BLE Supla Gateway - wyzwanie dla programistów

Roorg
Posty: 6
Rejestracja: pn paź 26, 2020 6:25 pm

A ja mam podobny problem jak PuteR. Co jakis czas przestaje pokazywac w supli temperatury (6 czujnikow).
Nie pomaga restart supla-virtual-device. Dopiero reboot calego Pi pomaga.

Jakies pomysly co moze byc przyczyna i jak sie pozbyc tego problemu niekoniecznie ustawiajac codzienny restart.
desaint
Posty: 103
Rejestracja: pn maja 27, 2019 9:46 am

Ja mialem cos takiego na sonoff z DHT, nie pamietam ktorym. w kazdym razie obydwa czujniki po jakims czasie pokazywaly ostania wartosc, a w supli swiecily sie na zielono. restart pomagal.
Jedynie co przyszlo mi do glowy to "uporzadkowanie" przeowodow - tam jest jeszcze przekaznik i steruje wentylatorem. kable z 230V i od czuujnika byly pozwijane i spiete opaska :lol: . Byc moze w petli 230V indukowalo sie cos a to z kolei wplywalo na te czujniki.
Od tamtego czasu mam z tym spokuj.
GOLDEN
Posty: 73
Rejestracja: sob lis 04, 2017 4:45 pm
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Witam.

Jest szansa dodać do bramki BLE obsługe czujników otwarcia typu MCCGQ01LM?

Szczerze przyznam, że jestem za cienki w programowanie aby to samemu ogarnąć. A przydałaby się informacja o otwartych oknach w mieszkaniu.

Pozdrawiam
GOLDEN!!!
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 4007
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Czujniki otwarcia które chciałbyś zastosować działają w sieci Zigbee. Należałoby zatem doposażyć Raspberry Pi Zero W w moduł obsługujący taką sieć i napisać oprogramowanie obsługujące takie czujniki.

Wydaje mi się, że łatwiej byłoby zastosować rodzime sensory BBMagic MAGNETO (http://bbmagic.net/bbmagic-magneto-tam- ... -przewody/). Producent tych sensorów przygotował nawet gotowy program do współpracy z Supla Virtual Device. Niestety z braku czasu nie zabrałem się jeszcze do tego tematu. Wrzucam jako załącznik przygotowaną aplikację przez BBMagic. W paczce *.zip jest również dokumentacja do tego projektu.
Załączniki
bbmagic4supla_00.01.zip
(210.61 KiB) Pobrany 50 razy
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
GOLDEN
Posty: 73
Rejestracja: sob lis 04, 2017 4:45 pm
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Dziękuję za odpowiedź.

Błędnie założyłem, że jak coś jest XIAOMI Mijia z BLE to działa jak te nasze termometry.

Znalazlem jeszcze MCCGQ02HL, ale będę musiał w ramach luzu trochę więcej poczytać.

Dziekuje również za nakierowanie na czujniki które będą działać.
Siadam do lektury.

Pozdrawiam
GOLDEN!!!
Awatar użytkownika
myxhir
Posty: 361
Rejestracja: czw sty 07, 2021 12:16 pm
Lokalizacja: Skórzewo, Poznań

Lucas pisze: wt lis 03, 2020 8:49 am
michael pisze: śr paź 28, 2020 7:32 am
Robert Błaszczak pisze: śr paź 28, 2020 7:09 am Michał, a spróbuj zmienić kartę pamięci z systemem. Może tu jest problem.
Zmieniałem i było to samo - nieważne. Mam już RPi Zero W do tego zatrudnione :D
Michał uruchomiłem bramkę z powrotem na RPi3 dwa dni temu. Nie zawiesza się bluetooth, chodzi stabilnie. Żadnych przerw. Może to faktycznie problem z Twoim egzemplarzem. Może zaktualizuj firmware.

A sprawdziłem jeszcze z ciekawości, bo nie wiem czy ktoś pokusił się o sprawdzenie w jakim zakresie mierzy temperaturę LYWSD03MMC. W opisie różnie to jest podawane, że od 0 stopni, gdzie indziej, że od -9.9 stopnia w górę.
Otóż podaje również wartości ujemne (chyba jeden poświęcę na balkon). Poniżej -10 stopni na wyświetlaczu pojawia się L (zapewne z braku miejsca na wyświetlaczu), ale pomiary są dalej przekazywane.
20201103_180513_compress60.jpg
20201103_180556_compress44.jpg
20201103_180531_compress81.jpg
Lucas mozesz powiedziec jak ten czujnik wyglada po zimie ? :D tez chcialbym do tej bramki dać piąty czujnik z temperaturą mierzoną na zewnątrz. Chyba że ktoś ma inne dedykowane rozwiązanie :)
Awatar użytkownika
myxhir
Posty: 361
Rejestracja: czw sty 07, 2021 12:16 pm
Lokalizacja: Skórzewo, Poznań

Roorg pisze: pt mar 19, 2021 11:29 am A ja mam podobny problem jak PuteR. Co jakis czas przestaje pokazywac w supli temperatury (6 czujnikow).
Nie pomaga restart supla-virtual-device. Dopiero reboot calego Pi pomaga.

Jakies pomysly co moze byc przyczyna i jak sie pozbyc tego problemu niekoniecznie ustawiajac codzienny restart.
ja od 5 dni testuje autorestart w Cronie z składnią jak poniżej

0 5 * * * supervisorctl restart supla-virtual-device

i odpukać wszystko dobrze działa. Nadmienie że wcześniej bez tego miałem problem z odczytami a mianowicie po 6 dniach zaczęły mi się dosyć często rozłączać odczyty. Myślałem że RPI się rozłącza z WI-FI i dlatego te odczyty nie trafiają do Clouda, tym bardziej że w apce miałem statusy na czerwono bez odczytów. Jednakże jak zalogowałem się do RPI poprzez terminal to status działania serwisu był na np 2 dni i dlatego cos mi nie grało.

Po powyższym autorestarcie jak pisałem znikł problem z przerwami w zapisie danych do Clouda oraz co ciekawe wczesniejsze temp z wartościami -272 i wilgotność 0 również nie mają miejsca. Wszystko działa jak nalezy :)
Awatar użytkownika
QLQ
Posty: 2278
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 9:13 am
Lokalizacja: Koszalin

No i wykrakaliście... właśnie rpi z SVD przestała się łączyć z wifi...Po podłączeniu pod LAN też no connect... jak teraz ja zmusić aby się połączyć?
jak coś nie działa to włącz zasilanie.....
Awatar użytkownika
myxhir
Posty: 361
Rejestracja: czw sty 07, 2021 12:16 pm
Lokalizacja: Skórzewo, Poznań

Tak z moich obserwacji, po tygodniu od pelnego resetu RPi i codziennych restartach SVD w cronie zaczely sie pojawiac znowu przerwy w wykresach. To samo po zalogowaniu widac ze SVD sie zrestartowal ale pozostale procesy th-0 do th-5 dalej byly w tle - czasy nie byly takie same jak dla SVD natomiast jak robilem z reki polecenie restartu to resetowaly sie wszystkie. Odpalilem Crona poprzez polecenie sudo crontab -e i dodalem linie aby codziennie 10 min po restarcie SVD skryptem, restartowal się supervisor
10 5 * * * /usr/sbin/service supervisor restart
dzieki temu wpisujac supervisorctl status mam zresetowane wszystkie procesy - byc moze wina tego ze resetuje sie sam virtual device bez pozostalych w kazdym razie sudo service supervisor restart zawsze powodowalo ze urzadzenia od razu sie pojawialyu w supli

bede testowal powyzsze rozwiazanie zobacze jak po tygodniu bedzie sie sprawowac i czy dalej po dluzszym czasie - a widze ze to wlasnie jest tak 5-7 dni , bedzie calosc dzialala, ponizej na zrzucie jak wygladalo to po zalogowaniu - wczoraj akurat mi sie rozlaczyla listwa zasilajaca dlatego uptime 20h natomiast wczesniej te czasy byly znacznie dluzsze. a to co jest w drugiej czesci to wrzucone na szybko polecenie do Crona odpalonym z uprawnieniami sudo by sprawdzic czy restartuje wszystko - dodam ze na programowaniu znam sie tyle ile w necie znajde i przetworze na swoje :)
Załączniki
Bez tytułu.png
Bez tytułu.png (23.66 KiB) Przejrzano 858 razy
Awatar użytkownika
Lucas
Posty: 833
Rejestracja: pn lip 31, 2017 7:11 am
Lokalizacja: Chrzanów

myxhir pisze: pn lis 15, 2021 1:16 pm Lucas mozesz powiedziec jak ten czujnik wyglada po zimie ? :D tez chcialbym do tej bramki dać piąty czujnik z temperaturą mierzoną na zewnątrz. Chyba że ktoś ma inne dedykowane rozwiązanie :)
Przepraszam za spóźnioną odpowiedź, ale z powodów zawodowych mam duże zaległości w obecności na forum.
Czujnik na zewnątrz działa bez problemu, po zimie nic mu się nie dzieje. Oczywiście jest w miejscu, gdzie nie jest narażony na bezpośrednie działanie deszczu, itp. Bardziej mam wrażenie, że wysokie temperatury są problemem, bo z czasem (a jest na zewnątrz już bardzo długo) plastik na obudowie staje się bardziej sztywny i kruchy. Jak wymieniam baterię co jakiś czas, to zastanawiam się czy nie złamię klapki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”