktorskie nt. Gwiezdnych wojen, mówiąc o ich fenomenie pokoleniowym. Kto wie, może za kilka lat będą pisać na Wasz temat… Czego wam życzę.

Pozdrawiam
Kris.

Re: Zamel - brak obsługi urządzeń peryferyjnych

Posted: Tue Feb 05, 2019 9:17 pm
by Robert Błaszczak
To nie jest takie proste jak się wydaje. Aby zacząć produkować i sprzedawać jakieś nowe urządzenie trzeba po drodze pozałatwiać mnóstwo spraw formalnych. Badania, certyfikaty, itp., itd. Ile to trwa w PL to chyba nie muszę tłumaczyć. W większości są to urządzenia zasilane 230V, a to już nie zabawa. Jeśli np. spaliłby Ci się dom przez któreś urządzenie to odpowiedzialność spada również na producenta. Z produktami z Chin jest różnie. Co jakiś czas pojawiają się informacje o samozapłonie jakiegoś urządzenia (mogącego pracować z Suplą). Takie urządzenia instalujesz na własne ryzyko.

Ps.
Zamel produkuje system "inteligentnego domu": EXTA LIFE https://zamel.com/pl-PL/produkty/exta-l ... gentny-dom

Ps 2.
Supla (jako usługa w chmurze) nie jest najszczęśliwszym pomysłem do automatyzacji określanej pojęciem "inteligentnego domu". Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, że dostawca Internetu ma awarię, a my mierzymy temperaturę na kotle i warunkujemy wyłączenie kotła po przekroczeniu ustalonej temperatury. Taką automatyzację musi wykonywać lokalne, niezależne od Internetu urządzenie. Stąd też pomysł, aby Zamel pochylił się nad bramką Supla - Exta Life.

Re: Zamel - brak obsługi urządzeń peryferyjnych

Posted: Tue Feb 05, 2019 9:27 pm
by Duch__
Będąc kiedyś w jednej firmie na pokazach połączonych ze szkoleniem padła kwestia certyfikacji. Jeśli w urządzeniu zostanie zmieniony choćby jeden szczegół (rezystor, kondensator, kolor diody led czy nawet linijka w kodzie) to urządzenie musi przejść ponownie całą listę testów, niezależnie od tego czy zmiana ma wpływ czy nie na poprzednie testy. A to trwa. W softach prezentowanych na forum nie ma czegoś takiego.

Re: Zamel - brak obsługi urządzeń peryferyjnych

Posted: Tue Feb 05, 2019 10:20 pm
by lesny8
O ile użytkownicy forum, którzy sami sobie coś dłubią, mają lub zdobywają tutaj jakąś wiedzę i umiejętności aby sobie zrealizować zwykły pomiar temperatury lub coś więcej, o tyle zwykli użytkownicy SUPLI nie mają na tę chwilę takiej możliwości.
Nie jest to związane z brakiem chęci firmy Zamel do wypuszczania nowych produktów, które sprostały by tym potrzebom. Po prostu były priorytety dla innych urządzeń.
Dodam, że podczas spotkania w siedzibie Zamel poruszyliśmy kwestię czujników dostępnych na półce dla każdego. Na szybko ma powstać bramka dla EXTA LIFE, co z pewnością przyniesie wymierne korzyści w kontekście dostępnych urządzeń działających z SUPLĄ od zaraz, bez potrzeby certyfikacji. Osobne urządzenia działające z protokołem SUPLI pewnie też się pojawią.

@Kris jesteś z nami pół roku, ja tu jestem niespełna 1,5 roku i jak trafiłem na ten projekt to Zamel miał raptem ROW-01 i ROW-02, a nie jest to firma która produkuje tylko sprzęt dla SUPLI. Patrząc na inne ich serie widzę potencjał i możliwości, i jedyne czego im brakuje to czasu. Nie można mieć jednak do nich o to żalu. Robią co mogą, żeby sprostać rosnącym wciąż oczekiwaniom mocno przybierającej na liczbie rzeszy użytkowników SUPLI.

P.S.
Być może nie wszyscy wiedzą, ale Zamel nie jest jedynym producentem sprzętu, który wspiera/będzie wspierać SUPLĘ, ale w tym temacie to najwięcej powie @pzygmunt.

Re: Zamel - brak obsługi urządzeń peryferyjnych

Posted: Tue Feb 05, 2019 10:56 pm
by pzygmunt
Wkrótce pojawią się nowe firmy z nowym sprzętem ale nic więcej na chwilę obecną nie mogę powiedzieć.

Re: Zamel - brak obsługi urządzeń peryferyjnych

Posted: Wed Feb 06, 2019 1:29 am
by Jerry91122
pzygmunt wrote:
Tue Feb 05, 2019 10:56 pm
Wkrótce pojawią się nowe firmy z nowym sprzętem ale nic więcej na chwilę obecną nie mogę powiedzieć.
Co nie zmienia faktu że to super wiadomość! A czy możesz chociaż określić jakieś ramy czasowe wprowadzenia ich na rynek?

Re: Zamel - brak obsługi urządzeń peryferyjnych

Posted: Wed Feb 06, 2019 2:33 am
by Duch__
To raczej nie od niego zależy tylko od producenta sprzętu.