włącznik irda np. klimatyzacji

Awatar użytkownika
dawidd
Posty: 615
Rejestracja: wt gru 19, 2017 12:45 pm

Ja sterowanie klima rozwiązałem w najprostszy sposób - odcinam jej zasilanie przekaźnikiem sterowanym supla. Po ponownym podaniu zasilanie klima odpala z wcześniejszymi ustawieniami. Działa tak juz z ze 2 lata
przemek123
Posty: 10
Rejestracja: pn mar 30, 2020 9:02 pm

pzygmunt pisze: ndz sie 11, 2019 7:45 am Jest plan zbudowania takiej bramki Supla<->Irda z konfiguratorem w aplikacji, ale szybko to się nie pojawi.

Obsługa klimatyzacji/RTV
Sterowanie IRdą to jedno ale to co przydało by się najbardziej to chyba zwykły przycisk monostabilny. Właśnie zrobiłem sterowanie klimatyzacją przez irdę, można szczytować wszystkie kody z pilota (do tego polecam IRrecvDumpV2), sama dioda działa bardzo pewnie (a kupiłem podstawowy model, są diody dużo mocniejsze), dla pewności każdy kod można wysłać kilka razy chociaż tu najlepsze było by sprzężenie zwrotne np. czytanie "piknięcia" :D jednostki wew.
Największy problem jaki teraz spotkałem to wykonanie jakiegoś sensownego interfejsu do sterowania może ktoś ma jakiś pomysł....? Jakoś mi te wszystkie przełączniki nie pasują może ktoś robił coś podobnego? Przydał by się suwak i wyświetlanie aktualnie ustawionej temperatury, prędkości wiatraka itd.
Wydaje się że można by użyć suwaka od ściemniacza ale ustawie wartość i nie wiem co ustawiłem.
Na początek możemy założyć że dioda ma 100% skuteczności :lol:
Awatar użytkownika
byniom
Posty: 640
Rejestracja: sob sty 07, 2017 1:17 pm

Nawet samo załączenie klimatyzatora to jest sukces , pomijam juz sterowanie wentylatorem czy temperaturą . W końcu nie przestawiamy co kawałek tych parametrów więc gdy nas nie ma w domu to po włączeniu będą pracowały na ostatnio zapamiętanych parametrach . Sterowanie temperaturą i wentylatorem toż to już rozpusta :)
hZkgZK
Posty: 52
Rejestracja: pt sie 30, 2019 10:06 am

byniom pisze: wt mar 31, 2020 7:22 am Nawet samo załączenie klimatyzatora to jest sukces , pomijam juz sterowanie wentylatorem czy temperaturą . W końcu nie przestawiamy co kawałek tych parametrów więc gdy nas nie ma w domu to po włączeniu będą pracowały na ostatnio zapamiętanych parametrach . Sterowanie temperaturą i wentylatorem toż to już rozpusta :)
Pewny nie jestem bo być może to zależy od modelu klimatyzacji ale przynajmniej moja klimatyzacja nie zapamiętuje ostatnich ustawień. Przy każdym wysyłanym komunikacie IRdą wysyłana jest cała konfiguracja (temperatura, prędkość wentylatora itp) więc nie można zrobić tylko on/off. Ja używam do tego Tasmoty i jest tam wszystko czego potrzebuje.
Awatar użytkownika
uchnast.michal
Posty: 1074
Rejestracja: wt cze 04, 2019 11:37 am

A soft Ducha do Sonoff RF nie będzie wystarczający?
viewtopic.php?f=24&t=6137
e-talking............
Byłem tam - Supla Offline Party 2023
Awatar użytkownika
QLQ
Posty: 2276
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 9:13 am
Lokalizacja: Koszalin

Mamy najprostszą bramke IR w budowie .
Sprawdzone i przetestowane . Tylko 5 elementow:
- dioda IR
- ttanzystor NPN
- odbiornik ir np vs4838 (38Khz)
-rezystory 1kohm i 100ohm
-np wemos

Czyta z pilota kod , zapisuje i wysyła: https://en-forum.supla.org/viewtopic.php?f=10&t=6404

Za elementy zapłaciłem dziś 5zł(oprócz Wemos.) Montaż zajął ok 5 min.
Screenshot_20200404-172640_SUPLA .jpg
Screenshot_20200404-172640_SUPLA .jpg (125.41 KiB) Przejrzano 2496 razy
.
Screenshot_20200405-015928_Firefox.jpg
Screenshot_20200405-015928_Firefox.jpg (196.69 KiB) Przejrzano 2495 razy
jak coś nie działa to włącz zasilanie.....
przemek123
Posty: 10
Rejestracja: pn mar 30, 2020 9:02 pm

hZkgZK pisze: wt mar 31, 2020 9:24 am
byniom pisze: wt mar 31, 2020 7:22 am Nawet samo załączenie klimatyzatora to jest sukces , pomijam juz sterowanie wentylatorem czy temperaturą . W końcu nie przestawiamy co kawałek tych parametrów więc gdy nas nie ma w domu to po włączeniu będą pracowały na ostatnio zapamiętanych parametrach . Sterowanie temperaturą i wentylatorem toż to już rozpusta :)
Pewny nie jestem bo być może to zależy od modelu klimatyzacji ale przynajmniej moja klimatyzacja nie zapamiętuje ostatnich ustawień. Przy każdym wysyłanym komunikacie IRdą wysyłana jest cała konfiguracja (temperatura, prędkość wentylatora itp) więc nie można zrobić tylko on/off. Ja używam do tego Tasmoty i jest tam wszystko czego potrzebuje.
Czy zapamiętuje czy nie to nie istotne ktoś mógł to przestawić poza tym ograniczamy funkcjonalność.
Potwierdzam u mnie jest AC LG i pilot zawsze wysyła pełną komendę do klimatyzatora jest tam wszystko temperatura, tryb pracy, prędkość wentylatorów itd. Wysyłam za każdy razem 4 komunikaty 2 z wyłączonego pilota i 2 z włączonego pilota, okazuje się że LG wysyła co innego w tych dwóch przypadkach.
Po zdalnym załączeniu lub wyłączeniu sprawdzam pobór energii lub temperaturę, u mnie DS jest tak ustawiony że po kilkunastu minutach widać że IRda działa.
przemek123
Posty: 10
Rejestracja: pn mar 30, 2020 9:02 pm

QLQ pisze: sob kwie 04, 2020 8:00 pm Mamy najprostszą bramke IR w budowie .
Sprawdzone i przetestowane . Tylko 5 elementow:
- dioda IR
- ttanzystor NPN
- odbiornik ir np vs4838 (38Khz)
-rezystory 1kohm i 100ohm
-np wemos

Czyta z pilota kod , zapisuje i wysyła: https://en-forum.supla.org/viewtopic.php?f=10&t=6404

Za elementy zapłaciłem dziś 5zł(oprócz Wemos.) Montaż zajął ok 5 min.
Screenshot_20200404-172640_SUPLA .jpg
.
Screenshot_20200405-015928_Firefox.jpg
Tak części są tanie wszystko składa się w kilka minut ale komunikacja tylko w jedną stronę no ale coś za coś jest łatwo i tanio.

QLQ jak dokładnie u Ciebie działa ten pilot tz. interfejs w telefonie co to za typ przycisków? Jakoś sensownie można się tym posługiwać ;) żeby coś kliknąć musisz przesunąć pasek?

Ja sterowanie klimatyzatorem wykonałem na automacie schodowym załączanym na 0,5s (mniej się nie da chyba) więc ikona zmienia się tylko na chwilę (ale to może dobrze bo IRda i nie ma potwierdzenia). Realizowane prostym IFem, każdy przycisk włączy lub przełączy klimatyzator.
Oddzielny przysiek potrzebny jest do wyłączenia, może ktoś ma pomysł jak wykorzystać przycisk wyłączenia i zlikwidować AC_OFF? Teraz wykorzystuję "paski" w połowie :D a to nie logiczne.
Screenshot_20200414-215853_SUPLA.jpg
Screenshot_20200414-215853_SUPLA.jpg (219.62 KiB) Przejrzano 2439 razy
Awatar użytkownika
QLQ
Posty: 2276
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 9:13 am
Lokalizacja: Koszalin

przemek123 pisze: wt kwie 14, 2020 8:35 pm
QLQ pisze: sob kwie 04, 2020 8:00 pm Mamy najprostszą bramke IR w budowie .
Sprawdzone i przetestowane . Tylko 5 elementow:
- dioda IR
- ttanzystor NPN
- odbiornik ir np vs4838 (38Khz)
-rezystory 1kohm i 100ohm
-np wemos

Czyta z pilota kod , zapisuje i wysyła: https://en-forum.supla.org/viewtopic.php?f=10&t=6404

Za elementy zapłaciłem dziś 5zł(oprócz Wemos.) Montaż zajął ok 5 min.
Screenshot_20200404-172640_SUPLA .jpg
.
Screenshot_20200405-015928_Firefox.jpg
Tak części są tanie wszystko składa się w kilka minut ale komunikacja tylko w jedną stronę no ale coś za coś jest łatwo i tanio.

QLQ jak dokładnie u Ciebie działa ten pilot tz. interfejs w telefonie co to za typ przycisków? Jakoś sensownie można się tym posługiwać ;) żeby coś kliknąć musisz przesunąć pasek?

Ja sterowanie klimatyzatorem wykonałem na automacie schodowym załączanym na 0,5s (mniej się nie da chyba) więc ikona zmienia się tylko na chwilę (ale to może dobrze bo IRda i nie ma potwierdzenia). Realizowane prostym IFem, każdy przycisk włączy lub przełączy klimatyzator.
Oddzielny przysiek potrzebny jest do wyłączenia, może ktoś ma pomysł jak wykorzystać przycisk wyłączenia i zlikwidować AC_OFF? Teraz wykorzystuję "paski" w połowie :D a to nie logiczne.
Screenshot_20200414-215853_SUPLA.jpg

Jest nowa wersja - pod włącznik swiatla przypisac mozna kanał supla_on jako włącz oraz supla_off jako wyłacz. Albo pod sterowanie gate jako supla_on tylko włacz. Link masz powyzej.
Ale chlopaki wyzej pisali ze pilot klimy wysyla wiecej niz jedna komende. Mize dlatego cos u Ciebie nie działa.
jak coś nie działa to włącz zasilanie.....
przemek123
Posty: 10
Rejestracja: pn mar 30, 2020 9:02 pm

QLQ dzięki za pomoc chyba wiem mniej więcej o co chodzi z Supla_ON i OFF.
A soft wygląda super i wszystko można konfigurować w przeglądarce rewelacja. Aktualnie każdy kod kopiuje ręcznie do programu więc przy każdej zmianie muszę podłączyć kabel i zmieniać program na piechotę.
Niedługo to sprawdzę.
Takie tylko pytanko czy ten soft zadziała tylko na Wemosie D1mini czy coś innego tak samo może być? Aktualnie mam Huzzaha od Adafruta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”