Asystent

krzychu204

pt sty 17, 2020 1:06 pm

Witam
Ktory asystent jest lepszy Alexa czy Google Home?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Kontaktowanie:

pt sty 17, 2020 1:09 pm

Wg. mnie Alexa jeśli chodzi o głośnik.
Awatar użytkownika
Lucas

pt sty 17, 2020 1:15 pm

Ja korzystam z Google Home. Spinam w nim Suplę z innym sprzętem i systemami. Mam u siebie tylko głośniki Google Home Mini. Do zwykłego posłuchania radia czy muzyki dla dzieci wystarczą.
Jest kilka rzeczy irytujących, ale ogólnie dajemy radę.
8x Sonoff Basic, 1x Sonoff Touch, 2x ROW-02, 1x SRW-03, 1x SLW-01, 1x LIW-01, 1x Shelly 1v3, 2x Yunshan, 1x MoesHouse, 1x BW-SHP6, 2x Smart DGM, kilka modułów na D1 mini, LSC Smart, GH + Trådfri + RM mini 3 i notoryczny brak czasu na więcej...
Awatar użytkownika
michael

pt sty 17, 2020 1:24 pm

Zdecydowanie Alexa 8-)
Mam już 3 takie głośniki w domu :D
Kabel ucięty na miarę zawsze jest za krótki...
gbcolin

ndz sty 19, 2020 11:18 pm

Zdecydowanie alexa dla mnie, ze względu na integrację z trzema smartwatch'ami. Więc komunikacja jak w Power rangers :D :lol: (osobiście wybrałbym amazfit verge - kasa)
Nie atakuję projektu Supli ;)
wsosniak

pn sty 20, 2020 8:03 am

Niech lepiej każdy napisze co jest fajnego w ALEXA a co w GA, co na ALEXA a czego nie ma GA i na odwrót.
Moja lista:
ALEXA na plus :
- możliwość odczytu stanu czujników (kontaktornów i temperatury) - tego nie na GA
- tworzenie ROUTINES reagujących na zmiany stanu kontaktronów - chociaż czasami z niewiadomych powodów mi to nie działało
- fajna rzecz co napisał @gbcolin: współpraca z smartwatch-ami
ALEXA na minus :
- brak informacji na temat rozwoju języka polskiego

GA (tutaj napisze więciej bo uzywam i byc może ALEXA niektore rzeczy również obsługuje / posiada, jak coś to napiszcie)
GA na plus :
- parowanie głosników w grupy stereo
- możliwość odtwarzania ...czegoś... na głośniku X i potem "przerzucenie" tego na głośnik Y , wtedy kiedy przechodzisz z jednego pokoju do drugiego
- dobrze zintegrowane mapy google , telefon, głosniki - szczególnie jak sie wychodzi z domu do pracy i pytasz jakie korki do pracy
- odtwrazanie myzyki , oglądanie filmów na głośnikach czy chromecast, przerzucanie obrazu kamer na chromecast- to naprawde dobrze chodzi
- jezyk PL będzie rozwijany
- rozmowy DUO , możliwość dzwonienia z telefonu na system głośników (i na odwrót)
- zdecydowanie lepsze możliwości wyszukiwania informacji (integracja z google search) niż ma ALEXA

GA na minus
- to co napisałem w ALEXA : nie ma możliwość odczytu stanu czujników (kontaktornów i temperatury)
- głośnik GA gorzej niż ALEXA rozpoznaje "mój angielski" - ale być może to jest to ze mam już dokonfigurowany jezyk PL na koncie GA i coś nie do końca jest dobrze dopracowane, no i mój angielski też nie jest idealny :) Ale faktycznie coś nie do końca w GA dobrze chodzi bo jak sprawdzam MY ACTIVITY to widać że dobrze rozpoznaje to co mówię ale nie do końca dobrze wykonuje to co ma wykonać pod tą komendę .
Awatar użytkownika
Lucas

pn sty 20, 2020 9:39 am

Napiszę tylko odnośnie GA, bo jego używam. Poza tym, co napisał @wsosniak:
Wady:
- brak intuicyjnego sprawdzania stanu oświetlenia (ikona żarówki nie zmienia się), trzeba wejść w źródło światła i tam dopiero widać stan.
- oświetlenie w danym pomieszczeniu jest domyślnie grupowane, co mi akurat przeszkadza. Przy ikonie żarówki jest liczba rzeczywistych źródeł światła w pomieszczeniu, trzeba kliknąć w żarówkę, dopiero potem w liczbę i pojawiają się suwaki.
- rolety obsługiwane tylko głosowo, brak przycisków otwórz, zamknij, itp., brak procentowego stanu rolety
- brak możliwości tworzenia routines na podstawie danych z gps
- brak możliwości utworzenia tej samej rutyny z różnymi dniami i godzinami uruchomienia. Jeśli ta sama czynność ma się wykonać w różne dni o różnym czasie to trzeba tworzyć dwie osobne rutyny i dodatkowo nadać inne polecenie głosowe.

Zaletą jest łatwość integracji z innymi systemami, chociaż obsługa w wielu przypadkach jest szczątkowa i nie umożliwia wszystkiego, co aplikacja natywna. Np. przez GA nie można wysłać odkurzacza Deebot do konkretnego pomieszczenia, a jedynie uruchomić sprzątanie i zadokować urządzenie. Przy niektórych żarówkach Smart można zmienić tylko jasność, nie można zmienić temperatury koloru. Przy żarówkach RGBW LSC nie da się przez GA ustawić takiego białego jak przez aplikację natywną.

I jak wspomniał @wsosniak GA czasami nie do końca prawidłowo wykonuje komendy. Zdarza się, że kiedy powiem "turn on night lamp" asystent zaświeca "christmas tree" choć to zgoła inne sprzęty.
Nie wiem też dlaczego po niektórych czynnościach mówi, że to wykonał, np. "ok, turn on christmas tree", a po niektórych jest tylko dźwięk potwierdzenia bez komunikatu.
8x Sonoff Basic, 1x Sonoff Touch, 2x ROW-02, 1x SRW-03, 1x SLW-01, 1x LIW-01, 1x Shelly 1v3, 2x Yunshan, 1x MoesHouse, 1x BW-SHP6, 2x Smart DGM, kilka modułów na D1 mini, LSC Smart, GH + Trådfri + RM mini 3 i notoryczny brak czasu na więcej...
wsosniak

pn sty 20, 2020 9:55 am

prosimy innych co na co dzień używają ALEXA żeby napisali jak to działa w ALEXA, co jest fajnego, co nie fajnego , co źle działa a co dobrze. @michael ? "Zdecydowanie Alexa" jak będziesz miał trochę czasu , to napisz coś więcej plliz :)

@Lucas : Z tego co testowałem kiedyś w ALEXA to wszystko to co opisałeś , bardzo podobnie działa jak w GH np nie da sie sterować roletami z przycisków czy widzieć ich stan % zasłonięcia.
Fakt , to : "(ikona żarówki nie zmienia się), trzeba wejść w źródło światła i tam dopiero widać stan." w ALEXA działa jak nalezy a w GH tak jak opisałeś.
Awatar użytkownika
michael

pn sty 20, 2020 10:19 am

wsosniak pisze:
pn sty 20, 2020 9:55 am
@michael ? "Zdecydowanie Alexa" jak będziesz miał trochę czasu , to napisz coś więcej plliz :)
oki :D
1. Niestety nie mam namacalnego porównania z głośnikami GA, ale już sama aplikacja i ogrom jej możliwości mnie przekonała do zakupu Alexa.

2. Drugą rzeczą, która mnie przekonała to kontakt z asystentem. Alexa po prostu rozumie co mówię do niej ja, żona oraz moje dwie 5-cio latki i 7-mio latek. Do tego dziewczynki mówią jeszcze bardzo dziecinnie, a mimo wszystko Alexa rozumie je praktycznie bezbłędnie :D
(moje dzieci wyrastają na Star Treku i dziwią się, że u znajomych nie da się sterować głosowo oświetleniem :lol: )

3. Routines, które wspaniale działają z czujnikami otwarcia bramy i furtki, dzięki czemu mam powiadomienia na głośnik o otwarciu furtki. Dodatkowo mam czujnik poczty, który również mam podpięty do Alexy i mam powiadomienia na smartfona o nowej korespondencji.

4. Bajery takie jak integracja (poza Suplą oczywiście) z odkurzaczem, pilotem uniewersalnym IR oraz radio dzięki czemu steruję XBOXem, telewizorem itd. oraz Amazon Music i Spootify.

Z zalet, które mi służą to jeszcze timer'y i reminder'y, które pewnie w GA są, ale jak już pisałem nie mam, a nie kupię bo wierzę mocno, że Alexa w przyszłości wprowadzi język polski i tym samym zmiecie GA tak jak w Stanach :D

ps. co do parowania głośników w Alexie też można je parować i gropować.
Kabel ucięty na miarę zawsze jest za krótki...
Awatar użytkownika
Lucas

pn sty 20, 2020 10:30 am

michael pisze:
pn sty 20, 2020 10:19 am
(moje dzieci wyrastają na Star Treku i dziwią się, że u znajomych nie da się sterować głosowo oświetleniem :lol: )
Moje dzieci mają tak samo z GA. Z tym, że młodsza 3-latka ogląda ruchomą książeczkę, przesuwa okno i mówi "ok google otwórz okno" :lol:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”