Woltomierz/Miernik Energii

Lechu_

wt mar 24, 2020 9:18 am

Witajcie
Jest fajny temat o woltomierzu który został zaaplikowany do Supli przez @piomar2.
Ja znalazłem ciekawą opcje mierzenia ilości zużytej energii/lub wyprodukowanej np przez panele fotowoltaiczne czyli dla napięcia stałego.
Jest to realizowane przez urządzenie PZEM-017 i konwerter MAX485. Wszystko wyświetlane na LCD. Przy wyższych amperażach stosuje się bocznik i to uwzględnia się w kodzie.
Tutaj daje link do strony :

https://solarduino.com/pzem-017-dc-ener ... h-arduino/

Tutaj mam pytanie do @elmaya i @piomar2. Czy mając ten kod z tej strony można to połączyć z kodem Supli aby te wartości były wyświetlane w aplikacji? Nawet jako domyślnie temperatura , ikonę można fajnie podmienić.
Awatar użytkownika
klew

wt mar 24, 2020 10:01 am

Wszystko się da ;P

Tylko po co chcesz mierzyć po stronie DC? Masz instalację PV offgrid i zasilasz coś bezpośrednio z DC?
Lechu_

wt mar 24, 2020 10:16 am

Panele będą ładować akumulatory przez takie urządzenie :
http://voltpolska.pl/pl/glowna/113-zasi ... 86417.html
Chce się podłączyć między panele a to urządzenie aby widzieć jakim napięciem i prądem są ładowane akumulatory oraz ile zostało w ten sposób wyprodukowane energii. Ergo ile energii dało mi słońce :) Instalacji jeszcze nie mam , na razie jestem na etapie konstrukcji w głowie i o ile do ilości zużytej energii typowo sieciowej zastosuje PZEM004 ale tego typu :

https://www.amazon.com/PZEM-004-Display ... B074PJLRV4

Wszystko będzie w jednym miejscu i mogę to podejrzeć przez wyświetlacze czy PZEM004 z linku powyżej, czy LCD podłączonego do ESP czy Wemosa (dla wartosci DC) albo podglądać wszystko w apce w Supli :)
Awatar użytkownika
klew

wt mar 24, 2020 10:26 am

Lechu_ pisze:
Panele będą ładować akumulatory przez takie urządzenie :
http://voltpolska.pl/pl/glowna/113-zasi ... 86417.html
Ale to jest falownik zmieniający 24 V DC na 230 V AC. PV daje prąd stały, akumulatory też ładuje się prądem stałym, więc falownik po drodze nie jest potrzebny ;).
Lechu_ pisze:
Chce się podłączyć między panele a to urządzenie aby widzieć jakim napięciem i prądem są ładowane akumulatory oraz ile zostało w ten sposób wyprodukowane energii. Ergo ile energii dało mi słońce :) Instalacji jeszcze nie mam , na razie jestem na etapie konstrukcji w głowie i o ile do ilości zużytej energii typowo sieciowej zastosuje PZEM004 ale tego typu :

https://www.amazon.com/PZEM-004-Display ... B074PJLRV4

Wszystko będzie w jednym miejscu i mogę to podejrzeć przez wyświetlacze czy PZEM004 z linku powyżej, czy LCD podłączonego do ESP czy Wemosa (dla wartosci DC) albo podglądać wszystko w apce w Supli :)
Trochę całego układu nie rozumiem, ale wracając do meritum - da się łatwo wstawić w ten kod Suplę, aby dane z tego PZEMa leciały do kanału "electricity meter" lub dowolnych innych kanałów.
Tylko kod jest na Arduino UNO i Mega. Na UNO Supla nie ruszy. Na Mega z kanałem "electricity meter" też na chwilę obecną może być cienko. Ale jest to do zrobienia.
Na ESP trzeba by sprawdzić, czy te przykładowe apliacje do PZEMa ruszą.
Także jeśli masz takie coś, to złóż i uruchom na ESP. Jak będzie Ci już wszystko działać, to daj znać i dorzucimy tam Suplę z kanałem "electricity meter"
Lechu_

wt mar 24, 2020 10:37 am

Dokładnie , mierzymy napięcie DC wg tej grafiki :

Obrazek

Czyli wyświetlamy w supli normalny miernik energii przez PZEM004, natomiast grubszy problem to wyświetlanie w supli tych wartości napięcia natęzenia i ilośći energii z PZEM017. Dlatego właśnie taki prosty woltomierz do Supli zaaplikował @piomar2 używając do tego celu kanału termometra. I pomyślałem że te wartości mogą być wyświetlane z ta ikonką stopni celcjusza a doda się tylko ikony V A czy Ah. Ten falownik jest potrzebny bo on służy jako ładowarka aku przez panele oraz do wytworzenia napięcia sieciowego. Nie ładujemy aku bezpośrednio z paneli tylko przez sterownik i tym jest własnie Sinuspro, ładowarką aku oraz przetwornicą napięcia.

Edyt...

Chyba że da się zaadoptować wartości napięcia DC do istniejącego już nowego licznika energii to już w ogóle byłby wypas 1000 :D
Awatar użytkownika
klew

wt mar 24, 2020 11:27 am

Jeśli będziesz miał działającą aplikację na ESP8266 dla tego PZEM na DC, to wrzucenie tam Supli i włożenie tych danych do kanału "electricity meter" będzie proste.
Samo rozwiązanie będzie brzydkie, ale będzie działać.
Nie widzę potrzeby używania kanału termometru, skoro możemy to normalnie wrzucić do "electricity meter"
Lechu_

wt mar 24, 2020 11:45 am

Jesli da sie wrzucic do electricity meter to super. Tzn ja tego nie opanuje dlatego dałem linka do tej strony gdzie jest kod do tego licznika DC dla arduino i LCD. Tylko dla czego bedzie brzydkie? :)
Awatar użytkownika
klew

wt mar 24, 2020 12:24 pm

Lechu_ pisze:
wt mar 24, 2020 11:45 am
Jesli da sie wrzucic do electricity meter to super. Tzn ja tego nie opanuje dlatego dałem linka do tej strony gdzie jest kod do tego licznika DC dla arduino i LCD. Tylko dla czego bedzie brzydkie? :)
Będzie "brzydkie" tak jak większość projektów na Arduino ;P.
Dla większości zjadaczy chleba, względy estetyczne kodu nie mają dużego znaczenia :D
Będzie to po prostu przeróbka jednej aplikacji pod konkretne zastosowanie.
Lechu_

wt mar 24, 2020 12:49 pm

Piękność kodu nie rzutuje na to co będzie w aplikacji a tylko to mnie interesuje :)
ODPOWIEDZ