Wyładowania atmosferyczne, burze i supla

edm
Posty: 440
Rejestracja: pn sty 15, 2018 6:18 pm

Witam.
Ostatnio dużo wyładowań atmosferycznych w moim regionie. Od sąsiadów słyszę że pioruny wyrządziły im szkody (przepięcia w gniazdkach) i uszkodziło trochę sprzętu RTV / AGD.

Zastanawiam się czy jeśli mam gniazdka sterowane suplą, np. moduły przekaźników SSR i elektromagnetyczne, moduły zamel i sonoff to czy "odłączenie" gniazdka za pomocą modułu, a w zasadzie przekaźnika modułu wystarczy aby skutecznie zabezpieczyć się przed uszkodzeniem urządzenia podłączonego do tego gniazdka.

Zdaję sobie sprawę że w przypadku przepięcie prawdopodobnie moduł z przekaźnikiem może ulec uszkodzeniu i powiedzmy że z tym się godzę. Lecz pytanie czy pomimo rozłączonego przekaźnika istnieje ryzyko przejścia napięcia do gniazdka i uszkodzenia podłączonego urządzenia?.
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 :D
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18280
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Myślę, że warto zacząć od ogranicznika przepięć.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Przekaźniki z reguły odcinają L (lub N - zależnie jak to podłączysz). Drugi przewód jest nadal zwarty i podłączony do instalacji.

Do zabezpieczenia przed przepięciami służą ograniczniki przepięć, które montuje się od rozdzielni po gniazdka, do których są wpięte urządzenia. Z reguły trzeba mieć całą kaskadę zabezpieczeń, aby skutecznie chronić wrażliwy sprzęt.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
edm
Posty: 440
Rejestracja: pn sty 15, 2018 6:18 pm

klew pisze: czw lip 15, 2021 8:51 am Przekaźniki z reguły odcinają L (lub N - zależnie jak to podłączysz). Drugi przewód jest nadal zwarty i podłączony do instalacji.
Faktycznie. Czyli założyć można że "przekaźnik" to żadne zabezpieczenie.
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 :D
Awatar użytkownika
Lucas
Posty: 833
Rejestracja: pn lip 31, 2017 7:11 am
Lokalizacja: Chrzanów

Temat i pytanie bardzo na czasie, bo ostatnio strzela dosyć mocno. Wczoraj u siebie miałem trzy burze, jedna za drugą. Sam się nad tym nieraz zastanawiam, bo Supli w ścianach dużo, a nie nie każdy sprzęt da się/można odłączyć w czasie burzy.
Patryk
Posty: 2677
Rejestracja: pn sty 07, 2019 7:51 pm
Lokalizacja: Rybnik

Lucas pisze: czw lip 15, 2021 12:00 pm ... a nie nie każdy sprzęt da się/można odłączyć w czasie burzy.
Też już o tym wspominałem.
Może nie ochrona przed samą burzą, ale częstymi zanikami prądu podczas burz:
viewtopic.php?p=98528#p98528
Awatar użytkownika
QLQ
Posty: 2276
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 9:13 am
Lokalizacja: Koszalin

Trzeba podłączyć do Supli: ( kiedyś się nad tym czujnikiem zastanawiałem :D


https://a.aliexpress.com/_u8zurr


Dla bezpieczeństwa jak nas nie ma w
domu po wykryciu mozna bylo by odłączać zasilanie poprzez "większy " przekaźnik w rozdzielni.
jak coś nie działa to włącz zasilanie.....
Awatar użytkownika
shimano73
Posty: 1968
Rejestracja: ndz lut 28, 2016 12:27 pm
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

QLQ pisze: czw lip 15, 2021 3:16 pm Trzeba podłączyć do Supli: ( kiedyś się nad tym czujnikiem zastanawiałem :D


https://a.aliexpress.com/_u8zurr


Dla bezpieczeństwa jak nas nie ma w
domu po wykryciu mozna bylo by odłączać zasilanie poprzez "większy " przekaźnik w rozdzielni.
Gdybym ja miał tylko trochę więcej czasu to bym się tym zajął ;) , tylko jak miało by działać , bo jak to ustrojstwo wyłączy ten "większy " przekaźnik - stycznik, to wyłączy samego siebie :lol: . Urządzenie musiałoby mieć podtrzymanie bateryjne (zasłanie buforowe) i być nie zależne od Internetu i po jakim czasie / kiedy ma włączyć ponownie ten przekaźnik. Czujnik ma regulację "czułości" do 1km , taka regulacja mogłaby być na stronie konfiguracyjnej . Z drugiej też strony czasem sobie błyska a tu leci ważny mecz w TV a tu antyPiorunek wyłącza Ci prąd :x
W elektronice jak nie wiadomo o co chodzi to zwykle chodzi o zasilanie

Wezmę udział w Supla Offline Party 2024 :)
Awatar użytkownika
QLQ
Posty: 2276
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 9:13 am
Lokalizacja: Koszalin

shimano73 pisze: czw lip 15, 2021 6:38 pm
QLQ pisze: czw lip 15, 2021 3:16 pm Trzeba podłączyć do Supli: ( kiedyś się nad tym czujnikiem zastanawiałem :D


https://a.aliexpress.com/_u8zurr


Dla bezpieczeństwa jak nas nie ma w
domu po wykryciu mozna bylo by odłączać zasilanie poprzez "większy " przekaźnik w rozdzielni.
Gdybym ja miał tylko trochę więcej czasu to bym się tym zajął ;) , tylko jak miało by działać , bo jak to ustrojstwo wyłączy ten "większy " przekaźnik - stycznik, to wyłączy samego siebie :lol: . Urządzenie musiałoby mieć podtrzymanie bateryjne (zasłanie buforowe) i być nie zależne od Internetu i po jakim czasie / kiedy ma włączyć ponownie ten przekaźnik. Czujnik ma regulację "czułości" do 1km , taka regulacja mogłaby być na stronie konfiguracyjnej . Z drugiej też strony czasem sobie błyska a tu leci ważny mecz w TV a tu antyPiorunek wyłącza Ci prąd :x
Nie no ja bym mu nie dal autonomii. Chodzi o ostrzeżenie po np 3 , 5 piorunach że się zbliża . A wyłączałbym sobie " z ręki" ważniejsze obwody gdzie jest np jakas elektronika
jak coś nie działa to włącz zasilanie.....
edm
Posty: 440
Rejestracja: pn sty 15, 2018 6:18 pm

QLQ pisze: czw lip 15, 2021 7:24 pm ...A wyłączałbym sobie " z ręki" ważniejsze obwody gdzie jest np jakas elektronika
To też mnie zastanawia. Czy ręczne wyłączenie bezpiecznika tzw. "eski" wystarczy? Czy rozwarcie styków w bezpieczniku jest na tyle duże że nie dojdzie do przeskoku napięcia. Może to zależy od danej sytuacji i okoliczności. W co piorun uderzy lub jak blisko...

Kolega opowiadał że kiedyś w sąsiada dom uderzył piorun. Ponoć niektóre gniazda to aż wyrwało ze ściany. I na ścianach tam gdzie były prowadzone przewody elektryczne pod tynkiem normalnie powstały smugi. Prawie cała instalacja elektryczna do wymiany.
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”