Nowy dom - instalacja elektryczna

forall
Posty: 189
Rejestracja: sob cze 15, 2019 10:36 am

Dzień dobry,

Konczy się budowa domu i niedlugo przyjdzie czas na eletrykę i chciałbym zapytać tutaj na co zwrócić uwagę przy projektowaniu elektryki, żeby później bez problomu wdrożyć rozwiazania supli jako inteligny dom :-).
10xSRW-01, 1xSBW-01 + 2xMEW-01
Awatar użytkownika
michael
Posty: 1299
Rejestracja: śr lis 09, 2016 8:00 am
Lokalizacja: Wojkowice

1.Przede wszystkim, żeby w puszkach z wyłącznikami znajdowały się linie L,N do zasilania modułów oraz sygnałowe do poszczególnych punktów.
2. Głębokie puszki lub nawet kieszeniowe
3. Instalację najfajniej zrobić w gwiazdę w każdym pomieszczeniu
4. Doprowadzić przewody do grzejników, okien, drzwi i wszędzie gdzie tylko można użyć czujek tj. otwarcia okna, drzwi itp.
5. Warto doprowadzić przewody pod bramę, żeby nie było konieczności montowania modułów pod bramą.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Wszędzie dodaj skrętkę. Do włączników oświetlenia, pod grzejniki, pod okna, drzwi itd. Oczywiście poza standardową elektryką. Może teraz tego nie wykorzystasz ale kto wie... może w przyszłości.
Pawele
Posty: 176
Rejestracja: wt wrz 05, 2017 5:59 pm

Nawet w miejscach, których "nie widzisz" zastosowania póki co, np. gdzieś w rogu pod panelem zostawić czy w listwie/ jakieś skrętki również na zewnątrz. Teraz to koszt jedynie skrętki a za X lat może znaleźć zastosowanie - np. jakaś stacja pogodowa czy czujniki natężenia światła/opadów. Czy też czujniki zalania w domu.
Patryk
Posty: 2677
Rejestracja: pn sty 07, 2019 7:51 pm
Lokalizacja: Rybnik

Jeżeli masz możliwość, to puszki pod wyłączniki oświetlenia zastosuj o głębokości 8cm.
Ja mam 6 cm. Kupiłem wyłaczniki ( firmy może nie podam,żeby nie było .... ).
I jest problem.
Wyłączniki mają głębokość 2,7cm, ROW-02 ma 2,3 cm. Więc zostaje tylko 1cm.
AdamColus
Posty: 25
Rejestracja: czw maja 16, 2019 6:41 am

zdecydowanie z własnego doświadczenia polecam puszki z kieszeniami. nie ma wtedy problemu z umieszczeniem modułów. dodatkowo można wziąć pod uwagę że min odległość modułów to 15 cm mimo że u mnie wszystko działa ok nawet kiedy jest jeden obok drugiego
feszter
Posty: 95
Rejestracja: pn lip 30, 2018 7:36 pm

Dodatkowo warto też pomyśleć o jakimś systemie mesh, np. Asus Aimesh. Działa to to bardzo fajnie, a jeszcze lepiej jak ma się pociągnięta skrętkę to wszystkich punktów.
Pawele
Posty: 176
Rejestracja: wt wrz 05, 2017 5:59 pm

Również robiłem remont i najlepsze były puszki kieszeniowe, nawet w 60 mm moduły Zamela ciężko upchnąć razem z kablami (ale to też od puszki zależy)
Patryk
Posty: 2677
Rejestracja: pn sty 07, 2019 7:51 pm
Lokalizacja: Rybnik

I tu sugestia do ZAMELA.
Może ktoś to  czyta.
Pomyślcie o modułach (ROW-01, ROW-02) , w wersji "mini". W moim przypadku, przy puszkach 6 cm, zadowoliło by mnie osobiście gdyby ROW-02 , był tylko o 3mm "odchudzony".
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Przyznam szczerze, że nie miałem żadnych problemów z montażem ZAMELI w puszkach 6 cm. No może nie był ten montaż idealnie komfortowy, ale dało radę.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”