Sprawdzenie obecności faz / pomysł

Budek
Posty: 172
Rejestracja: ndz kwie 08, 2018 2:53 pm

Witajcie!

Mam do was pytanie, prośbę o podpowiedź.

Potrzebuję wykonać moduł który będzie mi sprawdzał obecność FAZ na wejściu z energetyki, oraz na wyjściu z agregatu.
Oczywiste jest, że moduł będzie potrzebował zasilania bateryjnego (6V lub 12V).
Dodatkowo, cała instalacja WIFI jest na UPS-ie, to mam załatwione.

Myślałem nad wykorzystaniem wejścia typu sensor z zastosowaniem przekaźnika lub transoptora (do weryfikacji).

Czy ktoś już się z takim problemem zmierzył, wykonał, testował ?

/Budek
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Ja mam w planach użycie tego typu układu do wykrywania obecności napięcia:
https://pl.aliexpress.com/item/32929509 ... j4ztp&mp=1

Nie wiem czy bym się bawił w zasilanie bateryjne. Może lepiej wstawić jakiś automatyczny przełącznik faz do zasilania układów kluczowych i tam dodać układ wykrywający obecność faz? Wtedy dopóki przynajmniej jedna faza ma zasilanie, to układ będzie działał. Jak padną wszystkie fazy, to układ po prostu będzie rozłączony.
Możesz też ten układ podłączyć pod tego samego UPSa co WiFi.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Adamo28
Posty: 138
Rejestracja: ndz lis 08, 2020 2:54 pm

Jeśli chcesz tylko sprawdzać czy masz na każdej fazie te 230V to dajesz 3 przekaźniki 230V i suplujesz na 3 wejścia. Transoptory też by mogły być jednak zanim bym się zdecydował na to rozwiązanie po testował bym czy jak np napięcie spadnie do 190V czy dalej będzie pokazywał że jest/niema . To samo z przekaźnikiem jednak tam chyba są większe szanse że się po prostu nie zazbroi. Planowałem zrobić coś takiego do silnika który mam oddalony o 200m na działce, 3 przekaźniki, każdy z osobnej fazy i przez ich NO szeregowo przeszyć sterowanie start/stop tego silnika, jednak jak by przerwa wystąpiła przy samym silniku to nie wykryje tego. Wypadało by mierzyć obciążenie każdej fazy i porównywać czy na każdej jest taki sam pobór... może jakimś HLW8012. Nie wiem czy przy zaniku jednej fazy bo "kret kabel przegryzł" i braku jej zwarcia asymetria miedzy fazami będzie na tyle duża aby zwykły czujnik zaniku i asymetrii faz zadziałał.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”