Pomysły na rozdzielnice

Student161616
Posty: 14
Rejestracja: ndz lut 05, 2017 3:19 pm

Witam, jako że biorę się za o suplowanie domu, proszę o wasze zdjęcia z wykonanych rozdzielnic w domu(Mam układ gwiazdy). Może ktoś podrzuci fajną inspirację jak kartę przekaźników czy samo esp macie ułożone. Szukałem na znanym portalu obudowy pod moduł przekaźników ale znalazłem tylko:Obrazek
Ewentualnie uchwyt pod esp:Obrazek
Tylko trochę kiepsko będzie wyglądało mnóstwo cienkich przewodów łączące esp->mcp23017->karta przekaźników/konwerer poziomów logicznych.
Ogarnął może ktoś ten temat? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2268
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Ja dopiero zaczynam ale mam zamiar zrobić tak:
20210705_201437.jpg
20210705_201437.jpg (2.01 MiB) Przejrzano 1444 razy
20210705_201446.jpg
20210705_201446.jpg (1.66 MiB) Przejrzano 1444 razy
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8263
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Ja zmierzam w tym kierunku ;)
IMG20210419232414.jpg
IMG20210419232414.jpg (1.39 MiB) Przejrzano 1440 razy
A jeśli chcesz montować te moduły przekaźnikowe, to dużo prościej to ogarnąć na rozdzielnicach multimedialnych, albo takich, gdzie możesz zamontować taką płytę "multimedialną" zamiast kilku szyn.

Na portalach aukcyjnych można też znaleźć "gotowe" sterowniki z kilkoma przekaźnikami na szynę z obudowie (np. coś takiego https://allegro.pl/oferta/sterownik-prz ... 0579164531 - ale nie znam tego sprzętu i nie wiem jak się sprawuje).
Ja kiedyś kombinowałem z dopasowaniem gotowych obudów do przekaźników i udało mi się coś dopasować do modułu 8 przekaźników na płytce, gdzie 4 przekaźniki są po jednej stronie i 4 po drugiej.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3132
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

Czizes, 6 mewek? Do czego?
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2268
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Wygląda lepiej ;) ale mniej zabawy ... I mniej możliwości. Zamierzam pomontowac na szynach kilka różnych płytek z wgranym GUI w zależności od potrzeb (ledy, światła, czujniki temperatury, rolety, bramy, kontaktrony, mpx, etc) I do tego 3xdimmer'y. Zobaczymy co wyjdzie I czy wystarczy mi cierpliwości ;)
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
lesny8
Posty: 2814
Rejestracja: pn gru 11, 2017 9:43 pm

To są SRW-02m ;)
Czekam na kolejne Supla Offline Party 👍
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3132
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

lesny8 pisze: pn lip 05, 2021 9:03 pm To są SRW-02m ;)
Kurcze, wybaczcie ślepemu :D
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8263
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Goral64 pisze: pn lip 05, 2021 9:04 pm
lesny8 pisze: pn lip 05, 2021 9:03 pm To są SRW-02m ;)
Kurcze, wybaczcie ślepemu :D
To i to zielone, można się pomylić ;)

Podliczniki zrobione na starszych Zamelach z wyjściem impulsowym (kilka szt jednofazowych i jeden 3-fazowy). Wymieniać nie będę, bo jedyne co potrzebuję to pomiar zużycia bez rozbicia na fazy, więc to co mam spełnia swoją funkcję. Od nich zaczęła się moja przygoda z Suplą :)
IMG_20191005_101949.jpg
IMG_20191005_101949.jpg (509.08 KiB) Przejrzano 1386 razy
YoMan pisze: pn lip 05, 2021 9:02 pm Wygląda lepiej ;) ale mniej zabawy ... I mniej możliwości.
Pozwól, że zadedykuję Ci to zdjęcie ;)
FB_IMG_1596965030605.jpg
FB_IMG_1596965030605.jpg (167.49 KiB) Przejrzano 1386 razy
Ja planowałem wszsystko sobie też samemu porobić, ale założenie było takie, aby też wszystko działało bez "inteligentnej nakładki". Stąd zrobiłem oświetlenie na przekaźnikach bistabilnych, którymi można sterować na wiele różnych sposobów. Podobnie z roletami - poszedłem w moduły Zamela do rolet (tylko takie starsze, bo wtedy SRW-02m jeszcze nie było) i planowałem na nie też nałożyć nakładkę, która udaje przyciski itp.
Ostatecznie po dwóch latach braku czasu na robienie "nakładki", zdecydowałem się na wymianę sterowników rolet na SRW-02m. Dodałem harmonogramy i prawie przestałem używać przycisków od rolet (ani tych na ścianie, ani w apce).
Kto wie, czy następne nie pójdą ROW-04m ;). Ale brak automatyki przy oświetleniu mi w niczym nie przeszkadza. Jedynie brakuje mi tego, aby automatycznie gasić światło jak wychodzę z domu.

Brama wjazdowa chodzi na SBW-01 i do niego też mam podłączony czujnik poczty w skrzynce na listy.
Elektrozaczep furtki chodzi na układzie z GUI Generic (dzięki chłopaki! aż sam byłem zaskoczony jak prosto można to skonfigurować) i przy okazazji robi za małą stację pogodową.
Drzwiami wejściowymi steruje jakiś yunshan.
Z rzeczy, których mi brakuje zostały w zasadzie dwie funkcje:
- brama garażowa
- sterowanie kilkoma roletami (salon od strony południowej z kilkunastoma m2 szkła) w zależności od natężenia światła i pory roku

Będąc informatykiem/programistą, który buduje dom, można łatwo popaść w paranoję inteligentnych rozwiązań ;). W moim przypadku z upływem czasu docierało do mnie, że większości tych "funkcjonalności" tak naprawdę nie potrzebuję. Trzeba też uważać, bo każda rzecz, która będzie sprawiała trudności i będzie czasem "dziwnie" pracować, stanie się pretekstem do wytykania Tobie błędów przez żonę :D
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3132
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

No i nikt wiecznie nie żyje. Trzeba zrobić tak, żeby po nas też ktoś mógł z tego korzystać ;)
Moja Lepsza Połowa zaakceptowała "bawienie się" światłami przez apkę w telefonie. Ale gdyby pod moją nieobecność coś padło na lokalnym serwerze Supli czy coś w ten deseń to musi być możliwość alternatywnego sterowania inaczej na narzekaniu i wytykaniu by się nie skończyło :D
A w rozdzielni to wie tylko, którego eSa musi wyłączyć, żeby się w nocy lampy z czujnikami ruchu wokół domu nie włączały przy wichurze :)
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
shimano73
Posty: 1972
Rejestracja: ndz lut 28, 2016 12:27 pm
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

Goral64 pisze: pn lip 05, 2021 9:59 pm No i nikt wiecznie nie żyje. Trzeba zrobić tak, żeby po nas też ktoś mógł z tego korzystać ;)
Moja Lepsza Połowa zaakceptowała "bawienie się" światłami przez apkę w telefonie. Ale gdyby pod moją nieobecność coś padło na lokalnym serwerze Supli czy coś w ten deseń to musi być możliwość alternatywnego sterowania inaczej na narzekaniu i wytykaniu by się nie skończyło :D
A w rozdzielni to wie tylko, którego eSa musi wyłączyć, żeby się w nocy lampy z czujnikami ruchu wokół domu nie włączały przy wichurze :)
Mam podobne podejście do wszystkich smart home , jako że oprócz pracy na etacie zajmuje sie instalacjami elektrycznymi w domkach , popełniłem ( jak ja nie cierpię tego określenia :lol: ) dwie instalacje w których oświetlenie było - jest sterowane z użyciem przekaźnika bistabilnego instalacyjnego (np Hager EPN520) a on, sterowany za pomocą np Raspberry ( Open-hub) w jednej instalacji lub s7-300 (Step 7) w drugiej . Przekaźnik ten ma dwa styki no , jeden do oświetlenia drugi do kontroli stanu . Oświetlenie jest załączane po przez łącznik chwilowy (dzwonkowy) bez udziału sterownika , dlatego jeśli padnie to oświetlenie będzie dziać nadal. Jak pisałem kilka postów wyżej, w jednej instalacji rolety sterowane sa modułu przekaźnikowego po modbus'ie, pozwoliłem inwestorowi dokonać wyboru i to był błąd 8-) , bo wybrał moduł z przekaźnikami ze stykami tylko NO co utrudniło wykonanie zabezpieczenia przed równoczesnym załączeniem lokalnym i "smart" co z powodu buga w połączeniach doprowadziło do zwarcia i sklejenia się styków w przekaźniku i łączniku lokalnym . Wymiana przekaźnika jest bardzo utrudniona bo najpierw trzeba wydostać moduł z rozdzielnicy a później go wylutować z płytki :shock: . Teraz już wiem ze należało wybrać przekaźniki ze stykami no i nc i najlepiej takimi na podstawkach aby łatwo go było wymienić. Instalacje wykonane inwestorom którzy maja pojęcie o programowaniu czy to OpenHub'a czy Step7.
Załączniki
tab.JPG
tab.JPG (123.19 KiB) Przejrzano 1368 razy
IMG_4895.JPG
IMG_4895.JPG (102.86 KiB) Przejrzano 1368 razy
W elektronice jak nie wiadomo o co chodzi to zwykle chodzi o zasilanie

Wezmę udział w Supla Offline Party 2024 :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”