Shelly1 + PIR HC-SR501

tomkowski
Posty: 372
Rejestracja: wt paź 09, 2018 7:16 pm
Lokalizacja: Orzesze

Cześć,

Szukałem, szukałem .. i tak na naprawdę nie wiem czy znalazłem:) A przeczytałem sporo wątków zwracanych frazą wyszukiwania "PIR" :-]
Chciałbym wrzucić w puszkę Shelly1 + wspomniany czujnik. Mam obydwa elementy.
Idea jest taka, by w małym przedsionku wyeliminować całkowicie przyciski (obecnie schodowe) i w systemie ramkowym który mam zastosowany, zamontować zaślepkę z osadzonym PIR'em.
Założyłem, że skoro da się z Sonoffem, to i z Shelly jest to możliwe. Chciałbym mieć dostępny stan przekaźnika/oświetlenia w SUPLI.
Pierwsza rzecz to zasilanie czujnika +5V - Shelly ma wyprowadzone tylko +3.3 i znalazłem informację, że takim napięciem mogę też zasilić czujnik (na pinie "H" zworki "reset").
Czy odwrócenie stanu wyjścia z wysokiego na niski do sterowania Shelly jest konieczne? Jeśli nie, to który pin wykorzystać do podłączenia czujnika? Czy jakiś dodatkowy pull-up będzie tu konieczny?
No i oczywiście jaki soft zastosować by to miało szanse ruszyć?

Za wszelkie rady i sugestie będę wdzięczny.
Maniek913
Posty: 494
Rejestracja: czw lut 22, 2018 9:46 pm

Nie widzę problemu, tylko zastosowałbym zwykły czujnik pir dopuszkowy zasilany z 230v - podłączasz wyjście tego pira do wejścia shelly i gotowe.Soft multiboard, albo inny, który umożliwia ustawienie butona w trybie bistabilnym.
tomkowski
Posty: 372
Rejestracja: wt paź 09, 2018 7:16 pm
Lokalizacja: Orzesze

Tak by było najprościej. Niestety mam tam dwa przyciski obok siebie w jednej ramce podwójnej. Ospel ma systemowy pir i może będzie pasował do moich ramek, ale to 145zl. Ciut dużo;)
Maniek913
Posty: 494
Rejestracja: czw lut 22, 2018 9:46 pm

Taki czujnik : https://allegro.pl/oferta/czujnik-ruchu ... 7624844569 można "dopasować" po niewielkiej modyfikacji do prawie każdego systemu ramkowego i nie kosztuje majątek - w dodatku ma niewielką głębokość - zastosuj zaślepkę z danego systemu i dopasuj do wewnętrznej części tego czujnika.
tomkowski
Posty: 372
Rejestracja: wt paź 09, 2018 7:16 pm
Lokalizacja: Orzesze

Dzięki - rozejrzę się pod tym kątem po rynku. To może być rzeczywiście najprostsze rozwiązanie.

Tak czy inaczej - chętnie dowiem się jak to ogarnąć na czujniku, którym dysponuję.
Benon
Posty: 38
Rejestracja: wt sty 15, 2019 8:17 am

Odpuść taki czujnik PIR, to pół-ślepy śmieć. Warty tyle ile kosztuje.
https://allegro.pl/oferta/modul-pir-czu ... 7296241495
Awatar użytkownika
Lucas
Posty: 833
Rejestracja: pn lip 31, 2017 7:11 am
Lokalizacja: Chrzanów

Maniek913 pisze: wt kwie 09, 2019 4:45 pm Nie widzę problemu, tylko zastosowałbym zwykły czujnik pir dopuszkowy zasilany z 230v - podłączasz wyjście tego pira do wejścia shelly i gotowe.Soft multiboard, albo inny, który umożliwia ustawienie butona w trybie bistabilnym.
Ja tu widzę tylko jeden problem, mogący objawiać się niekontrolowanym gaszeniem bądź świeceniem światła. Kiedy światło zostanie zaświecone z poziomu Supli i wejdę w zasięg czujnika, to czujnik przekazując fazę na wejście modułu spowoduje zmianę stanu i światło zgaśnie. Z kolei gdy minie czas ustawiony na czujniku, to również zmieni się stan modułu. Jeszcze nie zamontowałem czujnika Ospela do ramki, ale nastąpi to niebawem, jak się odkopię z dalszą częścią remontu.
tomkowski
Posty: 372
Rejestracja: wt paź 09, 2018 7:16 pm
Lokalizacja: Orzesze

Benon pisze: śr kwie 10, 2019 5:02 am Odpuść taki czujnik PIR, to pół-ślepy śmieć. Warty tyle ile kosztuje.
https://allegro.pl/oferta/modul-pir-czu ... 7296241495
Znaczy który odpuścić - ten HC-SC501? Czy ten do puszki linkowany powyżej? Bo z wypowiedzi nie wynika :)
Maniek913
Posty: 494
Rejestracja: czw lut 22, 2018 9:46 pm

Lucas pisze: śr kwie 10, 2019 8:01 am
Maniek913 pisze: wt kwie 09, 2019 4:45 pm Nie widzę problemu, tylko zastosowałbym zwykły czujnik pir dopuszkowy zasilany z 230v - podłączasz wyjście tego pira do wejścia shelly i gotowe.Soft multiboard, albo inny, który umożliwia ustawienie butona w trybie bistabilnym.
Ja tu widzę tylko jeden problem, mogący objawiać się niekontrolowanym gaszeniem bądź świeceniem światła. Kiedy światło zostanie zaświecone z poziomu Supli i wejdę w zasięg czujnika, to czujnik przekazując fazę na wejście modułu spowoduje zmianę stanu i światło zgaśnie. Z kolei gdy minie czas ustawiony na czujniku, to również zmieni się stan modułu. Jeszcze nie zamontowałem czujnika Ospela do ramki, ale nastąpi to niebawem, jak się odkopię z dalszą częścią remontu.
Faktycznie... słuszna uwaga.
Awatar użytkownika
maffiu
Posty: 500
Rejestracja: śr lis 30, 2016 9:30 pm
Lokalizacja: Kraków/Skawina

Maniek913 pisze: śr kwie 10, 2019 4:40 pm
Lucas pisze: śr kwie 10, 2019 8:01 am
Maniek913 pisze: wt kwie 09, 2019 4:45 pm Nie widzę problemu, tylko zastosowałbym zwykły czujnik pir dopuszkowy zasilany z 230v - podłączasz wyjście tego pira do wejścia shelly i gotowe.Soft multiboard, albo inny, który umożliwia ustawienie butona w trybie bistabilnym.
Ja tu widzę tylko jeden problem, mogący objawiać się niekontrolowanym gaszeniem bądź świeceniem światła. Kiedy światło zostanie zaświecone z poziomu Supli i wejdę w zasięg czujnika, to czujnik przekazując fazę na wejście modułu spowoduje zmianę stanu i światło zgaśnie. Z kolei gdy minie czas ustawiony na czujniku, to również zmieni się stan modułu. Jeszcze nie zamontowałem czujnika Ospela do ramki, ale nastąpi to niebawem, jak się odkopię z dalszą częścią remontu.
Faktycznie... słuszna uwaga.
Dlatego ja mam takie rozwiązanie dla jednego źródła światła zrobione na dwóch kanałach czytaj dwa przekaźniki jeden sterowany manualnie przyciskiem lub app a drugi sterowany z PIR a żeby było weselej to PIR na wemosie z linkami bezpośrednimi na sofcie od elmaya i gniazdko ani ramka mnie nie ogranicza bo mogę dać tam gdzie mam jakie kolwiek zasilanie ale żeby to działało poprawnie tak czy inaczej musza być dwa przekaźniki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”