Termostat

Remi
Posty: 129
Rejestracja: wt maja 22, 2018 4:03 pm

Cześć, Cieszę się że w końcu społeczość Supli doczeka się termostatu (jakże brakującej funkcji w oficjalnej wersji).

Proszę zobaczcie moje sugestie poniżej:
klew pisze: śr cze 09, 2021 11:01 am
Ma to być urządzenie w miarę niezależne od Clouda i Internetu, więc zalecane jest dodawanie do układów jakiegoś zegara z podtrzymaniem bateryjnym (będzie dodany jakiś model do biblioteki).
W miarę możliwośći zaproponował bym wprowadzenie synchronizacji czasu z serwerem czasu poprzez protokół NTP (Network Time Protocol). Adres serwera czasu podawany przy konfiguracji (gdyby ktoś chciał się synchronizować do zegara lokalnego z jakiegoś powodu).
klew pisze: śr cze 09, 2021 11:01 am
[*] Tryb "wakacje" - ustawienie niższej temperatury na czas dłuższej nieobecności. Po ustawieniu końca "wakacji" urządzenie samo przełącza się w tryb "auto" (np. możemy ustawić aby na jeden dzień przed naszym powrotem, termostat nagrzał dom/mieszkanie).
Jak rozumiem tryb wakacji będzie ustawiany manualnie co w mojej ocenie jest za mało elastyczne. Mam nieoficjalną wersję termostatu w której mogę poprzez suplę włączyć/wyłączyć funkcję termostatu - jest to mega opcja dzięki której mam redundantny termostat (jeden pilnuje drugiego aby temperatura nie wyszla poza zakres). Ponadto systemy geolokalizacji dają nam możliwość wykrycia przez system, czy domownicy są na tyle daleko że w domu nie pojawią się w najbliższych godzinach i przy sterowaniu automatycznym funkcji "wakacje" jesteśmy w stanie zautomatyzować dobór odpowiednich temperatur (a o automatyzację tak na prawdę chodzi w systemach IoT).


Ponadto z moich obserwacji - jak część z nas wie na rynku jest sporo czujników DS18B20 które nie koniecznie są oryginalne. Zaobserwowałem, że czujniki te potrafią mocno zachwiać prawidłową pracą termostatu. Proponuję wprowadzić filtry na odczyty i np zebrać próbki 5-10 pomiarów, odrzucić te które są błędne i wyliczyć średnią, na bazie której termostat będzie sterował przekaźnikiem.

Jest planowany termostat z wyjściem analogowym?
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3942
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Remi pisze: śr cze 09, 2021 7:05 pm Ponadto z moich obserwacji - jak część z nas wie na rynku jest sporo czujników DS18B20 które nie koniecznie są oryginalne. Zaobserwowałem, że czujniki te potrafią mocno zachwiać prawidłową pracą termostatu. Proponuję wprowadzić filtry na odczyty i np zebrać próbki 5-10 pomiarów, odrzucić te które są błędne i wyliczyć średnią, na bazie której termostat będzie sterował przekaźnikiem.
To chyba prościej zastosować oryginalne DS18B20 i problem zniknie. Zaczynamy chcieć wprowadzać wodotryski kompletnie zbędne i wprowadzające sporo potencjalnych problemów.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8178
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

woytas1 pisze: śr cze 09, 2021 6:33 pm Jeszcze dodałbym zabezpieczenie przed przegrzaniem podłogi i jest full wypas.
Jest w planach w trybie z dwoma termometrami: "Możliwość ustawienia minimalnej i maksymalnej temperatury podłogi"
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8178
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Remi pisze: śr cze 09, 2021 7:05 pm W miarę możliwośći zaproponował bym wprowadzenie synchronizacji czasu z serwerem czasu poprzez protokół NTP (Network Time Protocol). Adres serwera czasu podawany przy konfiguracji (gdyby ktoś chciał się synchronizować do zegara lokalnego z jakiegoś powodu).
Biblioteka ma już możliwość odczytu czasu lokalnego dla użytkownika z serwera Supli. Nie dodawałbym osobno odczytu z NTP. Dzięki temu na serwerze i na urządzeniach będzie ten sam czas. Nie zmienia to jednak zalecenia do posiadania bateryjnego zegara podłączonego do urządzenia. Chodzi o to, aby termostat był w stanie pracować po utracie zasilania, gdy nie ma dostępu do sieci.
Remi pisze: śr cze 09, 2021 7:05 pm Jak rozumiem tryb wakacji będzie ustawiany manualnie co w mojej ocenie jest za mało elastyczne. Mam nieoficjalną wersję termostatu w której mogę poprzez suplę włączyć/wyłączyć funkcję termostatu - jest to mega opcja dzięki której mam redundantny termostat (jeden pilnuje drugiego aby temperatura nie wyszla poza zakres). Ponadto systemy geolokalizacji dają nam możliwość wykrycia przez system, czy domownicy są na tyle daleko że w domu nie pojawią się w najbliższych godzinach i przy sterowaniu automatycznym funkcji "wakacje" jesteśmy w stanie zautomatyzować dobór odpowiednich temperatur (a o automatyzację tak na prawdę chodzi w systemach IoT).
Tutaj jest pole do popisu i do dalszego rozwoju. Osobiście widziałbym możliwość włączenia trybu "wakacje" jednym kliknięciem dla wszystkich urządzeń. Sam w domu mam ~15 termostatów oraz klimatyzację i wentylację, które możnaby ustawić w tryb wakacyjny. Klikanie osobno na każdym termostacie i ustawianie daty powrotu to byłaby udręka ;)
Ale z drugiej strony ktoś może mieć w swojej Supli mieszkanie oraz domek letniskowy. Warto aby tryb "wakacje" był ustawiany osobno dla tych "domów". Lokalizacje tego problemu nie rozwiążą, bo te często są używane do poszczególnych pomieszczeń wewnątrz jednego "domu".
Jeśli byłby wystawiony interfejs do ustawiania tego stanu, to można sobie szaleć z geolokalizacją.
W ramach pracy nad termostatem na 100% nie będzie dodane nic związanego z geolokalizacją. Takie dane są dość wrażliwe. Już sam tryb "wakacje" ustawiony na 2 tygodnie na serwerze budzi moje lekkie wątpliwości (co jeśli ktoś dostał się do naszego konta i widzi ten stan?)
Remi pisze: śr cze 09, 2021 7:05 pm Ponadto z moich obserwacji - jak część z nas wie na rynku jest sporo czujników DS18B20 które nie koniecznie są oryginalne. Zaobserwowałem, że czujniki te potrafią mocno zachwiać prawidłową pracą termostatu. Proponuję wprowadzić filtry na odczyty i np zebrać próbki 5-10 pomiarów, odrzucić te które są błędne i wyliczyć średnią, na bazie której termostat będzie sterował przekaźnikiem.
Nigdy nie spotkałem się z DS-em, który by dawał duży rozrzut temperatur. Nawet DHT potrafią dawać dość stabilne odczyty (choć posiadają często duży stały błąd pomiaru). Termostat na pewno będzie korzystał z zaimplementowanych już termometrów w biblitece. Jeśli ktoś potrafi programować, to takie uśrednianie/odrzucanie można zawsze samemu zrobić. Jeśli nie programujesz i pokażesz mi te dziwne odczyty na kilku DS-ach, to obiecuję, że dorobię wersję uśredniającą pomiary ;). Natomiast jeśli jest to stały błąd pomiarowy, to takie korekty można wprowadzać w ramach aktualnego kodu.
Remi pisze: śr cze 09, 2021 7:05 pm Jest planowany termostat z wyjściem analogowym?
Owszem, ale możliwe są do ustawienia tylko dwie skrajne wartości wyjścia analogowego ;P
A tak na serio - rozwiń myśl. Czym chciałbyś sterować i w jaki sposób?
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
woytas1
Posty: 117
Rejestracja: wt paź 02, 2018 10:34 pm
Lokalizacja: Krosno

klew pisze: śr cze 09, 2021 8:20 pm
woytas1 pisze: śr cze 09, 2021 6:33 pm Jeszcze dodałbym zabezpieczenie przed przegrzaniem podłogi i jest full wypas.
Jest w planach w trybie z dwoma termometrami: "Możliwość ustawienia minimalnej i maksymalnej temperatury podłogi"
Jeśli będzie to działać niezależnie od temperatury otoczenia to ok.
Awatar użytkownika
michael
Posty: 1299
Rejestracja: śr lis 09, 2016 8:00 am
Lokalizacja: Wojkowice

klew pisze: śr cze 09, 2021 11:01 am Przymierzamy się do dodania oficjalnego kanału termostatu w Supli.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Czyli jest szansa przed sezonem grzewczym na zmontowanie i uruchomienie takiego układu :D
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Remi
Posty: 129
Rejestracja: wt maja 22, 2018 4:03 pm

Robert Błaszczak pisze: śr cze 09, 2021 8:17 pm To chyba prościej zastosować oryginalne DS18B20 i problem zniknie. Zaczynamy chcieć wprowadzać wodotryski kompletnie zbędne i wprowadzające sporo potencjalnych problemów.
Pytanie jakie mi się nasuwa - skąd mam mieć pewność że mam oryginalny czujnik? Problemem może być to, że użytkownicy mogą mieć problemy z DSami i zrzucą wine na termostat. Wy patrzycie na termostat jako narzędzie do kontroli temperatury w domu (spoko), ja patrzę na to jako akwarysta i każdy błąd może pójść w tysiące PLN. W mojej ocenie nie jest to żaden wodotrysk, to propozycja stworzenia systemu bycia bardziej niezawodnym.

klew pisze: śr cze 09, 2021 8:38 pm Biblioteka ma już możliwość odczytu czasu lokalnego dla użytkownika z serwera Supli. Nie dodawałbym osobno odczytu z NTP. Dzięki temu na serwerze i na urządzeniach będzie ten sam czas. Nie zmienia to jednak zalecenia do posiadania bateryjnego zegara podłączonego do urządzenia. Chodzi o to, aby termostat był w stanie pracować po utracie zasilania, gdy nie ma dostępu do sieci.
Jeżeli synchronizacja czasu następuje z serwera to zgadzam się w 100% i nie widzę więcej sensu implementacji NTP.
klew pisze: śr cze 09, 2021 8:38 pm "wakacje" ustawiony na 2 tygodnie na serwerze budzi moje lekkie wątpliwości (co jeśli ktoś dostał się do naszego konta i widzi ten stan?)
A jak by wprowadzić podgląd tego poprzez podwójną autoryzacje?
klew pisze: śr cze 09, 2021 8:38 pm Nigdy nie spotkałem się z DS-em, który by dawał duży rozrzut temperatur. Nawet DHT potrafią dawać dość stabilne odczyty (choć posiadają często duży stały błąd pomiaru). Termostat na pewno będzie korzystał z zaimplementowanych już termometrów w biblitece. Jeśli ktoś potrafi programować, to takie uśrednianie/odrzucanie można zawsze samemu zrobić. Jeśli nie programujesz i pokażesz mi te dziwne odczyty na kilku DS-ach, to obiecuję, że dorobię wersję uśredniającą pomiary ;).
Spotkałem się z powiadomieniami push które były trigerowane pomimo że temperatura w aplikacji wyglądała ok. Jeżeli to będzie wystarczające - mogę zrobić skrypt zczytujący dane z DS18B20 (podłączonego do Supli) po MQTT po czym po zgromadzeniu jakiegoś dłuższego okresu zerkne na ewentualne odchyłki (będę tutaj szukał pików, nie odchyłek rzędu 3%). Proszę daj mi znać czy to będzie wystarczający dowód. Nie gwarantuje że coś znajdę ale mam przeczucie że tak :)
klew pisze: śr cze 09, 2021 8:38 pm Owszem, ale możliwe są do ustawienia tylko dwie skrajne wartości wyjścia analogowego ;P
A tak na serio - rozwiń myśl. Czym chciałbyś sterować i w jaki sposób?
Nie o takie analogowe mi chodziło :P
To pytanie było bardziej zadane z czystej ciekawości:)
Ale jako przykład - mógłbym zrobić sterowanie temperatury wody w akwarium poprzez sterowanie zaworem kontrolowanym poprzez sygnał analogowy (ogrzewam akwarium gazowo i mam zwykły wymiennik woda-woda). A tak na serio "analog z 2 stanami" mi wystarczy :)
Ostatnio zmieniony czw cze 10, 2021 6:50 pm przez Remi, łącznie zmieniany 1 raz.
rav.b
Posty: 337
Rejestracja: pn lis 26, 2018 9:09 am
Lokalizacja: Niepołomice/Lipnica Mała
Kontakt:

Czy zostanie wzbogacony termostat Heatpol (w grzałkach) o ewentualne nowe funkcje z termostatu ogólnego?
5x ROW-02, 4x SRW-02, 2x LIW-01, 2x DIW-01, 2x THW-01, 2x SLW-01, 1x mSRW-01, 1x mROW-02, 1x ROW-02m, 1x ROW-01/16A, 1x ROW-01, 1x SLW-02, 1x MEW-01, 1x PNW-01, 1x OSW-01, 1x RNW-01, 3x Heatpol Home+, 1x Sonoff mini
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18207
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Nie sądzę
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8178
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Remi pisze: czw cze 10, 2021 8:42 am A jak by wprowadzić podgląd tego poprzez podwójną autoryzacje?
Raczej prędzej będziemy mieli logowanie dwuetapowe, ale na to też pewnie trzeba poczekać :)
Remi pisze: czw cze 10, 2021 8:42 am Spotkałem się z powiadomieniami push które były trigerowane pomimo że temperatura w aplikacji wyglądała ok. Jeżeli to będzie wystarczające - mogę zrobić skrypt zczytujący dane z DS18B20 (podłączonego do Supli) po MQTT po czym po zgromadzeniu jakiegoś dłuższego okresu zerkne na ewentualne odchyłki (będę tutaj szukał pików, nie odchyłek rzędu 3%). Proszę daj mi znać czy to będzie wystarczający dowód. Nie gwarantuje że coś znajdę ale mam przeczucie że tak :)
Skrypty jak dla mnie działają nieprzewidywalnie i nie rozumiem czemu czasami coś robią ;). Także to nie jest argument :P
Możesz tak zrobić odczyt danych. Tylko upewnij się, że masz soft na urządzeniu na bazie aktualnej SuplaDevice. Softy sprzed 1 roku czasami wariują. Przykłądowo DS-y czasem zwaracają odczyt około 80 st jako sygnalizacja błędu. SuplaDevice taki odczyt ignoruje, inne softy z reguły przesyłają 80 stopni do serwera.
Remi pisze: czw cze 10, 2021 8:42 am To pytanie było bardziej zadane z czystej ciekawości:)
Ale jako przykład - mógłbym zrobić sterowanie temperatury wody w akwarium poprzez sterowanie zaworem kontrolowanym poprzez sygnał analogowy (ogrzewam akwarium gazowo i mam zwykły wymiennik woda-woda). A tak na serio "analog z 2 stanami" mi wystarczy :)
Analogowy z dwoma stanami, to wyjście cyfrowe. Ogólnie możemy też dawać sygnał analogowy na wyjście lub PWM, tylko pytanie jakie systemy grzewcze by z tym współpracowały. Możemy też ten temat odłożyć na później, bo aktualnie najważniejsze jest ustalić co ma być możliwe na interfejsie między urządzeniem a serwerm. Ewentualne inne rodzaje sterowania wyjściem można potem w sofcie urządzenia dorobić bez wpływu na pozostałe elementy Supli.

Podobnie możemy się zastanowić nad dodaniem kilku algorytmów grzania (zwykła histereza, PWM, PI, PID i inne). Samą implementację algorytmów można zostawić na później, natomiast jeśli chcemy aby była ona ustawiana z apki, to trzeba o tym pomyśleć już teraz.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”