Pomysły na rozdzielnice

Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1782
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

:o
Obrazek
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2278
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

klew pisze: pn lip 05, 2021 9:43 pm
Goral64 pisze: pn lip 05, 2021 9:04 pm
lesny8 pisze: pn lip 05, 2021 9:03 pm To są SRW-02m ;)
Kurcze, wybaczcie ślepemu :D
Trzeba też uważać, bo każda rzecz, która będzie sprawiała trudności i będzie czasem "dziwnie" pracować, stanie się pretekstem do wytykania Tobie błędów przez żonę :D
Wiem, dlatego wszystko ma działać również offline i być w jednym miejscu a nie poupychane po puszkach. W razie czego pruje wszystko i łącze na krótko albo montuje komercyjny sprzęt typu knx, grenton, etc.
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8293
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Pamiętaj jeszcze o ogromnej rozdzielnicy ;). Ja kupiłem taką na 216 modułów i w trakcie pracy stwierdziłem, że tam będzie ciasno, więc na oświetlenie i rolety na poddaszu dałem osobną (chyba 4x18), gdzie okazało się, że upchałem wszystko na styk, ale brakło miejsca na dodatkowe sterowniki, więc dokupiłem jeszcze jedną o takich samych wymiarach, tylko multimedialną ;)

Takie są konsekwencje "topologi gwiazdy" ;).
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
Lucas
Posty: 833
Rejestracja: pn lip 31, 2017 7:11 am
Lokalizacja: Chrzanów

klew pisze: wt lip 06, 2021 6:58 am Pamiętaj jeszcze o ogromnej rozdzielnicy ;). Ja kupiłem taką na 216 modułów i w trakcie pracy stwierdziłem, że tam będzie ciasno, więc na oświetlenie i rolety na poddaszu dałem osobną (chyba 4x18), gdzie okazało się, że upchałem wszystko na styk, ale brakło miejsca na dodatkowe sterowniki, więc dokupiłem jeszcze jedną o takich samych wymiarach, tylko multimedialną ;)

Takie są konsekwencje "topologi gwiazdy" ;).
Niestety to prawda, o ile w domu na etapie projektowania można jeszcze coś pomyśleć, to w mieszkaniu duża rozdzielnica będzie stanowić problem. U mnie musiałaby zajmować dużą część przedpokoju a i tak fizycznie ciężko byłoby ją schować. Dlatego praktycznie wszędzie mam moduły dopuszkowe. Dlatego jak masz możliwość to planuj jak największą :) zmieszczą się w niej jeszcze multimedia i dodatkowe rzeczy.

Fajnie u Krzyśka wyglądają te SRW obok siebie, ale jeszcze fajnie by było zamiast gąszcza antenek jeden moduł sterujący i reszta moduły rozszerzające, jak w PLC. Tylko, że im więcej osobnych modułów, to mniejsza szansa na awarię całości.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8293
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Lucas pisze: wt lip 06, 2021 8:11 am Fajnie u Krzyśka wyglądają te SRW obok siebie, ale jeszcze fajnie by było zamiast gąszcza antenek jeden moduł sterujący i reszta moduły rozszerzające, jak w PLC. Tylko, że im więcej osobnych modułów, to mniejsza szansa na awarię całości.
Do domów do rozdzielni, to przydałyby się takie większe konfigurowalne moduły w stylu 16 out, 16 in. Wtedy nawet ilość antenek by nie przeszkadzała :)

Wcześniej miałem do rolet Zamelowskie SRM-xx i tam jeden podwójny moduł był do 1 rolety. Na SRW mam w tym samym wymiarze 2 rolety :), więc po wymianie zrobiło się dużo miejsca.
Podobnie byłoby na ROW-04m - rozmiar 2 modułów, a steruje 4 obwodami. Ilość moich przekaźników bistabilnych też by znacznie spadła.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3132
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

klew pisze: wt lip 06, 2021 8:29 am Podobnie byłoby na ROW-04m - rozmiar 2 modułów, a steruje 4 obwodami. Ilość moich przekaźników bistabilnych też by znacznie spadła.
ROW-04m do rozdzielnicy są idealne. Nawet biorąc pod uwagę, że nie posiadają 4 osobnych obwodów, tylko 2 pary obwodów.

W moim 19 letnim domu nikt na etapie deweloperki nie myślał i "smart home", a inwestor budował to tylko po to, żeby opchnąć, więc oszczędzał jak tylko mógł. Gdy go kupiłem w stanie surowym zamkniętym miał już większość instalacji (cały parter i część poddasza) ale IoT w domu był raczej w sferze marzeń wtedy niż praktycznych realizacji ;)

Dopiero od niedawna stwierdziłem, że w końcu można coś takiego do domu dołożyć, właśnie dzięki Supli.

O topologii gwiazdy mogę zapomnieć, bo musiałbym robić od nowa większość instalacji, a na to nie mam ani czasu, ani hajsu, ani energii ;)
Powiększyłem więc 3 rozdzielnice (główna, garaż, poddasze) o tyle o ile się dało i było potrzeba, wrzuciłem zasilanie awaryjne na kilka obwodów, a poza MEWką i 2 ROW-04m wszystko mam poupychane w puszkach lub obudowach lokalnie przy odbiornikach.

Gdybym mógł robić to od nowa, pewnie zrobiłbym 1 dużą rozdzielnicę na 150% planowanych obwodów i do tego część multimedialną.
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2278
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

klew pisze: wt lip 06, 2021 6:58 am Pamiętaj jeszcze o ogromnej rozdzielnicy ;). Ja kupiłem taką na 216 modułów i w trakcie pracy stwierdziłem, że tam będzie ciasno, więc na oświetlenie i rolety na poddaszu dałem osobną (chyba 4x18), gdzie okazało się, że upchałem wszystko na styk, ale brakło miejsca na dodatkowe sterowniki, więc dokupiłem jeszcze jedną o takich samych wymiarach, tylko multimedialną ;)

Takie są konsekwencje "topologi gwiazdy" ;).
qrcze, może trochę mało przewidziałem :( założyłem dwie takie skrzynki jak na zdjęciu aczkolwiek przekaźniki do ogrzewania będą w skrzynkach rozdzielaczowych obok zaworów, a zasilacze ledów poza rozdzielnią dla lepszego chłodzenia i oszczędzenia miejsca.
W rozdzielni zostają przekaźniki do świateł on/off, rolet, bramy, drzwi, mosfety do ledów, wemosy i mcp
Jak to mierzyłem to wychodziło mi, że bez zasilaczy się spokojnie zmieści w jednej skrzynce, a druga na zasilacze 5v + zapas :(
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8293
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

YoMan pisze: wt lip 06, 2021 10:42 am qrcze, może trochę mało przewidziałem :( założyłem dwie takie skrzynki jak na zdjęciu aczkolwiek przekaźniki do ogrzewania będą w skrzynkach rozdzielaczowych obok zaworów, a zasilacze ledów poza rozdzielnią dla lepszego chłodzenia i oszczędzenia miejsca.
W rozdzielni zostają przekaźniki do świateł on/off, rolet, bramy, drzwi, mosfety do ledów, wemosy i mcp
Jak to mierzyłem to wychodziło mi, że bez zasilaczy się spokojnie zmieści w jednej skrzynce, a druga na zasilacze 5v + zapas :(
Poza sterowaniem trzeba też zmieścić zabezpieczenia.
Ja mam osobne różnicówki na każdą fazę, oraz na: oświetlenie (rozłożone na 3 fazy na parterze i 3 fazy na piętrze, więc 6 różnicówek), gniazdka (3 różnicówki), lodówka i zamrażarka na osobnym obwodzie (1 różnicówka ze zintegrowaną przeciążeniówką), gniazdka ogrodowe (1 różnicówka), bramy+furtka+domofon itd (1 różnicówka), ogrzewanie elektryczne (3 fazy, więc trzy różnicówki), klima (1 różnicówka), wentylacja (1 różnicówka), rolety parter i piętro (2 różnicówki), przepływowy podgrzewcza wody (ma koło 25 kW, więc chciałem osobno zabezpieczyć - różnicówka 3-f), indukcja (różnicówka 3-f).
Do tego są zabezpieczenia nadprądowe. Czyli do każdej wyżej opisanej różnicówki, dochodzi przynajmniej 1 zabezpieczenie nadprądowe. Wyjątkiem są gniazdka (mam chyba 15 obwodów, na każdym do 4-5 gniazdek, więc 15 nadprądowych), ogrzewanie elektryczne (kable grzewcze - też koło 15 obwodów i każdy z osobnym zabezpieczeniem nadprądowym).

Z tego wszystkiego mam 5 jednofazowych obwodów opomiarowanych (5x LEM-01) i jeden 3-fazowy LEM-03 (chyba).
Robiąc oświetlenie na przekaźnikach bistabilnych, każdy obwód oświetlenia to 1 przekaźnik w rodzielni - nie pamiętam dokładnie ale ponad 20 szt tam jest).
Rolet mam koło 15 szt, więc 8x SRW-02m

Trzeba jeszcze zmieścić wyłącznik główny, zabezpieczenie przeciwprzepięciowe i jakieś rozdzielacze.

Jak to mówią: sky is the limit ;)
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2278
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

klew pisze: wt lip 06, 2021 12:04 pm
YoMan pisze: wt lip 06, 2021 10:42 am qrcze, może trochę mało przewidziałem :( założyłem dwie takie skrzynki jak na zdjęciu aczkolwiek przekaźniki do ogrzewania będą w skrzynkach rozdzielaczowych obok zaworów, a zasilacze ledów poza rozdzielnią dla lepszego chłodzenia i oszczędzenia miejsca.
W rozdzielni zostają przekaźniki do świateł on/off, rolet, bramy, drzwi, mosfety do ledów, wemosy i mcp
Jak to mierzyłem to wychodziło mi, że bez zasilaczy się spokojnie zmieści w jednej skrzynce, a druga na zasilacze 5v + zapas :(
Poza sterowaniem trzeba też zmieścić zabezpieczenia.
Ja mam osobne różnicówki na każdą fazę, oraz na: oświetlenie (rozłożone na 3 fazy na parterze i 3 fazy na piętrze, więc 6 różnicówek), gniazdka (3 różnicówki), lodówka i zamrażarka na osobnym obwodzie (1 różnicówka ze zintegrowaną przeciążeniówką), gniazdka ogrodowe (1 różnicówka), bramy+furtka+domofon itd (1 różnicówka), ogrzewanie elektryczne (3 fazy, więc trzy różnicówki), klima (1 różnicówka), wentylacja (1 różnicówka), rolety parter i piętro (2 różnicówki), przepływowy podgrzewcza wody (ma koło 25 kW, więc chciałem osobno zabezpieczyć - różnicówka 3-f), indukcja (różnicówka 3-f).
Do tego są zabezpieczenia nadprądowe. Czyli do każdej wyżej opisanej różnicówki, dochodzi przynajmniej 1 zabezpieczenie nadprądowe. Wyjątkiem są gniazdka (mam chyba 15 obwodów, na każdym do 4-5 gniazdek, więc 15 nadprądowych), ogrzewanie elektryczne (kable grzewcze - też koło 15 obwodów i każdy z osobnym zabezpieczeniem nadprądowym).

Z tego wszystkiego mam 5 jednofazowych obwodów opomiarowanych (5x LEM-01) i jeden 3-fazowy LEM-03 (chyba).
Robiąc oświetlenie na przekaźnikach bistabilnych, każdy obwód oświetlenia to 1 przekaźnik w rodzielni - nie pamiętam dokładnie ale ponad 20 szt tam jest).
Rolet mam koło 15 szt, więc 8x SRW-02m

Trzeba jeszcze zmieścić wyłącznik główny, zabezpieczenie przeciwprzepięciowe i jakieś rozdzielacze.

Jak to mówią: sky is the limit ;)
Na szczęście to wszystko co opisujesz uznałem za podstawową część instalacji elektrycznej, która musi być nawet bez smarthoma i to wszystko jest w 3 skrzyneczce. Dwie pozostałe mam dla siebie ;)
Na razie u mnie wyjdzie 15 rolet i ok. 30 obwodów świetlnych (sterowanych) czyli na oko 45 przekaźników i 15 mosfetów - według wyliczeń powinno się zmieścić na 2 szynach (1 szyna = 32 przekaźniki). Pewnie dojdą jeszcze jakieś pierdoły typu 2 grzejniki elektryczne, lub jeszcze coś innego. Przekaźniki od ogrzewania przy zaworach. Dojdzie jeszcze sterowanie podlewaniem ale to już pójdzie do drugiej skrzyneczki. Zastanawiam się tylko czy w przypadku sterowania np. roletami, bramą lub furtką nie można zamiast przekaźników zastosować optoizolatorów. Masz jakieś uwagi co do takiego rozwiązania?

Ale masz racje z limitem .... zaczynam się hamować bo o czym nie pomyślę to chcę "suplować" i już sobię daruję np, suplowanie światła w przejściu, które może być na zwykłej czujce ruchu albo podgrzewanie lustra bo to można zrobić na offline'owym timerze ;)
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
QLQ
Posty: 2278
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 9:13 am
Lokalizacja: Koszalin

Dżizus Krajs! Po przeczytaniu tego wszystkiego .. dobrze, że moja żona odwiodła mnie od zrobienia smart spłuczki ! :lol: :lol: :lol:
jak coś nie działa to włącz zasilanie.....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”