Sonoff mini R2 na ESP8285 - moje przygody

czort
Posty: 13
Rejestracja: pn maja 03, 2021 8:53 pm

Zamówiłem sonoffy.
Zgodnie z jakimiś tam poradnikami dolutowałem (nie bez problemów) 4 kabelki i zacząłem wgrywania oprogramowania.
Okazało się, że nic nie chce się załadować. Doszedłem do tego, że trzeba trzymać przycisk przez cały czas flashowania.
Trochę kombinowałem z różnymi pobranymi "binami", ale nic nie chciało działać.


W końcu odpaliłem Arduino IDE i ustawiłem płytkę ESP8285.
Okazało się, że przykładowe programy Supla bez problemu się kompilują i ładują na Sonoffa.

Ulepiłem taki kawałek kodu, wgrałem i uruchomiłem Sonoffa. Teraz działa i przełącza światło w kuchni.

Kod: Zaznacz cały

#define RELAY_PIN            12
#define BUTTON_PIN           4

void setup() {
  Serial.begin(115200);

  char GUID[SUPLA_GUID_SIZE] = {xxxxxxxxxxxxxxxx};
  char AUTHKEY[SUPLA_AUTHKEY_SIZE] = {xxxxxxxxxxxxxxxx};

  auto light = new Supla::Control::LightRelay(RELAY_PIN);
  auto button = new Supla::Control::Button(BUTTON_PIN);

  button->addAction(Supla::TOGGLE, light, Supla::ON_CHANGE);
    
  SuplaDevice.begin(
      GUID,              // Global Unique Identifier
      "xxxxxxxxxx.supla.org",  // SUPLA server address
      "xxxxxxxxxxxxxxx@outlook.com",   // Email address used to login to Supla Cloud
      AUTHKEY);          // Authorization key
}

void loop() {
  SuplaDevice.iterate();
}
Kompletnie nie mam doświadczenia z flashowaniem czegokolwiek - do tej pory używałem Arduino i NodeMCU - gotowych modułów i gotowego środowiska, mimo to jakoś ogarnąłem, ale... mam parę pytań:
  • Jak teraz zakutualizować oprogramowanie na tym Sonoffie? Pozostaje mi wymontowanie, lutowanie i odpalanie Arduino IDE?
  • Jak zmienić ustawienia WIFI?
  • Czy biblioteka dla Arduino IDE ma jakieś opcje aktualizacji przez WWW?
  • Czy są gdzieś zgromadzone instrukcje "jak wrzucić Suplę na urządzenie »XYZ« z Chin..." ?
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Biblioteka SuplaDevice nie ma żadnego wbudowanego zarządzania ustawieniami WiFi, ani aktualizacji OTA.
Natomiast można to samemu sobie dopisać.
Przechowywanie ustawień WiFi planowałem kiedyś dodać, ale projekt GUI Generic (i kilka innych na forum) tak się rozwinęły, że w zasadzie dla większości standarodwych rozwiązań nie trzeba nic kodować (sam używam generica na jednym module ;) ).

Oczywiście kod GUI Generic jest otwarty i możesz sobie na githubie podejrzeć jak to wszystko jest zrobione - jednak jest to dość duży projekt i ogarnięcie kodu może zająć więcej czasu. Z prostszych przykładów - sprawdź sobie jakieś nowsze projekty od @elmaya - on często robił konfigurację modułu przez WWW oraz wgrywanie softu przez OTA, a sporo jego programów jest zrobionych w ramach jednego pliku i nie są tak rozrośnięte jak Generic.

Odnośnie wgrywania Supli na urządzenie XYZ - szukaj na forum. Ale w zasadzie wgrywanie softu Supli niczym się nie różni od wgrywania innych softów - także jak nie ma na forum, to szukaj na google bez związku z Suplą - "how to flash xyz".
Praktycznie wszystkie moduły na ESP8266/8285 mają podobną istrukcję - podłącz GND, TX, RX, następnie daj GPIO0 do GND i podłącz zasilanie 3,3V. Następnie wgrywasz soft.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”