Supla na RPi4B + SSD kolejny pad :(

Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3129
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

Ciekawostka. Odpaliłem pierwszą instancję na zwykłej karcie SD 16GB. Nie było żadnych problemów przez parę miesięcy. Ale poczytałem, że problemy pojawią się prędzej niż później, bo karta SD długo nie pociągnie. No to uruchomiłem opcję z bootowalnym dyskiem SSD. No i od tego czasu właśnie są kłopoty. Jakiś czas temu padła kieszeń. Na szczęście miałem drugą i zanim popsułem cokolwiek na dysku wymieniłem kieszeń i ruszyło. A dziś znowu nagły pad. Nauczony wcześniejszym doświadczeniem poleciałem do sklepu po kieszeń, ale po wymianie pojawiły się problemy z uruchomieniem malinki przez błędy na partycji z systemem :(

Jakie macie doświadczenia w tym zakresie? Jakiś sposób na szybkie przywrócenie funkcjonalności malinki po padzie? Z rozpędu pouruchamiałem na niej parę dodatkowych rzeczy, żeby się zasoby nie nudziły.
Czy może lepiej postawić to wszystko na czymś innym, bardziej stabilnym? Zaletą malinki jest mały pobór prądu i możliwość podpięcia jej pod zasilanie awaryjne na dłużej niż normalny serwer.

Wszelkie sugestie mile widziane.
Ja wracam do reanimacji partycji systemowej. Jak dobrze, że zdążyłem przenieść Buildera na zewnętrzną maszynkę ;)
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Są karty SD z przeznaczeniem do monitoringu "Purple" możliwe, że taka wytrzyma dłużej.
hZkgZK
Posty: 52
Rejestracja: pt sie 30, 2019 10:06 am

też się naczytałem o padających kartach SD ale wychodzi na to, że chyba mam jakieś szczęście. Moje RPi3B+ już ze 2 lata śmiga na tej samej karcie SD i to nie jakiejś super ze szczególnym przeznaczeniem tylko jakieś zwykłej SanDisk prawdopodobnie jeszcze z Aliexpress :D backup w razie czego robiony co jakiś czas
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18207
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Jaki system plików tam masz ? Ext4 z jouranlingiem ?
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3129
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

pzygmunt pisze: sob kwie 10, 2021 5:12 pm Jaki system plików tam masz ? Ext4 z jouranlingiem ?
Tak.
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3129
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

hZkgZK pisze: sob kwie 10, 2021 4:44 pm też się naczytałem o padających kartach SD ale wychodzi na to, że chyba mam jakieś szczęście. Moje RPi3B+ już ze 2 lata śmiga na tej samej karcie SD i to nie jakiejś super ze szczególnym przeznaczeniem tylko jakieś zwykłej SanDisk prawdopodobnie jeszcze z Aliexpress :D backup w razie czego robiony co jakiś czas
Mam w takim zestawie Octopi i też już chodzi ponad rok bezproblemowo. Ale zdecydowanie liczba operacji odczyt/zapis jest mniejsza niż przy supli i do tego jeszcze kilka innych usług...
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3129
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

System odpalił się z SSD, o wiele wolniej niż zazwyczaj... Ale w końcu pojawiła się zachęta do logowania. Jednak po wpisaniu usera pi nic się nie dzieje a po jakimś czasie pojawia się informacja

Kod: Zaznacz cały

Login timed out after 60 seconds.
[ OK ] Stopped Getty on tty1.
[ OK ] Started Getty on tty1.
I tak w kółko... po podaniu usera nie pojawia się prośba o podanie hasła. Po SSH też nie można wejść, malina odrzuca połączenie.
Wymiękam, nie chce mi się wszystkiego od nowa instalować :(
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
krycha88
Posty: 5175
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

Oj pamiętam jak miałem takie same problemy RPi i ta zabawa z tymi kieszeniami :lol:

Od 2 lat mam synology i nie wrócę do poprzedniego rozwiązania.

Ewentualnie mogę polecić postawić Linuxa na terminalu hp610t który posiada 2 porty SATA i też zużywa mało energii i działa stabilnie już parę lat.
https://gui-generic-builder.supla.io/
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3129
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

Jeszcze takie teksty

Kod: Zaznacz cały

pi@raspberrypi:~ $ mc
Nie można utworzyć katalogu tymczasowego /tmp/mc-pi: System plików wyłącznie do odczytu (30)
Pliki tymczasowe nie zostaną utworzone
Naciśnięcie dowolnego klawisza kontynuuje…
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
PuteR
Posty: 1421
Rejestracja: śr gru 06, 2017 10:07 am

Widać rpi coś nie bardzo chce działać z tymi kieszeniami i dyskami. U mnie już jest druga kieszen która narazie działa od dwóch miesięcy ciekawe jak długo jeszcze pociągnie. Pierwsza działa dokładnie trzy miesiące. Jeśli za miesiąc ta również padnie to trzeba będzie szukać innego rozwiązania 😊
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”