Akwarium, co można i warto mierzyć?

Awatar użytkownika
Vallhalen
Posty: 163
Rejestracja: pn gru 10, 2018 9:25 am
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Faktycznie się pozmienialo widzę! I widzę że do nas też musimy dodać czerwone rośliny. @qlq ile masz wat światła na ile litrów? Cały czas badań jak będzie najbardziej optymalnie. Światłami steruje ostatecznie przez node Red i też działa całkiem nieźle
Zawsze pozytywny :)
Trochę Shelly + Supla + Zamel + Tradfri z Ikea z żarówkami + google home.
Awatar użytkownika
QLQ
Posty: 2276
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 9:13 am
Lokalizacja: Koszalin

Vallhalen pisze: sob maja 29, 2021 4:37 pm Faktycznie się pozmienialo widzę! I widzę że do nas też musimy dodać czerwone rośliny. @qlq ile masz wat światła na ile litrów? Cały czas badań jak będzie najbardziej optymalnie. Światłami steruje ostatecznie przez node Red i też działa całkiem nieźle
Obecnie mam 1x aquael sunny 36w i 1x aquael plant na 300ltr. Wysokość aqua to 60 cm minus 10cm podłoża
jak coś nie działa to włącz zasilanie.....
Albert
Posty: 576
Rejestracja: pt sty 04, 2019 8:32 pm
Lokalizacja: Chełm

Ja też w akwa mam suplę. Mierzę temp wody, steruję lampą UV i zwykłą,napowietrzaczem dodatkowym i mam czujnik poziomu cieczy - wiem kiedy kilka cm odparowało i trzeba dolać :mrgreen: Choć i tak raz na tydzień robię podmiankę 8-)
Awatar użytkownika
Vallhalen
Posty: 163
Rejestracja: pn gru 10, 2018 9:25 am
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

QLQ pisze: sob maja 29, 2021 11:11 pm
Vallhalen pisze: sob maja 29, 2021 4:37 pm Faktycznie się pozmienialo widzę! I widzę że do nas też musimy dodać czerwone rośliny. @qlq ile masz wat światła na ile litrów? Cały czas badań jak będzie najbardziej optymalnie. Światłami steruje ostatecznie przez node Red i też działa całkiem nieźle
Obecnie mam 1x aquael sunny 36w i 1x aquael plant na 300ltr. Wysokość aqua to 60 cm minus 10cm podłoża
To ja mam w tej chwili Aquael 32 wat (plant) i obok dwa paski białego Leda w lampie diversa (diabły wiedzą ile wat). Znaczy że jak dokupie sunny 32w i wywale diversa to to będzie za dużo na mój zbiornik? Trochę mnie zaszokowałes i zgłupiałem ;)
Zawsze pozytywny :)
Trochę Shelly + Supla + Zamel + Tradfri z Ikea z żarówkami + google home.
Awatar użytkownika
Vallhalen
Posty: 163
Rejestracja: pn gru 10, 2018 9:25 am
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Albert pisze: ndz maja 30, 2021 12:08 pm Ja też w akwa mam suplę. Mierzę temp wody, steruję lampą UV i zwykłą,napowietrzaczem dodatkowym i mam czujnik poziomu cieczy - wiem kiedy kilka cm odparowało i trzeba dolać :mrgreen: Choć i tak raz na tydzień robię podmiankę 8-)
Co daje ci w zbiorniku lampa UV ?
Zawsze pozytywny :)
Trochę Shelly + Supla + Zamel + Tradfri z Ikea z żarówkami + google home.
Awatar użytkownika
QLQ
Posty: 2276
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 9:13 am
Lokalizacja: Koszalin

Vallhalen pisze: ndz maja 30, 2021 1:15 pm
Albert pisze: ndz maja 30, 2021 12:08 pm Ja też w akwa mam suplę. Mierzę temp wody, steruję lampą UV i zwykłą,napowietrzaczem dodatkowym i mam czujnik poziomu cieczy - wiem kiedy kilka cm odparowało i trzeba dolać :mrgreen: Choć i tak raz na tydzień robię podmiankę 8-)
Co daje ci w zbiorniku lampa UV ?
Może usuwa glony, usuwa ew jakieś choroby i inne paskudztwo . Jak natomiast aqua się ustabilizuje to uważam że jest niepotrzebna..nie miałem nigdy
jak coś nie działa to włącz zasilanie.....
Remi
Posty: 129
Rejestracja: wt maja 22, 2018 4:03 pm

W moim zbiorniku mam takie oto rzeczy:
- Oświetlenie (w planach lampa z symulacją wschodu/zachodu słońca - cały czas sie głowie jak to ugryźć jako że akwarium ma ponad 250 cm długości ;) )
- automatyczna podmiana wody (z odlewaniem nadmiaru wody do oczka na ogrodzie, ponadto zabezpieczenie grawitacyjne przed przelaniem)
- termostat (zabezpieczony dodatkowo skryptem kolegi Fracza, ponadto zabezpieczone dodatkowymi skryptami + pushover gdy oba poprzednie termostaty zawiodą. Jako ciekawostka akwarium ogrzewane piecem gazowym)
- napowietrzanie
- Pomiar pozomu wody w sumpie odpowiednio dla: komory filtra (mówi mi kiedy trzeba myć wkłady filtracyjne), komina (sprawdzenie czy filtracja prawidłowo działa, czy jest odpowiedni przepływ wody), komora pompy (wskazuje gdy za mało wody jest w obiegu co grozi zapowietrzeniem pomp, wówczas włącza podmiane + pushover wiadomo :) )
- Sterowanie lampą Fluval Prism 2.0

Co warto by było zrobić?
Wiadomo - TWW, TWO, PH, NO3, NO2, CO2 ale w moim przypadku to czeka na jakiś sensowny software (z wejściem 4-20 mA myślę).
Awatar użytkownika
Vallhalen
Posty: 163
Rejestracja: pn gru 10, 2018 9:25 am
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Remi pisze: ndz maja 30, 2021 5:52 pm W moim zbiorniku mam takie oto rzeczy:
- Oświetlenie (w planach lampa z symulacją wschodu/zachodu słońca - cały czas sie głowie jak to ugryźć jako że akwarium ma ponad 250 cm długości ;) )
- automatyczna podmiana wody (z odlewaniem nadmiaru wody do oczka na ogrodzie, ponadto zabezpieczenie grawitacyjne przed przelaniem)
- termostat (zabezpieczony dodatkowo skryptem kolegi Fracza, ponadto zabezpieczone dodatkowymi skryptami + pushover gdy oba poprzednie termostaty zawiodą. Jako ciekawostka akwarium ogrzewane piecem gazowym)
- napowietrzanie
- Pomiar pozomu wody w sumpie odpowiednio dla: komory filtra (mówi mi kiedy trzeba myć wkłady filtracyjne), komina (sprawdzenie czy filtracja prawidłowo działa, czy jest odpowiedni przepływ wody), komora pompy (wskazuje gdy za mało wody jest w obiegu co grozi zapowietrzeniem pomp, wówczas włącza podmiane + pushover wiadomo :) )
- Sterowanie lampą Fluval Prism 2.0

Co warto by było zrobić?
Wiadomo - TWW, TWO, PH, NO3, NO2, CO2 ale w moim przypadku to czeka na jakiś sensowny software (z wejściem 4-20 mA myślę).
Bo ty nie masz akwarium, tylko basen :P
Zawsze pozytywny :)
Trochę Shelly + Supla + Zamel + Tradfri z Ikea z żarówkami + google home.
dogu18
Posty: 257
Rejestracja: czw paź 11, 2018 8:35 pm

Dobry 🙂

W mojej kostce 30l steruje obecnie oświetleniem poprzez sonoff Basic.
Chciałem dorzucić teraz pomiar temperatury na ds żeby mieć podgląd kiedy jest za gorąco.

Czy mogę wykorzystać sonoff czy lepiej osobno wemos D1 zasilany z USB?

Oraz czy ds w metalowej tulejce nie będzie wydzielał czegoś do wody?
Pozdrawiam
Grzegorz Labudda
Awatar użytkownika
QLQ
Posty: 2276
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 9:13 am
Lokalizacja: Koszalin

dogu18 pisze: wt cze 08, 2021 8:05 am Dobry 🙂

W mojej kostce 30l steruje obecnie oświetleniem poprzez sonoff Basic.
Chciałem dorzucić teraz pomiar temperatury na ds żeby mieć podgląd kiedy jest za gorąco.

Czy mogę wykorzystać sonoff czy lepiej osobno wemos D1 zasilany z USB?

Oraz czy ds w metalowej tulejce nie będzie wydzielał czegoś do wody?
Mam takiego ds od 2017 w akwa I nic się nie dzieje
jak coś nie działa to włącz zasilanie.....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”