sterownik do rolet materiałowych

mr_egon

czw sty 02, 2020 10:04 pm

Z uwagi na to, że to mój pierwszy post chciałbym serdecznie przywitać wszystkich forumowiczów.
Od zawsze marzyła mi się namiastka inteligentnego domu (w moim przypadku mieszkania w bloku), a że jestem na etapie generalnego remontu, zacząłem szukać rozwiązań w interencie. Dla laika jest to naprawdę dżungla. O supli wygooglowałem jakiś tydzień temu i od dwóch dni testuję sterownik oświetlenia zamel row-02. Idea sterowania przez chmurę mnie zachwyciła.
Parę lat temu zacząłem hobbystycznie bawić się arduino.Jak zobaczyłem ze suplę przez esp8266 można zgrać z arduino to już oczy mi się zaświeciły.
Parę lat temu w oparciu o arduino zmodyfikowałem projekt https://majsterkowo.pl/rolety-okienne-s ... tem-od-tv/ gdyż nie sprawdzało się u mnie nadprądowe wyłączanie rolety, ja zastosowałem zgrabne kontratrony okrągłe. Magnesik jeździł sobie na rolecie i zatrzymywał w skrajnych położeniach. Pinów w arduino nie brakowało więc sterownik wiedział czy jest na dole czy na górze (przydawało się po utracie zasilania). Jeden podwójny dzwonkowy włącznik pozwalał sterować niezależnie dwiema roletami. Jednak pewne błędy techniczne które poczyniłem sprawiły, że układ jest dość zawodny, choć działa do dziś.
Zastosowanie supli do sterowania roletami to już bajka. Jednak pojawił się problem. Bo mam delikatne opory z zastosowaniem silnika 230v do sterowania roletami materiałowymi w mieszkaniu. Jednak 99% silników do rolet to silniki do rolet zewnętrznych na 230 o dużym momencie obrotowym. Wolałbym coś na 5 lub 12v. (Te przerobione Serwa sg90 które miałem w swoim projekcie nawet jak roleta minęła krańcówkę szkody nie robiły). dzwoniłem dziś do Zamela i srw-01 jest tylko na 230v natomiast srw-02m mają możliwość niższego napięcia ale Pan z działu technicznego odradzał do rolet materiałowych. Mówił że niby ustawia się czasy podnoszenia i opadania ale mieli informacje od klientów że to się nie sprawdza.

Tak sobie myślę , że w sumie wystarczyłoby dodać esp do mojego projektu i supla by go widziała jednak praca z kodem nie jest moją najmocniejszą strona, niby projektów jest cała masa, ale dopasowanie do swoich potrzeb wymaga zawsze pewnych zmian, a jeden nawiasik nie w tym miejscu i już dwa wieczory do tylu. Sporo projektów kończyło się u mnie płytce prototypowej natomiast, przeniesienie na płytkę drukowaną, zamknięcie w estetycznej obudowie (żeby żona zaakceptowała) to mogę na palcach jednej ręki policzyć. Dlatego wolałbym pójść w jakieś gotowe, sprawdzone dopuszkowe rozwiązanie.
Są silniki rurowe na 12v do rolet materiałowych np. yooda ale cena powala no i chyba zamkniety system sterowania nie dający się zaadoptować do supli.
Czy możecie polecić jakiś sterownik niskonapięciowy i silniki do sterowania roletami materiałowymi wewnątrz mieszkania, który można zgrać z suplą?

Pozdrawiam
Kuba
Zibi

czw sty 02, 2020 10:29 pm

Przerabialem u siebie temat rolet ekspertem nie jestem też się uczę supli parę fajnych rzeczy udało się zrobić. Uważaj Supla uzależnia jak narkotyk za każdym razem chcesz więcej wiem co mówię :D
Tak to działa u mnie
https://youtu.be/Hp2pVpj-bMI

Ja wykorzystałem wemos d1 mini i relay x2, soft Incan easy.
Silnik rurowy 24v z wbudowanymi krancowkami także nie musisz stosować żadnych kontaktronow i dokładać dodatkowych kabli wokół okna itp silnik znajdziesz na AliExpress. Ja jestem bardzo zadowolony z tych silników cichutko pracują i są oszczędne jeśli chodzi o prąd.
Oczywiscie bez małej modyfikacji nie obejdzie się, żeby materiał nawinąć na silnik.
Tak wyglądają silniki po wytoczeniu rurki alu, którą musiałem zrobić.
Mam już kolejne na następne okna.
Załączniki
Screenshot_20200102-233809~2.jpg
Screenshot_20200102-233809~2.jpg (152.74 KiB) Przejrzano 493 razy
Niewiemnic

pt sty 03, 2020 11:05 am

Zibi pisze:
Przerabialem u siebie temat rolet ekspertem nie jestem też się uczę supli parę fajnych rzeczy udało się zrobić. Uważaj Supla uzależnia jak narkotyk za każdym razem chcesz więcej wiem co mówię :D
Tak to działa u mnie
https://youtu.be/Hp2pVpj-bMI

Ja wykorzystałem wemos d1 mini i relay x2, soft Incan easy.
Silnik rurowy 24v z wbudowanymi krancowkami także nie musisz stosować żadnych kontaktronow i dokładać dodatkowych kabli wokół okna itp silnik znajdziesz na AliExpress. Ja jestem bardzo zadowolony z tych silników cichutko pracują i są oszczędne jeśli chodzi o prąd.
Oczywiscie bez małej modyfikacji nie obejdzie się, żeby materiał nawinąć na silnik.
Tak wyglądają silniki po wytoczeniu rurki alu, którą musiałem zrobić.
Mam już kolejne na następne okna.
Jaki jest koszt wykonania jednej rolety?

W IKEA są rolety, które zasilane są z ogniwa 18650, ale ich koszt jest wysoki.
https://www.youtube.com/watch?v=nLnp-wYUgPw&t=15s
maniakson

pt sty 03, 2020 11:39 am

Zibi fajnie Ci to wyszło, podlinkujesz ten silnik z ali ? Dzięki
Zibi

pt sty 03, 2020 11:57 am

Silniki są od 100-150 zł. Ja mam ten dokładnie jak z linku
Jeśli kupisz silnik za 100 zł 12V to w 200zl się zmieścisz, zależy kto i za ile zrobi ci tą rurkę lub kupisz gotową. Sterowanie to już nie duże pieniądze wemos 8zl i relay 3,5zl szt z Chin. Także koszty nie są duże a wygoda jest. Rolety nie musisz kupować wystarczy, że ze starej przełożysz materiał i na mocna taśmę dwustronną i masz gotowe.

144,89 zł 42%OFF | 315mm zasłony elektryczne rolki silnika DIY 24V DC 300mA 7.2W 30 obr/min lokówka elektryczna Blind Shade rurowy zestaw do silnika
https://a.aliexpress.com/6yGeGQCSf
Niewiemnic

pt sty 03, 2020 1:41 pm

Zibi pisze:
P
Silnik rurowy 24v z wbudowanymi krancowkami także nie musisz stosować żadnych kontaktronow i dokładać dodatkowych kabli wokół okna itp silnik znajdziesz na AliExpress.
Czy ten silnik zasilasz oddzielnym zasilaczem na 24V ?
Zibi

pt sty 03, 2020 2:54 pm

Niewiemnic pisze:
pt sty 03, 2020 1:41 pm
Zibi pisze:
P
Silnik rurowy 24v z wbudowanymi krancowkami także nie musisz stosować żadnych kontaktronow i dokładać dodatkowych kabli wokół okna itp silnik znajdziesz na AliExpress.
Czy ten silnik zasilasz oddzielnym zasilaczem na 24V ?
Tak, i tak bym polecał zrobić.
dogu18

sob sty 04, 2020 10:32 pm

Super to funkcjonuje.
Jak myślisz jakie największe rolety to obsłuży?
taką 200cm x 220cm uciągnie?? taką na podwójne okno balkonowe.
Zibi

sob sty 04, 2020 10:52 pm

dogu18 pisze:
sob sty 04, 2020 10:32 pm
Super to funkcjonuje.
Jak myślisz jakie największe rolety to obsłuży?
taką 200cm x 220cm uciągnie?? taką na podwójne okno balkonowe.
Moim zdaniem bez problemu. Jedna rolete jak robiłem na jedno okno szer 90 i długość 200, ale nie miałem, żeby zrobić z materiału Alu rury to zrobiłem z kwasowki rura była ciężka a silnik bez problemu radzi sobie z nią do dziś po paru miesiącach użytkowania.
ODPOWIEDZ