Czy Supla bedzie dla nas dobrym rozwiazaniem?

Post Reply
maykino

Mon Jun 10, 2019 1:22 pm

Dzien dobry, jestesmy tymczasowo w Polsce gdzie chcemy wyposazyc mieszkanie na inwestycje w automatyke. Dodam ze w mieszkaniu wszystko jest juz gotowe wiec nie mamy mozliwosci zmieniania okablowania.

W skrocie oto co chcielibysmy wykonac:

1. W mieszkaniu jest lazienka w ktorej czesc swiatel wlacza sie z korytarza a czesc z okolicy przy lustrze. Jest to ogromnie niewygodne i chcielibysmy aby obydwa obwody wlaczaly sie stopniowo na ruch w lazience i samoczynnie i plynnie sie wylaczaly powiedzmy po 5-10 minutach bezruchu.

2. W salonie zamontowane sa listwy LED przy suficie. Kazda z listw jest kontrolowalna z innego przelacznika co tez jest sporym utrudnieniem. Chcielibysmy miec mozliwosc "spiecia" wszystkich listw razem i takze wlaczac je plynnie.

3. W mieszkaniu jeszcze nie ma ale beda zamontowane zaluzje zewnetrzne ktore chcemy zaprogramowac aby zamykaly sie i otwieraly o danej godzinie.

Jak juz pisalem wyzej, mieszkanie jest juz gotowe i chcemy uniknac zbednego wiercenia dlatego rozwazamy rozwiazanie Supla a takze Fibaro. Problem z tym drugim jest taki ze niestety nie mozna spokojnie przetestowac tego rozwiazania i oddac go w razie gdy bysmy byli nie zadowoleni. Obawiam sie ze lampy i listwy LED moga nie do konca wspolpracowac z ciemniaczami.

Co do Supla to chcialbym postawic lokalny server na Raspberry PI zeby uniknac problemow z brakiem sieci i zastanawiam sie jak czesto Wam sie takie rozwiazanie zawiesza czy wymaga ingerencji. Z tego wzgledu ze mieszkanie to bedzie wynajmowane przez 3 osoby chcialbym aby rozwiazanie automatyki bylo jak najbardziej niezawodne.

Jesli chodzi o punktach 1 i 2 to myslimy o urzadzeniu SLW-01. Co do rolet: SRW-01

Czy moglibyscie zaproponowac kompatybilny czujnik ruchu?

Czy urzadzenia powyzej sa warte uwagi czy istnieja lepsze, godne polecenia?

Jakie macie doswiadczenia z instalacja Raspberry Pi i czy jest to rozwiazanie nie wymagajace ciaglej ingerencji? Chcialbym to po prostu raz ustawic i zeby sobie dzialalo.

Czy istnieje jakies kompatybilne urzadzenie ktore mogloby zastapic video domofon?

Czy istnieje jakies urzadzenie ktore pozwoliloby dopiac do systemu dzwonek do drzwi na zasadzie komunikatu na telefonie?

Dziekuje z gory za porady

M.
pzygmunt

Mon Jun 10, 2019 2:16 pm

Generalnie Supla i Fibaro to rozwiązania z dwóch różnych bajek.
Fibaro to kombajn. Supla funkcjonalnie dopiero rośnie.
Pytanie ile tak na prawdę w Fibaro jest wodotrysków, które fajnie się reklamuje, a ile rozwiązań, które rzeczywiście się
sprawdza... tego nie wiem. Geneza, kierunek i forma rozwoju obu projektów też jest zupełnie inna.

To co potrzebujesz nie wydaje się jakimś specjalnym wymaganiem więc stosując SLW i SRW da się ogarnąć to co chcecie uzyskać.
Kwestia tylko czy chodzi o rolety czy żaluzje z lamelami. Jeśli te drugie to w chwili obecnej Supla nie wspiera tego typu osłon.
Co do oświetlenia to zwykła czujka ruchu w połączeniu z SLW powinna ogarnąć temat. Kwestia jak jest zorganizowana instalacja bo tutaj mogą się pojawić ewentualne problemy.

[EDIT]
Domofon.... będziemy adoptować projekt DOMOPHONE na rzecz Supli. Taka nowsza, lepsza i otwarta wersja, ale to dopiero odległa przyszłość.

Własny serwer... bardzo prawdopodobne, że oficjalny cloud Wam wystarczy.
maykino

Tue Jun 11, 2019 12:27 pm

Dziekuje za odpowiedz. Testuje wlasnie Suple i bardzo mi sie podoba i mam jeszcze kilka pytan.

1. Przez przypadek kupilem supla Row-01 a nie SLW-01 no i do konca nie rozumiem jaka jest miedzy nimi roznica. SLW-01 jest dedykowany do listew LED no ale podlaczylem Row-01 i tez dziala.

2. Jak moze skonfigurowac funkcje sciemniacza tzn chcialbym zeby swiatlo wylaczalo/wlaczalo sie stopniowo?

3. Jak pisalem juz wczesniej sa dwa osobne obwody i dwa osobne przelaczniki do wlaczania swiatla. Czy oprocz czujnika ruchu ktory moze wlaczac obydwa jednoczesnie czy jest mozliwosc aby zaprogramowac system tak ze nacisniecie jednego przelacznika wlaczy dwa osobne obwody?

4. Chcialbym zmienic przelaczniki na bardziej ekskluzywne, najlepiej dotykowe. Czy moglibyscie polecic jakies fajne rozwiazanie? Jesli nie to na co musze zwracac uwage zeby byly one kompatybilne?
pzygmunt

Tue Jun 11, 2019 1:05 pm

1. ROW-01 to jest ON/OFF. SLW-01 służy do zmiany kolorów taśmy LED RGB i jej jasności.
2. Rozwiń myśl.
3. W prosty sposób nie. Dopiero w kolejnej wersji pojawi się logika i przyciski naścienne. Dzisiaj można to uzyskać albo modyfikacją instalacji albo poprzez linki bezpośrednie/własne dedykowane rozwiązania. Kolejne wersje nie będą wymagały zmiany sprzętu.
maykino

Tue Jun 11, 2019 1:49 pm

Dziekuje za odpowiedz. W takim razie jeszcze tylko jedno pytanie.

1. Czy istnieje jakis kompatybilny sterownik ktory nie jest typowym sterownikiem ON i OFF jak ROW-01 tylko ma funkcje sciemniania?

Dziekuje
pzygmunt

Tue Jun 11, 2019 1:54 pm

Zamel SLW-02 do oświetlenia LED. Do ściemniania 230V nie ma obecnie ale do końca roku się pojawi.
Rem125

Sat Jun 29, 2019 5:57 am

Ja mam zamontowane zew. żaluzje fasadowe z lamelami i supła SRW ogarnia mi sterowanie w 100%
Gang

Sun Jun 30, 2019 7:30 pm

maykino wrote:
Tue Jun 11, 2019 12:27 pm
Dziekuje za odpowiedz. Testuje wlasnie Suple i bardzo mi sie podoba i mam jeszcze kilka pytan.

4. Chcialbym zmienic przelaczniki na bardziej ekskluzywne, najlepiej dotykowe. Czy moglibyscie polecic jakies fajne rozwiazanie? Jesli nie to na co musze zwracac uwage zeby byly one kompatybilne?

Sprawdź włączniki sonoffa, są Bardzo podobne do livolo np. Ja osobiście bardzo żałuję że poszedłem w droższe livolo, które są tylko wlacznikami, bez wifi, bez supli itd. W ten sposób mógłbyś komórka sterować każdym oświetleniem w domu.
1x Sonoff (CWU)
2x Incan (Gate, termometry, kontaktrony)
Gucio2607.

Sun Jun 30, 2019 8:05 pm

Ja mam takie w całym domu
Screenshot_20190630-210438.jpg
Screenshot_20190630-210438.jpg (194.67 KiB) Viewed 406 times
Zainstalowane:
11x sonoff basic, 1x sonoff gate, 1x Yunshan, 2x H801, 7x sonoff touch(1,2,3 gang), 1x sonoff 4ch PRO
Post Reply