BLE Supla Gateway - wyzwanie dla programistów

Awatar użytkownika
myxhir
Posty: 359
Rejestracja: czw sty 07, 2021 12:16 pm
Lokalizacja: Skórzewo, Poznań

Lucas pisze: czw lis 25, 2021 7:09 am
myxhir pisze: pn lis 15, 2021 1:16 pm Lucas mozesz powiedziec jak ten czujnik wyglada po zimie ? :D tez chcialbym do tej bramki dać piąty czujnik z temperaturą mierzoną na zewnątrz. Chyba że ktoś ma inne dedykowane rozwiązanie :)
Przepraszam za spóźnioną odpowiedź, ale z powodów zawodowych mam duże zaległości w obecności na forum.
Czujnik na zewnątrz działa bez problemu, po zimie nic mu się nie dzieje. Oczywiście jest w miejscu, gdzie nie jest narażony na bezpośrednie działanie deszczu, itp. Bardziej mam wrażenie, że wysokie temperatury są problemem, bo z czasem (a jest na zewnątrz już bardzo długo) plastik na obudowie staje się bardziej sztywny i kruchy. Jak wymieniam baterię co jakiś czas, to zastanawiam się czy nie złamię klapki.
To mnie uspokoiłeś chociaż kupiłem w razie co na zapas kolejny 😂 ja akurat go przykleiłem w takim miejscu że słońca tam nie ma a mianowicie przy lampie na tarasie a na demna jest kolejny taras jedyne co to ja włączę lampę na tarasie to mam plus 1-2 stopnie. Mnie czasami martwi bo mam pole za ogrodem wilgotność na poziomie 99 przez długi czas czy coś tam nie przyrdzewieje ale to się będę martwił później. Dzięki za odpowiedź 😉
Awatar użytkownika
Lucas
Posty: 833
Rejestracja: pn lip 31, 2017 7:11 am
Lokalizacja: Chrzanów

myxhir pisze: czw lis 25, 2021 7:45 am
Lucas pisze: czw lis 25, 2021 7:09 am
myxhir pisze: pn lis 15, 2021 1:16 pm Lucas mozesz powiedziec jak ten czujnik wyglada po zimie ? :D tez chcialbym do tej bramki dać piąty czujnik z temperaturą mierzoną na zewnątrz. Chyba że ktoś ma inne dedykowane rozwiązanie :)
Przepraszam za spóźnioną odpowiedź, ale z powodów zawodowych mam duże zaległości w obecności na forum.
Czujnik na zewnątrz działa bez problemu, po zimie nic mu się nie dzieje. Oczywiście jest w miejscu, gdzie nie jest narażony na bezpośrednie działanie deszczu, itp. Bardziej mam wrażenie, że wysokie temperatury są problemem, bo z czasem (a jest na zewnątrz już bardzo długo) plastik na obudowie staje się bardziej sztywny i kruchy. Jak wymieniam baterię co jakiś czas, to zastanawiam się czy nie złamię klapki.
To mnie uspokoiłeś chociaż kupiłem w razie co na zapas kolejny 😂 ja akurat go przykleiłem w takim miejscu że słońca tam nie ma a mianowicie przy lampie na tarasie a na demna jest kolejny taras jedyne co to ja włączę lampę na tarasie to mam plus 1-2 stopnie. Mnie czasami martwi bo mam pole za ogrodem wilgotność na poziomie 99 przez długi czas czy coś tam nie przyrdzewieje ale to się będę martwił później. Dzięki za odpowiedź 😉
Nic mu się w środku nie dzieje, zmiany wilgotności mu nie przeszkadzają. Zresztą wszystkie u mnie pracują w podwyższonej wilgotności. Raz nawet robiłem testy trzymając go w zamrażalniku do jakiej najniższej temperatury będzie wskazywał (chyba nawet któryś post w tym temacie) i też przeżył :)
effendi
Posty: 165
Rejestracja: śr kwie 26, 2017 9:36 am

Hey, nie potrafię zmusić do działania moich czujników
pi@SUPLA:~ $ supervisorctl status
mi-th-0 FATAL Exited too quickly (process log may have details)
mi-th-1 FATAL Exited too quickly (process log may have details)
mi-th-2 FATAL Exited too quickly (process log may have details)
mi-th-3 FATAL Exited too quickly (process log may have details)
supla-brama FATAL Exited too quickly (process log may have details)
supla-pushover RUNNING pid 24660, uptime 0:00:16
supla-virtual-device RUNNING pid 24662, uptime 0:00:16
Wydaje mi się, że robię wszystko zgodnie z instrukcją.. i k**a :(
Liczę na pomoc!
Pogodynka >>
Awatar użytkownika
myxhir
Posty: 359
Rejestracja: czw sty 07, 2021 12:16 pm
Lokalizacja: Skórzewo, Poznań

effendi pisze: czw lis 25, 2021 7:24 pm Hey, nie potrafię zmusić do działania moich czujników
pi@SUPLA:~ $ supervisorctl status
mi-th-0 FATAL Exited too quickly (process log may have details)
mi-th-1 FATAL Exited too quickly (process log may have details)
mi-th-2 FATAL Exited too quickly (process log may have details)
mi-th-3 FATAL Exited too quickly (process log may have details)
supla-brama FATAL Exited too quickly (process log may have details)
supla-pushover RUNNING pid 24660, uptime 0:00:16
supla-virtual-device RUNNING pid 24662, uptime 0:00:16
Wydaje mi się, że robię wszystko zgodnie z instrukcją.. i k**a :(
Liczę na pomoc!
A na pewno robisz wszystko po kolei z instrukcją Roberta z. Jego strony ? Jest to akurat tak napisane że mi bez problemu się wszystko udało odpalić za pierwszym razem
vajera
Posty: 387
Rejestracja: śr paź 31, 2018 7:58 am

mam taki problem:

zainstalowałem wszystko zgodnie z instrukcją Roberta i ruszyło od (prawie) pierwszego strzału :-)

ale uparłem się na to alternatywne oprogramowanie czujników i tryb ATC...i napotkałem ścianę...udało mi się zawęzić problem do tego skryptu LYW...py, który wywołany normalnie działa ok, ale z opcją ATC generuje komunikat "illegal instruction"...:-(...

próbowałem zarówno z sudo jak i bez, w akcie rozpaczy przeinstalowałem całe pi i nic...

ktoś się z tym już zetknął?...albo może potwierdzić, że u niego działa?
vajera
Posty: 387
Rejestracja: śr paź 31, 2018 7:58 am

vajera pisze: ndz gru 12, 2021 7:33 am mam taki problem:

zainstalowałem wszystko zgodnie z instrukcją Roberta i ruszyło od (prawie) pierwszego strzału :-)

ale uparłem się na to alternatywne oprogramowanie czujników i tryb ATC...i napotkałem ścianę...udało mi się zawęzić problem do tego skryptu LYW...py, który wywołany normalnie działa ok, ale z opcją ATC generuje komunikat "illegal instruction"...:-(...

próbowałem zarówno z sudo jak i bez, w akcie rozpaczy przeinstalowałem całe pi i nic...

ktoś się z tym już zetknął?...albo może potwierdzić, że u niego działa?
odpowiem zatem sam sobie...zgłosiłem issue i autor skryptu znalazł przyczynę - winną okazała się biblioteka pycryptodomex 3.12 - zmiana na 3.11 rozwiązała problem.
maxio2011
Posty: 116
Rejestracja: pt sty 22, 2021 1:08 pm

pytanie do @vajera czy mając zainstalowana bibliotekę według strony Roberta przesiadka na tą z atc wymaga instalacji od początku?
vajera
Posty: 387
Rejestracja: śr paź 31, 2018 7:58 am

maxio2011 pisze: śr gru 15, 2021 6:53 am pytanie do @vajera czy mając zainstalowana bibliotekę według strony Roberta przesiadka na tą z atc wymaga instalacji od początku?
nie ma takiej potrzeby, ale trzeba wykonać kilka dodatkowych kroków - pozwolę sobie zacytować komentarz ze strony Roberta:
Wrzuciłem na czujniki alternatywny soft: https://github.com/pvvx/ATC_MiThermometer
Wszystko jest bardzo fajnie opisane na powyższym githubie. Ogromną zaletą tego softu jest duża możliwość konfiguracji, szczególnie pod kątem optymalizacji czasu pracy na baterii.

Czujniki należy skonfigurować aby nadawały tylko w formacie Atc1441 (opis tutaj: https://github.com/JsBergbau/MiTemperat ... mode-usage )

Następnie zmieniłem sposób odpalania skryptu ./LYWSD03MMC.py żeby czytał czujniki atc, aby to zrobić należy:
– wykonać prerequisites wg: https://github.com/JsBergbau/MiTemperat ... c-firmware
– ściągnąć plik: https://github.com/JsBergbau/MiTemperat ... h_utils.py i umieścić w tym samym miejscu co LYWSD03MMC.py
– usunąć z cat /etc/supervisor/conf.d/ wszystkie configi dla mi-th*.conf
– utworzyć nowy config /etc/supervisor/conf.d/mi-atc.conf z zawartością:
[program:mi-atc]
command=python3 ./LYWSD03MMC.py –atc –battery –callback save-to-file.sh
directory=/home/pi/supla-mi-th
autostart=true
autorestart=true
user=pi

– zrestartować supervisora

Po tych krokach w katalogu gdzie wcześniej pojawiały się wpisy czujników sensor_th*.txt zaczną pojawiać się wpisy typu: sensor_A4:C1:38:59:B3:AE.txt itp (każdy sensor będzie miał swój plik z adresem w nazwie).
Powyższe pliki należy ustawić odpowiednio w supla-virtual-device.cfg i gotowe.
Musisz też wziąć pod uwagę, że po wgraniu ATC czujniki podają inną wartość wilgotności (temperatura bez zmian) więc mogą wymagać kalibracji (opis na githubie MiThemperature2).
Awatar użytkownika
myxhir
Posty: 359
Rejestracja: czw sty 07, 2021 12:16 pm
Lokalizacja: Skórzewo, Poznań

Hej

Może się komuś przyda bo mnie czasami denerwowało jak w momencie restartu routera - z różnych powodów, RPI nie łączył się ponownie z siecią. Niestety ale nie jestem biegły w tego typu programowaniu. Znalazłem jednak na necie gotowca który rozwiązuje mój problem. Wcześniej znalazłem jakieś poradniki które miały by wyłączać i włączać wi-fi ale jak poszukałem to te polecenia są przestarzałe a z racji ze nie znam się na tym tak dobrze szukałem dalej i znalazłem program który pinguje adres ip i w przypadku gdy adres jest nieosiągalny resetuje RPI.

całość zaczerpnięta z strony: https://www.amphioxus.org/content/auto- ... -reachable

całość po kroku opisałem w pdfie, kod do wklejenia znajduje się na stronie w linku wyżej, jedyna moja modyfikacja to po poprawnym zweryfikowaniu ze kod działa zakomentowalem część kodu zapisująca do pliku log info ze serwer jest osiągalny. U siebie zrezygnowałem zpingowania serwera 8.8.8.8 gdyż połączenie internetowe wstaje u mnie dłużej aniżeli pojawia się sieć Wi-Fi. Może komuś się to przyda 2 razy testowane na wyłączeniu i włączeniu routera i RPI się restartuje i nawiązuje połączenie ;)

Tak jak wspomniałem nie jest to mój autorski kod.
Załączniki
auto restart.pdf
(198.54 KiB) Pobrany 30 razy
krzys4m
Posty: 63
Rejestracja: sob lip 10, 2021 9:36 am

Cześć,
Nie mogę odpalić termometru.

Kod: Zaznacz cały

root@orangepi3:/supla-mi-th# python3.7 ./LYWSD03MMC.py --device A4:C1:38:FD:3B:B0 --battery --round --debounce --name th0 --callback save-to-file.sh
---------------------------------------------
MiTemperature2 / ATC Thermometer version 5.0
---------------------------------------------


Please read README.md in this folder. Latest version is available at https://github.com/JsBergbau/MiTemperature2#readme
This file explains very detailed about the usage and covers everything you need to know as user.


Trying to connect to A4:C1:38:FD:3B:B0
Connection lost
Waiting...
Trying to connect to A4:C1:38:FD:3B:B0
Connection lost
Waiting...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”