Czujnik czadu

michal188
Posty: 138
Rejestracja: wt wrz 01, 2020 9:28 pm

Czy ktoś wie czy można to osuplowac?
https://m.pl.aliexpress.com/item/400081 ... sitedetail
local
Posty: 489
Rejestracja: pn sty 27, 2020 11:33 am

Tak. Kwestia napisania softu.
4xShelly 1, Shelly 1L, 2xShelly 2.5, Sonoff T3, 2xSonoff Basic R2, 4xNeo 16A
michal188
Posty: 138
Rejestracja: wt wrz 01, 2020 9:28 pm

Czyli pewnie gotowca nie ma :( zastanawiam się czy z tego wątku viewtopic.php?f=9&t=7065 soft nie dał by rady?
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Weź wemosa dołącz to podłącz pin D0 pod gpio wemosa i ustawić potencjometrem próg załączania.
Można też A0 czujnika podłączyć pod A0 wemosa tylko to trzeba sprawdzić zanim się to wykona czy nie będzie potrzebny dzielnik napięcia. Ponadto potrzebny byłby soft obsługujący wejście analogowe.
Awatar użytkownika
flowerek
Posty: 411
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:24 pm

uuu, to jest czujnik dymu a nie czadu - to co podlinkowałeś z aliexpress

@elmaya obiecał kiedyś zająć sie tym urzadzonkiem - znaczy osuplować je....ale teraz jest mało aktywny na forum (mam nadzieje ze wkrótce wróci)

a do do pomysłu z wemosem to MOJE ZDANIE jest takie, że czujnik czadu to zbyt poważna sprawa żeby tak go sobie zbudować. Z tego co mi kiedyś tłumaczył kolega pożarnik to trzeba go co jakiś czas testować i homologować i do tego potrzebna jest specjalna komora.
Dlatego kupowane w sklepie czujniki mają termin przydatności.

Ja bym poszedł w kierunku zakupu certyfikowanego czunika w sklepie i próbował jego wyjście na buzzer podpiąc do wemosa i w ten sposób otrzymać powiadomienie na komórkę. Choć akurat w przypadku czadu chyba bardziej zalecane jest głośne powiadomienie domowników buzzerem niż komunikat na komórkę - raczej trzeba szybko sie ewakuować z pomieszczenia i wietrzyć.

Może przesadzam ale miałem w rodzinie przypadek śmierci 2 osób z powodu czadu wiec jestem w tym temacie wyczulony.

Ps. osobiście mam 2 czujniki czadu w domu ale nie integrowałem ich z suplą. ich poziom buzzera obudziłby umarlaka i to wystarczy
11xSRW-01, 1x Sonoff mini schodowy, 3xSonoff SV, 5xSonoff S26, 4xSonoff Basic, 1xGosund Sp-111, 1xSonoff Touch, 1xH801, 1xSonoff Dual, czujnik poczty w skrzynce DIY, 1x Loratap roletowy (test trwa), 1x MiniTiger (test trwa), 1 x zawór wody BQ05 DIY
Awatar użytkownika
QLQ
Posty: 2276
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 9:13 am
Lokalizacja: Koszalin

Tez jestem tego zdania @flowerek aby czujniki były kalibrowane i homologiwane są takie że w razie alarmu wystawieja sygnsl na pin gdyby ktoś chciał powiadomienie.... ale PRZEDE WSZYSTKIM MAJĄ OBUDZIC I ZMUSIĆ DO EWEAKUACJI DOMOWNIKÓW. KONIEC I KROP,KA!!!
jak coś nie działa to włącz zasilanie.....
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Sam mam Orno OR-DC-615.
Natomiast czujnik, który wskazałem powinien być skalibrowany do odpowiedniego stężenia CO2. Można spróbować wykonać to testerem w sprayu. Możliwe, że jest on mniej dokładny niż ten zamontowany w moim czujniku ORNO.
Taki czujnik ma niby "czas przydatności"
Mój jest modułowy więc po wymianie modułu CO i Gazu dostał by kolejne 5 lat na działanie.
A sam moduł czujnika jak w linku
.
IMG_20210410_225958.jpg
IMG_20210410_225958.jpg (330.69 KiB) Przejrzano 1286 razy
michal188
Posty: 138
Rejestracja: wt wrz 01, 2020 9:28 pm

Ogólnie, to ma być jako dodatkowe zabezpieczenie posiadam certyfikowany czujnik , ten moja pomyłka jest czujnikiem dymu i w razie braku domowników w domu ma dać sygnał że coś się dzieje
Masad
Posty: 22
Rejestracja: pn lip 01, 2019 7:58 pm

Z tego co widziałem to nie ma zasilania awaryjnego. Co w przypadku braku zasilania (np. awaria w Tauron).?
Masad
Mew-01, licznik impulsów, sonoff basic R2 Gates (ewelink) 3szt. SRW-01, SBW-02 2szt.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”